28-10-2021

NIKON, Z 9 AMİRAL GEMİSİ FOTOĞRAF MAKİNESİNİ DUYURDU

Nikon'un şimdiye kadarki en gelişmiş aynasız fotoğraf makinesi, profesyonel görüntülemenin sınırlarını zorlayanlar içindir

Amsterdam - Hollanda, 28 Ekim 2021: Nikon, bugün şimdiye kadarki en gelişmiş amiral gemisi fotoğraf makinesi olan Z 9'u duyurdu. Z 9, hem Nikon hem de profesyonel görüntüleme için ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır. Bu aynasız fotoğraf makinesi, Nikon mühendisleri tarafından tasarlanan yeni çok katmanlı 45,7 MP tam çerçeveli CMOS sensöre ve ultra hızlı EXPEED 7 işlemciye sahiptir. Nikon'un bugüne kadarki en gelişmiş otomatik netleme sistemi, 3D izleme özelliği, sınıfında lider video kabiliyetleri ve olağanüstü elektronik vizör ekranının yanı sıra tam otomatik netleme ve pozometre özellikleri ile 120 fps'ye varan hızlar ve daha fazlasını sunar.

Nikon, Z 9 ile birlikte ilk Z serisi süper telefoto zoom özellikli objektif olan NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S ve mevcut Objektif Yuvası Adaptörü FTZ'nin kullanışlılığını daha da artıran Objektif Yuvası Adaptörü FTZ II'yi de duyurdu.

Z 9, fotoğraf ve videonun sınırlarını zorlayanlar için tasarlandı. D6'yı bile aşan sağlamlık özelliklerinin yanı sıra olağanüstü EVF, AF ve çalışma kabiliyeti talep eden profesyonel vahşi yaşam, spor ve foto muhabirleri için çok uygundur. Ayrıca Z 9, yüksek çözünürlüklü durağan görüntü ve videolarda tüm yaratıcılıklarını ortaya koyması gereken moda ve ticari profesyonellerin yanı sıra verimli ve çevik prodüksiyon ortamlarında kaliteli ürün elde etmek isteyen video içerik oluşturucular için de uygundur.

Nikon Europe Ürün Müdürü Dirk Jasper, “Z 9, şimdiye kadar üretilen en gelişmiş fotoğraf makinemizdir. Bugün piyasada olan her modelin ötesine geçiyor” dedi ve ekledi: “Çok az fotoğraf makinesi ‘ezber bozuyor’, ki bu model de onlardan biri. Z 9'un olağanüstü işleme özelliği, hızı, yapay zekâ destekli teknolojileri ve ergonomisi sayesinde fotoğrafçılar; aydınlatma, konu ve çevre ile ilgili zorlukların daha önce hiç olmadığı kadar üstesinden gelebilirler. Bu fotoğraf makinesinin teknik kabiliyetleriyle donatılan profesyoneller, kendi becerilerini yeni seviyelere çıkarabilecekler.”

Z 9'un başlıca özellikleri

Üstün AF ve 3D izleme performansı
493 noktalı AF sistemi, Z 7II'den beş kat daha fazla olan 405 otomatik alan AF noktası içerirken, 10 AF alanı modu, kullanıcıların AF kurulumlarını herhangi bir iş için optimize etmelerini sağlar. Aynı zamanda derin öğrenme özellikli yapay zekâ, dokuz adede kadar farklı konu türü için en gelişmiş ve eş zamanlı algılama kabiliyeti sunar. Bu kabiliyet, her önemli anı yakalamaya yardımcı olmak için Nikon'un aynasız fotoğraf makinesi serisinde bir ilk olan 3D izleme özelliği ile bir araya gelir. İnsanlardan ve onların özelliklerinden hayvanlara ve araçlara kadar Z 9, neyin fotoğrafının çekildiğini anlayarak konunun konumu, yönü veya hızındaki değişikliklere anında tepki verir.

Ezber bozan video kabiliyetleri
Z 9'un inanılmaz görüntüleme gücü, kullanıcıların fotoğraf makinesinde mükemmel tam çerçeveli 8K UHD, 4K UHD ve 4K 120 p videonun yanı sıra zaman aralıklı filmler kaydetmelerine olanak tanır. 30 p'de 8K video çekimi, tek seferde yaklaşık 125 dakika kaydedilebilir, ki bu, aynasız fotoğraf makineleri arasında en uzun süredir¹. Önümüzdeki yıl yayınlanacak donanım yazılımı güncellemesi, RAW 8K videonun ultra akıcı 60 p hızında kaydedilmesini sağlayacak². Nikon'un yeni N-RAW biçimi, dosya boyutlarını yönetilebilir hâle getirdiği için tam AF/AE ve Göz Algılama AF özelliği, film çekimini destekler.³.

