28-10-2021

NX TETHER VE NX MOBILEAIR'İ LANSE EDEN NIKON, PROFESYONEL FOTOĞRAFÇILARIN İŞ AKIŞINI DESTEKLİYOR

Amsterdam - Hollanda, 28 Ekim 2021: Nikon, Nikon dijital fotoğraf makineleriyle çekilen görüntüleri bilgisayar kullanmadan bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sunucusuna otomatik olarak aktaran bir akıllı telefon uygulaması olan NX MobileAir'ın piyasaya sürüldüğünü duyurmaktan mutluluk duyar. Nikon, ayrıca Nikon dijital fotoğraf makineleri için kullanımı kolay ve internet paylaşımlı bir çekim yazılımı* olan NX Tether'ı da lanse etti. Bu yazılım, fotoğraf makinesi ayarlarının bilgisayarda yapılmasına olanak tanıyor ve uzaktan çekimi destekliyor.

NX MobileAir

NX Tether

NX MobileAir, sahadaki profesyonel fotoğrafçıların ihtiyaç duyduğu yüksek hızlı görüntü dağıtımını ve güvenilirliği etkili bir şekilde sağlayan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Bir Nikon dijital fotoğraf makinesi bir akıllı telefona USB kablosuyla bağlanarak görüntüler, çekim esnasında IPTC (Uluslararası Basın Telekomünikasyon Konseyi) meta veri bilgileri eklenmiş bir şekilde bir akıllı cihaza otomatik olarak aktarılabilir.

Görüntülerin uygulama içinde önceden kayıtlı bir FTP sunucusuna aktarılması desteklendiğinden, çekimden dağıtıma kadar olan iş akışı hızlanmış olur. Bunun yanı sıra kullanıcılar, düzenlemek ve aktarmak üzere görüntüleri manuel olarak seçmek ya da sesli notları görüntülerle birlikte akıllı bir cihaza aktarmak ve sesli notları oynatırken IPTC bilgilerini düzenlemek için duruma göre otomatik aktarım veya manuel aktarım seçenekleri arasında geçiş yapabilirler.

Ayrıca uygulama, akıllı cihazlarda depolanan görüntülerin veya Nikon dışındaki dijital fotoğraf makineleriyle çekilen görüntülerin bir FTP sunucusuna aktarılmasını da destekler. Bilgisayar taşımanın yasak olduğu veya bilgisayarı yerleştirmenin zor olduğu durumlarda bile kullanıcıların akıllı cihazlarıyla kolayca düzenleme yapabilmesi, iş verimliliğini de artırır.

NX Tether, fotoğrafçıların Nikon fotoğraf makinelerini USB yoluyla, kablosuz olarak veya kablolu LAN üzerinden bir bilgisayara bağlamalarına olanak tanıyan bir bilgisayar yazılımıdır. Kullanıcı arayüzü, internet paylaşımlı çekim için gerekli olan temel işlevler bakımından basit ve birleştirilmiş bir düzene sahip olduğundan, fotoğraf makinesi ayarları minimum işlemle gerçekleştirilebilir. İşlem paneli simge durumuna küçültülebildiğinden, resimlerin daha az dikkat dağılmasıyla görüntülenmesine olanak tanır.

Ayrıca, iletim hataları gibi sorunları da ses ve görüntü yoluyla kullanıcılara bildirir. Böylece fotoğrafçılar, bilgisayardan uzakta çalışırken bile daha az endişeyle çekime konsantre olabilirler. Bu yazılım, Nikon'un NX Studio yazılımının yanı sıra Lightroom, Photoshop ve CaptureOne da dâhil olmak üzere üçüncü taraf düzenleme ve işleme araçlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışarak internet paylaşımlı çekim için kusursuz bir iş akışı gerçekleştirir.

NX Tether yazılımını Nikon indirme merkezinden indirebilirsiniz.
NX MobileAir Uygulaması, 2022'de Avrupa'da Google Play ve App Store'da kullanıma sunulacak.

Bugün saat 19.00'da Nikon Europe YouTube kanalında gerçekleşecek kısa canlı yayında en son Z 9 lansmanı hakkında Q&A (Soru-Cevap) etkinliğinin de olacağı canlı sohbet yapılacak.

