02-06-2021

Gördüğünüz güzellikleri ilk Z serisi makro objektiflerle ortaya çıkarın

Amsterdam - Hollanda, 2 Haziran 2021: Nikon, bugün Nikon Z serisine yeni katılan ilk iki makro objektifi tanıttı. Etkileyici derecede hafif NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S, şaşırtıcı derecede gerçekçi derinlik ve ayrıntıya sahip, profesyonel bir S-line makro objektiftir. NIKKOR Z MC 50mm f/2.8, canlı yakın çekimler yapmak isteyen makro fotoğrafçıları için ideal olan kompakt, hafif ve çok yönlü bir objektiftir.

Kusursuz netleme, 1:1 reprodüksiyon oranı ve muhteşem işleme kabiliyetleriyle profesyonel NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S, gerçek boyutta çekimler konusunda mükemmeldir. Durağan görüntülerde veya videoda makro çekim için optimize edilmiş olan yarı telefoto görüş açısı sayesinde ayrıntılı portre çekimleri için nefes kesici bir objektiftir. Ayrıca keskinlik, kontrast ve bokeh efekti de inanılmaz derecede iyidir. Hassas ve esnek kontrol özelliği sayesinde fotoğrafçılar, bu objektifin odak yönünü tersine çevirebilir, ki bu da karma prodüksiyon ortamında çalışırken bir avantaj sağlar.

Yeni NIKKOR Z MC 50mm f/2.8, en sıradan konularda bile güzelliği ortaya çıkarabilen, harika bir seyyar objektiftir. Fotoğrafçılar, baştan çıkarıcı yemek fotoğraflarından mükemmel çiçek çekimlerine kadar süper keskin ve gerçek boyutlu (1:1) makro görüntülerin yanı sıra küçük konu ve ayrıntılarda kolaylıkla çarpıcı yakım çekimler yapabilirler. Bu makro objektifin ön kısmı bir konudan yalnızca 5,6 cm mesafede olsa bile netleme hızlı ve keskindir! Ayrıca kullanıcılar, portrelerden sokak manzaralarına kadar her şeyi çekmek için klasik 50 mm'lik odak uzaklığından ve doğal perspektiften yararlanabilirler.

Nikon Europe Ürün Müdürü Dirk Jasper: “Uzun zamandır beklenen 105 mm'lik makro objektif, Z serisine olağanüstü güzel bir makro performansı kazandırdığından, hem profesyoneller hem de makro tutkunları için mükemmel bir seçim. Daha küçük ve daha uygun fiyatlı kardeşi model de çok şey vadediyor: Yeni 50 mm'lik makro objektif, gerçek makro görüntüler çekmeye başlamak istiyorsanız idealdir. Ve sadece inanılmaz yakın çekimler yapmanıza da olanak tanıyan, çok yönlü bir 50 mm'lik objektif istiyorsanız o zaman aradığınız model budur.” dedi.

#CreateYourLight: NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S ile uygulama atölyesi

Nikon Europe Elçisi Donna Crous: “Nikon ile yürüttüğümüz Create Your Light reklam kampanyası için çekim yaparken yeni NIKKOR Z 105 mm makro objektif ile yakından tanıştığım için şanslıydım. Bu objektifin özellikle düşük ışıkta sergilediği performans beni tamamen mest etti. Sığ alan derinliğine, netleme hızına ve güzel bokeh efektine değer veren her yemek fotoğrafçısı için kesinlikle olmazsa olmaz bir objektif çünkü hepimiz o güzel bokeh kürelerini çok seviyoruz!” dedi.