Güçlü hız
Tek bir arka arkaya çekimde 20 fps'de tam çözünürlüklü RAW biçiminde 1.000'den fazla⁴ kare ve hatta yeni C+ modunda tam AF/AE özelliğiyle 120 fps'ye kadar video yakalayabilirsiniz. Dünyanın en hızlı tarama hızı⁵, mekanik deklanşörün kaldırıldığı ölçüde dönen deklanşör dağılmasını neredeyse tamamen ortadan kaldırır. 1/32.000 oranındaki deklanşör hızları, aşırı parlak ışık koşullarında bile inanılmaz alan derinliği sağlamak için fotoğraf makinesinin ISO 64'te çekim yapma kabiliyetiyle bir araya gelir.

Gerçek zamanlı olarak sabit görüş
Z 9, fotoğrafçıların hiçbir anı kaçırmaması için her zaman canlı ve kararmasız çekim sağlayan çift akış teknolojisine sahip en parlak⁶ (3.000 nit) elektronik vizör ekranına sahiptir. Z 9'un ekranı, gerçekten sürekli bir gerçek zamanlı görünüm sağlar, yani bir konu hareket ederse veya fotoğraflanan sahnede en ufak bir değişiklik bile olursa kullanıcı bunu görür.

Ergonomi ve sağlamlık
Nikon için bir başka ilk olarak Z 9, fotoğrafçıların hızlı ve esnek çerçeveleme özelliği ile ana uyum sağlamasına olanak tanıyan, 4 eksenli dikey ve yatay dik açılı ekranla donatılmıştır. Tepeden tırnağa tam bir profesyonel aracı olan bu fotoğraf makinesinin düğme düzeni gibi ergonomik özellikleri, profesyonel fotoğrafçıların geri bildirimlerine dayalı olarak iyileştirilip geliştirildi. Aynı zamanda bu modelin sağlamlığı, D6'nın ötesine geçerek kullanıcıların zorlu koşullar altında bile her şeyi yakalamasını sağlar. Yeni AF modu düğmesi, kullanıcıların vizörlü çekim sırasında AF modunu ve AF alanı modunu değiştirmesine olanak tanırken, üst ve arka LCD kontrol panelleri ve tuş düğmeleri, karanlıkta ayarları kolayca değiştirmek için açma/kapama düğmesine bir dokunuşla aydınlanır.

NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S

Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinin hızlı, keskin ve çok yönlü arkadaşı. NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S, hızlı hareket eden konuları, düzensiz hareket etseler bile mutlak hassasiyetle izlemek için hızlı ve sessiz bir şekilde netleme yapar. 100-400 mm'lik telefoto zoom aralığı ve üstün optik performansı, çekim yapılan konu görece yakın veya uzak olsa da çok çeşitli durumlarda olağanüstü sonuçlar sunar. Buna ek olarak 5,5 duraklamaya eş değer güçlü VR performansı, fotoğrafçıların keskinlikten ödün vermeden daha yavaş deklanşör hızlarında elde çekim yapmalarına olanak tanır. Minimum netleme mesafesi, zoom aralığının geniş açı tarafında yalnızca 0,75 m ve objektif tamamen açıldığında ise 0,98 m'dir.

Objektif Yuvası Adaptörü FTZ II

Objektif Yuvası Adaptörü FTZ II, aerodinamik tasarımı sayesinde mevcut Objektif Yuvası Adaptörü FTZ'nin kullanışlılığını daha da iyileştirir. Yapay zekâ türünden itibaren yaklaşık 360 adet NIKKOR F serisi objektifi destekleyerek mevcut NIKKOR F serisi objektiflerin Z serisi fotoğraf makineleriyle kullanılmasını sağlar. Dikey tutma yeri ve çeşitli video aksesuarları ile birlikte kullanılabilen Objektif Yuvası Adaptörü FTZ II, fotoğraf makinesini tripoddan sökmeden objektiflerin değiştirilmesine olanak tanır.