Buna ek olarak Nikon, 28 Ekim'de piyasaya sürülen amiral gemisi Z 9 modeli ile birlikte tüm Z serisi sistemini önümüzdeki hafta gerçekleşecek ücretsiz bir sanal etkinlikle kutlayacak. Markanın 5 Kasım'da ev sahipliği yapacağı #NikonDays ücretsiz sanal etkinliği, ilham verici fotoğrafçılar ve Nikon uzmanlarıyla oturumlar ve uzmanlık dersleri aracılığıyla ürünün perde arkasını inceleme fırsatı sunacak. Erken kayıt yaptırmanız tavsiye edilir. Misafirler https://nikondays.nikoneurope.com adresinden kaydolabilirler

NX MobileAir'ın başlıca özellikleri

• Belirtilen görüntüleri seçerken bir akıllı cihaza manuel aktarımı destekler.
• Oluşturulabilecek albüm sayısı sınırsızdır.
• USB kablolu bağlantı ile fotoğraf makinesi üzerinde ayar yapılmadan güvenilir ve yüksek hızlı görüntü aktarımı mümkündür**.
• 5G mobil ağ yüksek hızlı iletişim standardını destekler.
• Çalışma sırasında ekranı kilitlemek ve akıllı cihazın uyku/otomatik kilit işlevlerini devre dışı bırakmak gibi yanlış işlemleri önlemenin yanı sıra içe aktarım hatasının oluşması durumunda yeniden gönderme işlevi için etkili olan ayarlara sahiptir.
• Bireysel albümler için IPTC meta veri ve FTP yükleme ayarları yapılabilir.
• FTP aktarımı sırasında işlem durumunu gösteren bir ekrana sahiptir.
• Bir bilgisayarda oluşturulan IPTC ön ayarları içe aktarılabilir ve uygulama içinde oluşturulan IPTC ön ayarları dışa aktarılabilir.

NX Tether'ın başlıca özellikleri

• Ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir.
• Nikon dijital fotoğraf makinesi arayüzlerinde kullanılan ve sezgisel çalışmayı destekleyen işlem simgelerinin aynılarını içerir.
• Ses ve görüntü yoluyla iletim hatalarını kullanıcılara bildiren işlevi destekler.

Yazılım sürümleri, desteklenen işletim sistemleri (OS) ve fotoğraf makinesi uyumluluğu için lütfen buradan indirme sayfasına göz atın.

Özellikler, tasarım, ürün adı ve sağlanan aksesuarlar ülkeye veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Özellikler ve cihazlar önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir ve üreticiye hiçbir yükümlülük arz etmez.

* Bir fotoğraf makinesini bilgisayara veya tablete bağlama ve görüntüleri çekildiklerinde gerçek zamanlı olarak ekranda doğrulama işlemi
** Yalnızca Android uyumlu bir akıllı cihaza bağlanırken. Bir iPhone'a bağlanırken ağ menüsü ayarını değiştirmek gerekir

Nikon Hakkında

Nikon, dünyanın önde gelen görüntüleme ürün ve hizmetleri sağlayıcısıdır. Tüketici ürünlerinden profesyonel fotoğraf makinelerine, objektiflerden sistem aksesuarlarına kadar yenilikçi optik teknolojisi, 100 yılı aşkın deneyimle desteklenmektedir. Marka, Nikon'un devrim niteliğindeki Z serisi aynasız fotoğraf makineleri ve optik performansın yeni bir boyutunu temsil eden NIKKOR Z serisi objektifler sayesinde dünya çapında tasarım ve performans alanında yeni standartları belirlemesiyle tanınmaktadır.

Önde gelen görüntüleme kültürüne bağlı olan Nikon, dünyanın en iyi görsel sanatçılarından bazılarının yaratıcı potansiyellerine görsel hikâye anlatımı yoluyla ulaşmalarını sağlamaktadır. Ödüllü ekipmanları ile fotoğrafçıları ve video grafikerleri yaratıcı vizyonlarını en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda desteklemektedir.

Güvenilir bir vizyon sahibi iş ortağı olarak, Nikon School gibi girişimler aracılığıyla, etkileşimli topluluğu, rakipsiz teknik uzmanlığı ve eğitim kaynaklarına erişim olanağı sayesinde her seviyeden içerik sahibini bir araya getirmektedir.