Temel özelliklerin özeti: NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S

Profesyonel f/2,8 yarı telefoto makro objektif: S-Line ile optik tasarımda bir sonraki boyut. Akıcı ve sessiz çoklu netleme sistemi.
Dikkat çekici derinlikte, gerçekçi görüntüler: Geniş Z objektif yuvası ve f/2,8 yuvarlak 9 bıçaklı diyafram, mükemmel derecede yuvarlak ve doğal görünümlü bokeh efektleri sağlar.
Hızlı ve akıcı netleme: Yakın çekimden sonsuza kadar mükemmel keskinlik. Renk bozulması büyük ölçüde azaltıldığından, AF sisteminin odağı inanılmaz hız ve doğrulukla bulmasına olanak tanır.
Harikulade net: Nikon'un ARNEO ve Nano Kristal kaplamaları, gölgelenme ve parlama ile mücadele eder. Objektif içi Titreşim Azaltma (VR) özelliği, sarsıntısız elle çekimler sağlamak için düşük ışıkta bile fotoğraf makinesi içi VR özelliği ile bir araya gelir. 
Yakın çekim hassasiyeti: Minimum netleme mesafesi sadece 0,29 m'dir. AF netleme sınırlayıcısı, 0,29–0,50 m arasındaki konuların hızlı bir şekilde çekilmesine olanak tanır. MF modunda odak noktasını tercih ettiğiniz çalışma yöntemine uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Makro video: Alçak sesli AF özelliğinin yanı sıra akıcı ve sarsıntısız diyafram kontrolünden yararlanın. Netleme gürültüsü neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığından, görüş açısını belirgin bir şekilde etkilemeden netlemeyi değiştirebilirsiniz.
Nikon çok yönlülüğü: Bu objektifin netleme yönü tersine çevrilebilir¹ ve ayrıca ünlü AF-S Micro-NIKKOR 105 mm ile aynı 62 mm'lik vidalı filtrelerle de uyumludur.
Performans canavarı: Objektif yuvası ve tüm hareketli parçalar, tozu ve nemi dışarıda tutmak için yalıtılmıştır. Nikon'un flor kaplaması; suya, toza ve kire karşı etkin koruma sağlar.²

Temel özelliklerin özeti: NIKKOR Z MC 50mm f/2.8

Harika makro çekimler: Objektif gövdesi üzerindeki işaretler; 1:4, 1:2 veya 1:1 (gerçek boyut) büyütme oranında çekim yapıp yapmadığınızı açıkça gösterir.
Mükemmel günlük çekimler: Portrelerden sokak manzaralarına kadar her şeyi çekmek için klasik 50 mm'lik odak uzaklığından ve doğal perspektiften yararlanın.
Keskin netlikte yakım çekimler: Yalnızca 0,16 m'lik minimum netleme mesafesi sayesinde bu makro objektifin ön kısmı bir konudan sadece 5,6 cm uzakta olduğunda bile keskin netleme sağlar! Fotoğraf makinesi içi VR işlevi, çekimleri sabit tutar.
Konunuzu öne çıkarın: Olağanüstü optikler ve f/2,8 yuvarlak 9 bıçaklı diyafram, güzel bir bokeh efekti sunar.
Netleme sınırlama düğmesi: AF netleme sınırlama düğmesi, objektifin 0,16–0,30 m'lik bir aralıktaki konulara daha hızlı odaklanmasını sağlar.
Kompakt ve hafif yapı: Kompakt, hafif ve taşıması kolay olan bu objektif, hem Z serisi tam çerçeveli hem de DX biçimli fotoğraf makinelerinde güzel bir denge kurar.
DX kırpma modunda 75 mm: Bu objektif, Z serisi DX biçimli aynasız fotoğraf makinesinde kullanıldığında 75 mm'lik görüş açısı sunar. Makro çekerken küçük konuların portreleri veya daha dar kırpmaları için idealdir.
Hassas ve kolay kontrol: Diyafram, ISO ve diğer özellikleri sessiz kontrol halkasıyla kontrol edin. Objektif üzerinden manuel ve otomatik netleme arasında anında geçiş yapın.
Koruyucu kaplama: Nikon'un flor kaplaması, objektifin ön kısmını korur ve yüzeyi temizlemeyi kolaylaştırır. Açık havada yaratıcı çekimler yapmak için idealdir.

¹ Ekim 2020'de veya sonrasında piyasaya sürülen Nikon Z serisi fotoğraf makineleriyle birlikte kullanıldığında.
² Objektifin her durumda ve her koşulda toz ve suya karşı dirençli olacağı garanti edilmez.