29-07-2019

NIKON PHOTO CONTEST 2018-2019'UN KAZANANLARI

Amsterdam - Hollanda, 29 Temmuz 2019: Nikon Corporation, Nikon Photo Contest 2018-2019'un kazananlarını açıklamaktan memnuniyet duyar. İlk kez 1969'da düzenlenen Nikon Photo Contest, bu yıl 50. yıl dönümünü kutluyor. Nikon Photo Contest, dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından biridir ve 2018-2019 yarışması için 170 ülke ve bölgedeki 33.000 katılımcının 97.369 eserini içeren rekor sayıda başvuru alınmıştır. Eserler üç kategoride değerlendirmeye alınmıştır: Open (Açık), Next Generation (Yeni Nesil) ve Short Film (Kısa Film).

Nikon Photo Contest 2018-2019'un kazananları

Open Award Gold Prize: Hope
Thaib Chaidar (Endonezya)

Next Generation Gold Prize: Fanghua - (Genç Günlerimizin Anları)
Tu Jinghan (Çin)

Short Film Gold Prize: Exulansis
Sara Crochet (ABD)

Kazananlar, dünyaca ünlü sanat yönetmeni ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da jüri başkanlığı rolünü üstlenen, Neville Brody liderliğindeki bağımsız bir uluslararası jüri heyeti tarafından seçildi.

Neville Brody, bu yılki Nikon Photo Contest'e ilişkin izlenimlerini şu sözlerle ifade etti:

"Bu yarışma, 'Fotoğrafçılığın gelecekteki rolü nedir' sorusu dahil olmak üzere birçok soruya cevap arıyor. Fotoğrafçılık, yaşamlarımızı değiştiriyor. Baktığımız her yerde ve bugünlerde, dünyamız sözcüklerden çok görüntülerde görülüyor. Fotoğrafçılık, insanlar ve bir toplum olarak bizi etkileyen uluslararası bir dil ve mutlaka daha önemli hale gelecektir. Ödül kazanan görüntülerin çeşitliliği; anlatılar, bağlantılar ve sürprizler, içinde yaşadığımız dünya ve onu nasıl gördüğümüz hakkında büyüleyici bir tartışmaya ilham verecektir".

Her kategorinin altın, gümüş ve bronz ödüllerinin kazananları; kategorinin temasına uygunlukları, verdikleri mesajın gücü ve yaratıcılık düzeyleri dahil olmak üzere çeşitli kriterlere göre seçildi. Beş altın ödüle ek olarak bir başvuru, Participants' Choice (Katılımcıların Seçimi) ödülüne layık görüldü ve Nikon Photo Contest'in 50. yıldönümü şerefine diğer bir özel ödül daha verildi. Toplamda 47 ödül sahiplerini buldu.

Büyük Ödülün kazananı, 23 Ağustos 2019'da Tokyo'da gerçekleşecek resmi ödül töreninde ilan edilecek.

Katılım bilgileriyle birlikte, kazanan tüm fotoğraf ve videoları, Nikon Photo Contest 2018-2019web sitesi'nde bulabilirsiniz.

Nikon Photo Contest profesyoneller ve amatörler için fotoğraf kültürünü zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Yarışmanın ilk kez düzenlendiği 1969'dan bu yana, dünya çapında 440.000'den fazla fotoğrafçının 1.710.000'den fazla eserle katılım göstermesiyle, bu yarışma gerçek bir uluslararası etkinlik haline geldi.