14-04-2022

NIKON, YENİ Z SERİSİ DONANIM YAZILIMINI VE YÜKSEK KAPASİTELİ HAFIZA KARTINI LANSE ETTİ

Amsterdam - Hollanda, 14 Nisan 2022: Nikon, bugün Z 9 amiral gemisi aynasız fotoğraf makinesi ile Z 7II ve Z 6II aynasız fotoğraf makineleri için yeni donanım yazılımını duyurdu. Z 9 için Donanım Yazılımı Sürüm 2.0, pek çok yüksek performanslı güncelleme getirerek bu fotoğraf makinesini durağan görüntüler ve videolar için performansının zirvesinde tutuyor. Z 6II ve Z 7II için Donanım Yazılımı Sürüm 1.4, durağan görüntüler ve videolar için netlemeyi iyileştirir. Ayrıca Nikon, bugün Z 9'un yüksek çözünürlüklü video kayıt ve olağanüstü seri çekim hızları gibi özelliklerine kolayca uyum sağlayacak olan 660 GB CFexpress hafıza kartı (Tip B) modelini lanse etti.

Z 9 için Donanım Yazılımı Sürüm 2.0, video çeken kullanıcılara önemli yükseltmeler sunuyor. Video çekimi yapan kullanıcılar, fotoğraf makinesinde RAW 8,3K/60 p video ve 8K'den yüksek örneklemeli, olağanüstü keskin 4K/60 p Ultra HD çekimler yapabilecekler. Fotoğraf makinesi içi 12 bitlik kayıt özelliği, ProRes RAW HQ (4K/60 p'ye kadar) veya Nikon'un yeni N-RAW biçimi (8K/60 p ve 4K/120 p'ye kadar) ile mümkün hale gelecek. Z 9 ile çekim yapan profesyonellerin taleplerine yanıt veren diğer yeni işlevler arasında bir dalga biçimi ekranı, kırmızı REC çerçeve göstergesi ve çekim sırasında video ayarlarının uygun şekilde görüntülenebilmesi için özel bir bilgi menüsü bulunuyor.

Ayrıca Z 9 için Donanım Yazılımı 2.0, durağan görüntü fotoğrafçıları için önemli yükseltmeler de sunuyor. Güncellemenin ardından AF ayarları, en fazla 20 adet geniş alan AF modeli arasından seçim yapılarak özelleştirilebilir ve fotoğraf makinesinin parlak (3.000 nit) elektronik vizör ekranı için daha yüksek yenileme hızı (120 fps'ye kadar) etkinleştirilebilir. Diğer yeni işlevler arasında kayıt öncesi çekim ve birden fazla fotoğraf makinesi düğmesi kullanılarak netleme konumlarını geri getirme özelliği yer alıyor.

Z 6II ve Z 7II fotoğraf makineleri için Donanım Yazılımı Sürüm 1.4, çerçevenin ortasında ön planda duran konulara daha iyi netleme sağlamak üzere Otomatik Alan AF algoritmasını iyileştirir. İlaveten doğrusal manuel netleme desteği, video çeken kullanıcıların netleme mesafesini A noktasından B noktasına büyük bir doğrulukla yeniden oluşturmalarına olanak tanır. Ayrıca her iki fotoğraf makinesi de Nikon'un ML-L7 Bluetooth uzaktan kumandasıyla uyumlu hale gelecektir.

Son olarak, yine bugün duyurulan Nikon'un Z 9 ile uyumlu yeni 660 GB CFexpress hafıza kartı (Tip B) da yüksek kapasiteli bir karttır. Sürekli yüksek hızlı çekim ve yüksek kare hızlarında 8K'nin üzerinde video kaydı taleplerini karşılamak üzere üretilen bu hafıza kartı, 1.700 MB/sn'ye kadar okuma hızlarına ve 1.500 MB/sn'ye kadar yazma hızlarına ulaşır.

Z 9 için Donanım Yazılımı Sürüm 2.0, 20 Nisan 2022 tarihinde Nikon indirme merkezinden edinilebilir

