17-12-2020

İKİ DONANIM YAZILIMI GÜNCELLEMESİ İLE NIKON Z SERİSİ FOTOĞRAF MAKİNELERİNE GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER GELİYOR

Amsterdam - Hollanda, 17 Aralık 2020: Nikon, bugün *² Z 7 ve Z 6 aynasız fotoğraf makinelerinin RAW video çıkışının*¹ artık Blackmagic Design*³  tarafından üretilen harîcî kayıt cihazlarıyla uyumlu olacağını duyurmaktan memnuniyet duyar.

Donanım yazılımı güncellemeleri, yalnızca ProRes RAW'da değil, aynı zamanda Blackmagic RAW'da da Z 7 veya Z 6 ile çekilmiş yüksek kaliteli videoların kaydedilmesine olanak tanır. 12 bit 4K UHD veya Full HD RAW biçimindeki videoların HDMI üzerinden Z 7 veya Z 6'ya bağlı harîcî bir kayıt cihazına aktarılabilmesi, RAW video için kayıt seçeneklerini genişletir ve gelişmiş video çalışmalarının üretimini daha fazla destekler.

Ayrıca Atomos tarafından Ninja V markalı harîcî kayıt cihazına kaydedilen ProRes RAW videolar, Apple'ın Final Cut Pro Sürüm 10.4.9 ve sonraki sürümlerine eklenen en son ISO ayarları ve renk sıcaklığı kontrol özellikleriyle de uyumludur. Bu özellik, Final Cut Pro kullanılırken video düzenleme seçeneklerini genişletir.

Donanım yazılımı bir Nikon servis merkezinde ek servis işleminden geçirilmeden, yalnızca Sürüm 3.2'ye güncellenerek hâlihazırda teknik serviste RAW video çıkışı yükseltmesi yapılan fotoğraf makinelerinde Blackmagic Design markalı harîcî kayıt cihazı için RAW video çıkışı desteği etkinleştirilebilir.

RAW video çıkışının etkinleştirilebilmesi için donanım yazılımı güncellemesi indirilmeden önce fotoğraf makinesinin dahilî ayarlarının yetkili Nikon Servis Merkezi'nde verilecek servis sırasında değiştirilmesi gerekir. Bu servis işlemi yerel ücretlere tabidir.


*¹  RAW video çıkışı işlevi, herhangi bir Nikon servis merkezi tarafından ücretsiz olarak etkinleştirilebilir.
Z 7 modelinde RAW video çıkışı, yalnızca FX tabanlı video biçiminde kaydedilen Full HD videolar ve DX tabanlı video biçiminde kaydedilen 4K UHD videolar ile kullanılabilir. Z 6 modelinde ise 4K UHD ve Full HD RAW video çıkışı, hem FX hem de DX tabanlı film biçimlerinde kullanılabilir.
*³  Atomos Ninja V ve artık Blackmagic Video Assist 5" 12G HDR ile Blackmagic Video Assist 7" 12G HDR, Nikon RAW videoları sırasıyla ProRes RAW veya Blackmagic RAW biçiminde kaydetmek için kullanılabilir. Bu özelliğin yukarıda belirtilenler dışındaki kayıt cihazlarında çalışacağı garanti edilmemektedir (17 Aralık 2020 tarihinde).