Nikon Imaging | Türkiye | Europe

22-10-2020

NIKON, NIKON PHOTO CONTEST 2020-2021’İN DÖNÜŞÜNÜ DUYURUYOR

Fotoğrafçılar 22 Ekim’den itibaren başvurularını göndermeye davet edildi

Amsterdam, Hollanda, 22 Ekim 2020:Nikon Europe, bugünden itibaren başvurularını göndermeye davet ettiği dünyanın dört bir yanından profesyonel ve amatör fotoğrafçılarla iki yılda bir düzenlenen uluslararası fotoğrafçılık yarışması Nikon Photo Contest 2020-2021’in dönüşünü duyurmaktan mutluluk duyuyor.

Nikon Photo Contest 2020-2021’de bir fotoğraf ve kısa film yarışması olacak ve her ikisi de Open (Açık) ve Next Generation (Yeni Nesil) kategorilerinde başvuruları kabul edecek.

Açık kategorisinin teması, “Connect” (Bağlanmak) olacak ve objektifin arkasındakilerden iletişimin anlamını ve önemini ve insanları dünyaya bağlayan bağları keşfetmelerinin istenecektir. Fotoğrafçılar, görüntüleri aracılığıyla çevrelerinde deneyimledikleri ‘bağlantıya’ dair benzersiz bakış açılarını ifade etmelidir.

25 yaşında ve daha küçük fotoğrafçılara açık olan Yeni Nesil kategorisi, “Passion” (Tutku) temasına odaklanacak. Kelimenin tam anlamı eylemi anımsatır, empatiyi ortaya çıkarır ve geleceği değiştirme gücüne sahiptir. Hatta bazen dünyayı harekete geçirebilir, işte bu kategori bunun hakkındadır. Jüri, konu ne olursa olsun, güçlü bir şekilde saf ve bağlı bir tutku duygusu yansıtan görüntüleri arayacaklar.

Bu yılın saygın jüri heyeti bir kez daha Sanat Direktörü Neville Brody tarafından yönetilecek. Otuz yılı aşkın süredir kariyeri ile etkili bir figür haline gelen Brody, dünyanın en tanınmış küresel şirketlerinden bazıları için albüm kapaklarından kurumsal markaya kadar her şey üzerinde çalıştı ve yeni nesle liderlik edecek genç fotoğrafçılar da dahil olmak üzere birçok sanatçı için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Nikon Photo Contest, dünyanın en büyük fotoğrafçılık yarışmalarından biridir. 1969'dan beri yapılıyor ve bugüne kadar 440.000'den fazla fotoğrafçı, 1,71 milyondan fazla fotoğraf çalışması sunarak bunu gerçekten uluslararası bir etkinlik haline getirdi. Geçen yıl 50. yılını kutlayan bir önceki (37.) Yarışmada 170 ülkeden toplam olarak yaklaşık 33.000 fotoğrafçı 97.369 çalışma sundu. Bu zamana kadarki en yüksek başvuru ve giriş sayısı elde edildi.

Yarışma; yaş, cinsiyet ya da uyruktan bağımsız olarak tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açıktır. Yarışma kategorileri hakkında daha fazla ayrıntının yanı sıra nasıl girileceğine dair daha fazla bilgi Nikon Photo Contest web sitesinde bulunabilir. Kazananların Temmuz 2021’de ilan edilmesi bekleniyor.