22-02-2019

Nikon, tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri Nikon Z 7 ve Nikon Z 6 için yeni donanım yazılımı geliştiriyor

Nikon yeni işlevler ve iyileştirilmiş özelliklerin eklenmesiyle, değişen kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlamaya devam ediyor

Amsterdam - Hollanda, 22 Şubat 2019: Nikon, tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri Nikon Z 7 ve Nikon Z 6 için yeni donanım yazılımı geliştirildiğini duyurdu. Bu donanım yazılımı Göz Takibi AF, RAW video çıkışı ve CFexpress hafıza kartları desteği gibi yeni işlevlere olanak tanıyacak. Ayrıca, fotoğraf makinelerinin AF/AE işlevleri de iyileştirilmiş olacak.

Z serisi, değişen kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermeye ve kullanıcıların yaratıcı yönlerini canlandıran yeni nesil görüntüleme deneyimleri sunmaya devam edecek.

Yeni donanım yazılımı ile aşağıdaki işlevler ve özellikler sunulacak

1. Durağan görüntü çekimine yönelik Göz Takibi AF desteği (Mayıs 2019'da kullanıma sunulması planlanmaktadır)
Göz Takibi AF, portre fotoğrafçılığı için idealdir. Geliştirme aşamasındaki Göz Takibi AF, hem durağan insan konuları fotoğraflamada kullanışlı olan AF-S (Tek Kare AF) netleme modu hem de pozlarını sıkça değiştirenleri fotoğraflarken etkili AF-C (Sürekli AF) netleme modu ile çalışacak. Bu işlev, birden çok gözü algılama yeteneği sayesinde, kullanıcıya fotoğraf makinesinin nereye netleyeceğini seçme imkanı vererek birden çok kişiyi fotoğraflamada daha fazla esneklik sunuyor.

2. Artırılmış AF/AE performansı (Mayıs 2019'da kullanıma sunulması planlanmaktadır)
Mevcut AF izlemeye ek olarak, AE (otomatik pozlama) izleme de yakında sürekli yüksek hızlı (artırılmış) modda kullanılabiliyor olacak. Düşük ışıklı AF performansı da iyileşerek karanlık veya loş aydınlatmalı ortamlarda hem durağan görüntü çekiminde hem de film kaydında daha hızlı otomatik netleme sağlayacak.

3. RAW video çıkışı desteği (kullanıma sunulma tarihi ilan edilecektir)
Fotoğraf makinesinden 4K UHD çıkışı ve Full HD RAW veri akışı desteklenecek. RAW çıkışlı veri akışı artık bir harici kaydedici kullanılarak uyumlu RAW biçiminde kaydedilebilecek. Bu, kullanıcıların esnek renk geçişleri elde etmek için 12 bitlik zengin renkler kullanmalarına olanak tanıyacak.

4. CFexpress hafıza kartı desteği (kullanıma sunulma tarihi ilan edilecektir)
Yeni donanım yazılımı, kullanıcılara daha fazla güvenlik sunan yeni bir hafıza kartı standardı olan CFexpress desteği sağlayacak. Bu kartlar, daha etkin bir iş akışı için yüksek performans sunuyor. Yükseltmeden sonra kullanıcılar fotoğraf makinelerinde hem CFexpress hem de XQD kartları değiştirerek kullanabilecek. Z 7 ve Z 6'ya ek olarak, ileride Nikon D5 (XQD Tipi), Nikon D850 ve Nikon D500 dijital SLR fotoğraf makinelerine de CFexpress hafıza kartı desteği eklenecek.

XQD, Sony Corporation'ın ticari markasıdır.
CFexpress, CompactFlash Association'ın (CFA) ticari markasıdır.