Z 9'un diğer özellikleri

• Kompakt gövde: D6'dan %20 daha küçük, yatay ve dikey çekim için güvenli tutuş sağlayan derin kavrama yüzeyi
• Maksimum güç ve hafiflik dengesi sağlamak için magnezyum alaşımından üretilen yapı
• Kapsamlı hava yalıtımı, hem fotoğraf makinesinin hem de Z serisi objektiflerin ve objektif yuvası adaptörlerinin her koşulda güvende kalmasını sağlar
• İletken kaplama, toz parçacıklarını sensörden aktif olarak uzaklaştıran bir manyetik alan oluşturur
• 64 ila 25.600 yerel ISO aralığı (32 ila 102.400 eş değerine genişletilebilir), gelişmiş bir kumlanma azaltma algoritması ve fotoğraf makinesi içi ışık titremesi azaltma özellikleri ile bir araya gelir

Bugün saat 19.00'da Nikon Europe YouTube kanalında gerçekleşecek kısa canlı yayında Z 9 lansmanı hakkında Q&A (Soru-Cevap) etkinliğinin de olacağı canlı sohbet yapılacak.

5 Kasım'da 14.00 – 22.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek #NikonDays adlı özel sanal etkinlikte Nikon'un yeni amiral gemisi fotoğraf makinesini kutlanacak ve ayrıca Nikon profesyonelleri Z ile ilgili her şeyi ele alınacak! Soru-Cevap oturumları, uzmanlık dersleri ve eğitim videoları için takipte kalın. Ücretsiz etkinlikte Z 9'u ilk kullananlar arasında yer alan ilham verici fotoğrafçıların konuşmalarını dinleyeceksiniz. Gelecek oturumlar için hemen kaydolun. Kontenjan sınırlıdır.

Etkinliğe katılmak için buradan kaydolabilirsiniz: https://nikondays.nikoneurope.com
Tam program listesine erişmek için https://nikondays.nikoneurope.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Nikon Hakkında

Nikon, dünyanın önde gelen görüntüleme ürün ve hizmetleri sağlayıcısıdır. Tüketici ürünlerinden profesyonel fotoğraf makinelerine, objektiflerden sistem aksesuarlarına kadar yenilikçi optik teknolojisi, 100 yılı aşkın deneyimle desteklenmektedir. Marka, Nikon'un devrim niteliğindeki Z serisi aynasız fotoğraf makineleri ve optik performansın yeni bir boyutunu temsil eden NIKKOR Z serisi objektifler sayesinde dünya çapında tasarım ve performans alanında yeni standartları belirlemesiyle tanınmaktadır.

Önde gelen görüntüleme kültürüne bağlı olan Nikon, dünyanın en iyi görsel sanatçılarından bazılarının yaratıcı potansiyellerine görsel hikâye anlatımı yoluyla ulaşmalarını sağlamaktadır. Ödüllü ekipmanları ile fotoğrafçıları ve video grafikerleri yaratıcı vizyonlarını en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda desteklemektedir.

Güvenilir bir vizyon sahibi iş ortağı olarak, Nikon School gibi girişimler aracılığıyla, etkileşimli topluluğu, rakipsiz teknik uzmanlığı ve eğitim kaynaklarına erişim olanağı sayesinde her seviyeden içerik sahibini bir araya getirmektedir.


¹ Ekim 2021'de Nikon'un gerçekleştirdiği araştırmaya göre.
² Fotoğraf makinesinde 8K/60 p video kaydını etkinleştirmek için bir donanım yazılımı güncellemesi (2022 Baharında kullanıma sunulacak) gereklidir.
³ N-RAW, ProRes RAW dosyalarının dosya boyutunun yaklaşık yarısı kadar RAW kalitesinde dosyalara izin verir. N-RAW'da kayıt işlemi, yalnızca bir donanım yazılımı güncellemesinden sonra mümkündür (2022 Baharında kullanıma sunulacak).
⁴ ProGrade Digital Cobalt CFexpress kartları kullanılırken.
⁵ Ekim 2021'de 30 MP'nin üzerindeki aynasız fotoğraf makineleri arasında. Nikon tarafından yapılan araştırmaya dayanmaktadır.
⁶ Ekim 2021'de tam çerçeveli aynasız fotoğraf makineleri arasında. Nikon tarafından yapılan araştırmaya dayanmaktadır.