Nikon Imaging | Türkiye | Europe

21-07-2020

NIKON, Z SERİSİ AYNASIZ FOTOĞRAF MAKİNELERİNE YÖNELİK BİR DONANIM YAZILIMI YÜKSELTMESİNİ LANSE EDİYOR

Son güncellemeler arasında Nikon Z 50 için Hayvan Algılama AF desteği de bulunuyor

Amsterdam - Hollanda, 21 Temmuz 2020: Nikon, bugün APS-C (Nikon DX biçimi) Nikon Z 50 için yeni donanım yazılımı güncellemesi sürüm 2.00'ı ve tam çerçeveli (Nikon FX biçimi) Nikon Z 7 ile Nikon Z 6 aynasız fotoğraf makineleri için de donanım yazılımı sürüm 3.10'u lanse ediyor. Bu önemli yükseltmeler, Nikon'un Z serisi objektif yuvası sisteminin performansını daha da artırmak için getirildi.

Yoğun talep üzerine Hayvan Algılama AF desteği de eklenen Z 50 güncellemesi (donanım yazılımı sürüm 2.00), fotoğraf makinesinin köpeklerin ve kedilerin gözlerini ve yüzlerini algılamasına olanak tanıyor. Z 6 ve Z 7 fotoğraf makinelerinde zaten mevcut olan bu özellik, kullanıcıların odak noktasını bulmak yerine çekimi yapılan hayvanla etkileşim kurmaya ve kareyi kadraja almaya daha fazla yoğunlaşmalarını sağlayarak çekim sürecini hem iyileştiriyor hem de destekliyor. Ayrıca bu güncelleme, daha esnek bir çalışma ortamı oluşturmak için iyileştirilen, durağan görüntü çekiminde Konu izleme özelliğini de içeriyor.

Üç fotoğraf makinesi modelinde yapılan güncellemeler, yeni Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-1.4x ve Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-2.0x modellerinde de destek sağlayarak bir numaralı objektifin odak uzaklığı aralığını da genişletiyor. Bu yeni teleobjektif dönüştürücüler, NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S ve gelecekte Nikon aynasız fotoğraf makinelerinde de kullanılabilecek uyumlu objektiflerle bir araya getirildiğinde telefoto çekimin imkânlarını genişletecek.

Donanım yazılımı güncellemeleriyle iyileştirilen işlevler

Z 50 donanım yazılımı sürüm 2.00

1. Köpeklerin ve kedilerin yüzlerine veya gözlerine otomatik netleme (odaklanma) için Hayvan Algılama AF özelliği
Hayvan Algılama AF ile yüz tanıma ve göz takibi özelliğine köpek ve kedi fotoğrafı desteği de eklendi. Birden fazla hayvan yüzü veya gözü algılandığında kullanıcı, fotoğraf makinesinin nereye odaklanacağını seçmek için sağ ve sol göstergeleri kullanabiliyor. Video kaydı ile yalnızca hayvan yüzleri (gözler değil) tanınıyor.

2. Konu İzleme AF için daha fazla kullanım alanı
AF-A ve AF-C modlarında durağan görüntü çekiminde Konu izleme ile AF alan modunda otomatik alan AF özellikleri daha iyi ve daha esnek bir çalışma ortamı oluşturacak şekilde değiştirildi. Deklanşöre yarım basıldığında fotoğraf makinesi konuyu izliyor ve kullanıcı parmağını deklanşörden çektiğinde izleme sona eriyor. Deklanşörün çalışma şekli, netleme noktası Konu izleme özelliğinden önce ilk konuma geri dönecek şekilde iyileştirildi.

Otomatik Alan AF ekranı ile Konu izleme ekranı arasında geçiş yapmak için de yapılandırılabilen özel kontrol, kullanıcıların vizörden bakarken Konu izleme özelliğine daha kolay geçiş yapmalarına veya hedef konuyu değiştirmelerine olanak tanıyor.

Z 50 donanım yazılımı sürüm 2.00 ve Z 7/ Z 6 donanım yazılımı sürüm 3.10
Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-1.4x ve Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-2.0x desteği

Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-1.4x ve Z TELEOBJEKTİF DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-2.0x, ana objektifin odak uzaklığı aralığını (sırasıyla 1,4 kat ve 2 kat) artırarak uyumlu NIKKOR Z objektiflerin telefoto kabiliyetlerini genişletiyor. Uyumlu objektiflerin ilki, NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S olacak. Bu teleobjektif dönüştürücüleri kullanmak minimum netleme mesafesini değiştirmiyor; bu nedenle bu teleobjektif dönüştürücüler, kullanıcıların çekim yaparken konularını daha da yakınlaştırmalarına olanak tanıyor. Ayrıca, ana objektifin AF ve VR performansını en üst seviyeye çıkararak daha konforlu bir çekim deneyimi sunuyor.

*TC 1.4x modeli kullanıldığında ana objektifte bir duraklama kadar ışık (parlaklık) kaybı yaşanıyor. 2.0x teleobjektif dönüştürücü kullanıldığında ise objektifte iki duraklama kadar ışık kaybı yaşanıyor.

Z 50 modeli için donanım yazılımı sürüm 2.00'ı buradan indirebilirsiniz.
Z 7 modeli için donanım yazılımı sürüm 3.10'u buradan indirebilirsiniz.
Z 6 modeli için donanım yazılımı sürüm 3.10'u buradan indirebilirsiniz.