8,3K/60 p fotoğraf makinesi içi video: ultra akıcı 60 p'de dahili olarak RAW 8,3K video kaydedebilirsiniz. Z 9 sensörünün tüm genişliğini kullanarak ultra yüksek çözünürlüklü 8,3K (8.256×4.644) video kaydetmek için N-RAW biçiminde çekim yapabilirsiniz.
8K'den yüksek örneklemeli 4K UHD: 8K'den yüksek örneklemeli, olağanüstü keskin 4K/60 p Ultra HD görüntüleri kaydedebilirsiniz.¹
Fotoğraf makinesi için 12 bitlik RAW: ProRes RAW HQ (4K/60 p'ye kadar) veya Nikon'un yeni N-RAW biçimi (8K/60 p ve 4K/120 p'ye kadar) ile birlikte kullanabilirsiniz.
Dalga biçimi ekranı: İster N-Log isterse RAW'da çekim yaparken zor pozlamaları bir bakışta onaylayabilirsiniz.
Özel bilgi menüsü: Ana video ayarlarını aynı anda ekranda görüntüleyebilirsiniz. Çözünürlüğü ve kare hızını fotoğraf makinesinin üst ekranından onaylayabilirsiniz. 
Kırmızı REC çerçevesi: Video kayıt düğmesine basıldığında ekranda kırmızı REC çerçevesi görünür.
8K durağan kareler: Ardışık yüksek çözünürlüklü durağan kareleri 10 saniyeye kadar 8K çekimden çıkarabilirsiniz.
En fazla 20 adet geniş alan AF modeli seçeneği: Harekete konsantre olabilir ve tenis ağları veya bariyerler gibi sabit engellerden kaçınabilirsiniz.
EVF: 120 fps'ye kadar yenileme hızı: Fotoğraf makinesinin parlak (3.000 nit) elektronik vizör ekranı için kullanabilirsiniz. Yarış arabaları gibi hızlı hareket eden konuları çekerken idealdir.
Netleme geri getirme özelliği: Fotoğraf makinesindeki birden çok düğmeye netleme konumları atayabilirsiniz. Her düğme, ayrı bir netleme konumunu veya aynı netleme konumunu geri getirebilir.
Kayıt öncesi çekim: Deklanşöre tam basmadan önce görüntüleri bir saniyeye kadar kaydedebilirsiniz. 4 saniyeye kadar devam etmek için kayıt sonrası seri çekim ayarlayabilirsiniz.

Ve çok daha fazlası! Donanım Yazılımı Sürüm 2.0 güncellemelerinin tam listesi için lütfen Nikon İndirme Merkezi'ni ziyaret edin.

Z 7II ve Z 6II için Donanım Yazılımı Sürüm 1.4, 20 Nisan 2022 tarihinde Nikon indirme merkezinden (Z 7II/Z 6II) edinilebilir

İyileştirilmiş Otomatik Alan AF: Çerçevenin ortasında ön planda duran konuların daha iyi algılanıp netlenmesini sağlar.
Doğrusal manuel netleme desteği: Video grafikerler, netleme mesafesini A noktasından B noktasına çekerek doğru bir şekilde yeniden oluşturabilirler.
Nikon'un ML-L7 Bluetooth uzaktan kumandasıyla uyumluluk: Uzaktan çekim yaparken önemli fotoğraf makinesi işlevlerinin kontrol edilmesine olanak tanır. Deklanşör ve video kaydı için ayrı düğmelere sahiptir.

Z 7II için Donanım Yazılımı Sürüm 1.4 ve Z 6II için Donanım Yazılımı Sürüm 1.4 donanım yazılımlarını indirmek üzere lütfen Nikon İndirme Merkezi'ni ziyaret edin.

¹ [4.128×2.322 60 p/50 p] veya [3.840×2.160/60 p/50 p] FX tabanlı video biçimlerinde 8K'den yüksek örneklemeli 4K UHD çekimi kaydedebilirsiniz.

Nikon Hakkında

Nikon, dünyanın önde gelen görüntüleme ürün ve hizmetleri sağlayıcısıdır. Tüketici ürünleri ve profesyonel fotoğraf makinelerinden objektiflere, sistem aksesuarlarına, spor ve hobi optiklerine kadar yenilikçi optik teknolojisi, 100 yılı aşkın deneyimle desteklenmektedir. Marka, Nikon'un devrim niteliğindeki Z serisi aynasız fotoğraf makineleri ve optik performansın yeni bir boyutunu temsil eden NIKKOR Z serisi objektifler sayesinde dünya çapında tasarım ve performans alanında yeni standartları belirlemesiyle tanınmaktadır.

Önde gelen görüntüleme kültürüne bağlı olan Nikon, dünyanın en iyi görsel sanatçılarından bazılarının yaratıcı potansiyellerine görsel hikaye anlatımı yoluyla ulaşmalarını sağlamaktadır. Ödüllü fotoğrafçılık ekipmanları ile fotoğrafçıları ve video grafikerleri yaratıcı vizyonlarını en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda desteklemektedir. Ödüllü spor ve hobi optikleri, dünyayı kuş gözlemciliği ve yıldız gözlemciliğinden tiyatro, golf ve seyahate kadar uzanan uğraşlar için daha da yakınlaştırmaktadır.

Nikon, güvenilir bir vizyon sahibi iş ortağı olarak Nikon School gibi girişimler aracılığıyla, etkileşimli topluluğu, rakipsiz teknik uzmanlığı ve eğitim kaynaklarına erişim olanağı sayesinde her seviyeden içerik sahibini bir araya getirmektedir.