Nikon Imaging | Türkiye | Europe

18.02.2021

YENİ DONANIM YAZILIMI. YENİ FİLM SETİ. YENİ FIRSATLAR.

Amsterdam - Hollanda, 18 Şubat 2021: Nikon, bugün Z 7II ve Z 6II tam çerçeveli (Nikon FX biçimli) aynasız fotoğraf makinelerine yönelik yeni donanım yazılımı lansmanını duyurmaktan memnuniyet duyar. Ayrıca Nikon, yeni Z 6II Temel Film Seti lansmanını duyurmaktan mutluluk duyar.

Donanım Yazılımı Sürüm 1.10, 25 Şubat 2021 tarihinde yayınlanacaktır. Bu donanım yazılımı güncellemesi, Z 7II ve Z 6II modellerindeki Göz Algılama AF özelliğinin performansını artırır ve Z 6II ile çekim yaparken ek kayıt biçimleri ile video iş akışları sağlar. Yeni Z 6II Temel Film Seti, film yapımcılarına video içeriklerini bir sonraki seviyeye taşımaları için gereken tüm temel araçları sağlar.

Donanım yazılımı 1.10 güncellemesinin ardından Z 6II ve Z 7II fotoğraf makineleri, çerçeve içindeki konunun yüz boyutu küçük olduğunda bile insan konuların gözlerini algılayabilecektir. Otomatik alan AF (insanlar) ve geniş alan AF (B insanlar) çekimlerinde iyileştirmeler görülecektir. Ayrıca bu donanım yazılımı güncellemesi, Z 6II video kayıt seçeneklerine 4K UHD/60 p¹ desteği ekleyecek ve hem Z 7II hem de Z 6II için Blackmagic Design markalı haricî kayıt cihazlarına⁴ ⁶ RAW video çıkışı² ³ özelliğini sağlayacaktır.  Güncellemenin ardından film çekenler, Blackmagic RAW biçiminde ve ProRes RAW biçiminde kayıt⁵ yapabileceklerdir.

Blackmagic RAW biçimi, RAW kaydın tüm avantajlarına sahip ve kullanımı kolay bir codec bileşenidir. Yeni gelişmiş mozaik çözme algoritması gibi çok sayıda yeni teknolojiye sahip olan Blackmagic RAW; size yüksek çözünürlük, yüksek kare hızı ve yüksek dinamik aralıklı iş akışları için ideal olan, görsel olarak kayıpsız görüntüler sunar.

Yeni Z 6II Temel Film Seti, Şubat ayının sonundan itibaren kullanıma sunulacaktır. Bu film yapımcısı setine hâlihazırda etkinleştirilmiş RAW video çıkış işlevine sahip Nikon Z 6II tam çerçeveli aynasız fotoğraf makinesi de dâhildir. Ayrıca bu sette Atomos Ninja V, Nikon FTZ Objektif Yuvası Adaptörü, SmallRig hızlı açılabilen fotoğraf makinesi kafesi ve piller gibi temel aksesuarlar bulunmaktadır. Video içeriklerini bir üst seviyeye taşımak için gerekli olan tüm temel araçlar.

Z 7II için donanım yazılımı sürüm 1.10'u (25 Şubat'tan itibaren) buradan indirebilirsiniz
Z 6II için donanım yazılımı sürüm 1.10'u (25 Şubat'tan itibaren) buradan indirebilirsiniz


¹ Bu seçenek belirlendiğinde görüntü alanı, DX tabanlı film biçiminde sabitlenir ve film kalitesi Normal olarak ayarlanır.
² RAW video çıkışı işlevi, herhangi bir Nikon servis merkezi tarafından ücretsiz olarak etkinleştirilebilir. Size en yakın Nikon servis merkezini buradan bulabilirsiniz. RAW video çıkışı, Z 6II Temel Film Seti'nin bir parçası olarak satın alınan Nikon Z 6II fotoğraf makinelerinde zaten etkinleştirilmiştir.
³ Z 7II ile Full-HD RAW videolar, FX tabanlı film biçimi kullanılarak kaydedilebilir ve 4K UHD RAW videolar da DX tabanlı film biçimi kullanılarak kaydedilebilir. Z 6II kullanıldığında hem FX hem de DX tabanlı film biçimleriyle 4K UHD veya Full-HD RAW video kaydı yapılabilir.
⁴ Atomos NINJA V modelinin yanı sıra artık Blackmagic Design Video Assist 5" 12G HDR ve 7" 12G HDR, sırasıyla ProRes RAW veya Blackmagic RAW biçimlerinde Nikon RAW videolar kaydetmek için kullanılabilir. Bu özelliğin yukarıda belirtilenler dışındaki kayıt cihazlarında çalışacağı garanti edilmemektedir (18 Şubat 2021 tarihinde). Ayrıca Atomos tarafından üretilen Ninja V markalı haricî kayıt cihazına kaydedilen ProRes RAW videolar için Apple'ın Final Cut Pro Sürüm 10.4.9 ve sonraki sürümlerine eklenen ISO ayarları ve renk sıcaklığı kontrol özellikleriyle uyumluluk da desteklenmektedir. Bu özellik, Final Cut Pro kullanılırken video düzenleme seçeneklerini genişletir.
⁵  4K UHD/60 p çerçeve boyutu/kare hızı ayarında RAW video çıkışı desteklenmemektedir.
⁶ 
İleriki güncellemelerde Blackmagic Design, Video Assist 12G modellerinde Blackmagic RAW dosyasının kaydedilmesi için desteklenen modeller olarak Nikon Z 7II ve Z 6II'nin eklendiği bir yazılım güncellemesi yayınlayacaktır.