18-10-2018

Nikon Marka Elçisi David Yarrow Kenya'yı evi olarak gören hayvanları ve insanları fotoğraflıyor

Yeni görüntü serisi büyüleyici Afrika ülkesinin çok farklı iki yönünü yan yana koyuyor

Yeni görüntü serisi büyüleyici Afrika ülkesinin çok farklı iki yönünü yan yana koyuyor

Amsterdam, Hollanda, 18 Ekim 2018 – Nikon Avrupa Marka Elçisi ve güzel sanat fotoğrafçısı David Yarrow, yeni fotoğraf projesinde Amboseli'nin "uzun dişli büyük fil" olarak da bilinen büyük fillerinden ülkenin hareketli başkenti Nairobi'nin çete kültürüne, Kenya'nın iki farklı yönünü yakalıyor.

Elindeki Nikon D850 ve bir dizi NIKKOR prime objektifiyle David, Amboseli Milli Parkı'ndaki fillerin dünyadaki en büyük çöp alanlarından birine ev sahipliği yapan Dandora, Nairobi'nin yerel çete üyelerinin dikkatle sahnelenen görüntülerine karşı profilini çıkararak Doğu Afrika'nın bu canlı öğelerini yan yana getiriyor.

The Walk of Life - Nikon D850 | 1/1600 sn. | f/5 | 400 mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VRII

Colossus - Nikon D850 | 1/1250 sn. | f/8 | 200 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II

Uzun Dişli Büyük Filler – Amboseli Milli Parkı

Amboseli Milli Parkı'nın geniş bozkırları, başta sürüleri geniş bir alana serbestçe yayılmış Afrika savan filleri olmak üzere büyük çeşitlilikte bir vahşi yaşamı barındırıyor. Park, dişleri yere değecek kadar uzun, bazıları dünyanın en büyükleri olan fillere (Uzun Dişli Büyük Filler) ev sahipliği yapıyor. Bu dev memeliler koruma alanında "geçiş üstünlüğüne" sahip şekilde korunmaktalar ve henüz insanlar tarafından rahatsız edilmediler. Bu proje öncesinde parkı çeşitli kereler ziyaret eden David, daha önce hiçbir fotoğrafçının yapmadığı kadar yaklaşarak Kenya'nın özel canlılarının ihtişamını yakalamak istedi.

David Yarrow açıklamasında, "Amboseli, bu inanılmaz hayvanları fotoğraflamak için dünyadaki favori yerim. Bakir, doğal arena iki binin üzerinde file ev sahipliği yapıyor ve Uzun Dişli Büyük Filleri doğal ortamlarında fotoğraflamak için ideal yer. Bu boyda bir fil gördüğünüzde kariyeriniz boyunca bir daha böyle bir şeyi asla göremeyeceğinizi biliyorsunuz. Bu hayvanların güçleri, boyları ve gözlerinden açıkça okunan insansı zekalarına saygı duyuyorum ve her zaman saygı duymaya devam edeceğim." diyor.

David bu projenin parçası olarak parkın en büyük Uzun Dişli Büyük Fillerinden biri olan Tim'in hareketlerini takip etti. Daha önce bu boyda filleri fotoğraflamış olduğundan, David Nikon D850'yi bu canlıların derinlemesine profilini çıkarmak için AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR ve AF-S NIKKOR 200mm f2G ED VR II objektiflerle, uzakta yürümekte olan fil sürüsünün manzara görüntüsünde uçtan uca keskinliği garantileyen AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED objektifle birlikte kullandı. 

Dandora, Nairobi'de Sokakta Yaşam

David yolculuğunun ikinci kısmı için, belki de en iyi 3000 akreye kadar yayılan çöp toplama alanıyla tanınan, Nairobi'nin doğu banliyösü Dandora'ya gitti. Burası David'e, Amboseli Milli Parkı'ndan daha az vahşi olmayan, çete kültürüyle çevresel zorlukların birlikte bulunduğu canlı bir şehirle farklı bir konu sundu.

David açıklamasında, "Nairobi'nin Dandora banliyösü Amboseli'den çok farklı ama fotoğraflaması aynı derecede zorlu ve büyüleyici bir dünya. Çöp toplama alanı bugüne kadar gördüğüm her şeyden farklı boyuttaydı ve kimyasal atıkla doluydu. Çete kültürü de bu alanda hala yaygın olduğundan fotoğraf çekmek tehlikeli olabilir. Adımlarımı dikkatli atmalıydım." diyor.

Amboseli'de olduğu gibi, David Batı dünyasından daha farklı bir sahneyi fotoğraflamak istedi. Konu olmayı kabul eden yerel bir çetenin üyeleriyle önceden iletişim kurmuş olan David, çöp toplama alanının fonuna sert bir kontrast yapacak şekilde, her biri şık birer siyah takım elbise giyen çete üyelerini çevrelerine zıt olarak konumlandırdı. 

The Debt Collector- Nikon D850 | 1/200 sn. | f/3,5 | 35 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Dandora - Nikon D850 | 1/2000 sn. | f/10 | 105 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED


En doğal konuları içeren sahnelenmiş portreleri yan yana getiren David'in görüntüleri uyum sağlayan, güçlü dizileri yakalamak için farklı tekniklerin nasıl kullanılabileceğini gösteriyor: “Vahşi yaşam fotoğrafçılığında saygı uyandıran, heyecanlı ancak kontrol edemediğiniz o kareyi yakalamak için ideal konumda olduğunuzdan emin olmalısınız. Bir hayvan kendisini fotoğraflamanıza izin vermiyorsa yapabileceğiniz bir şey yoktur. Sahnelenmiş fotoğrafta, konsept oluşturma öncesinden konsept oluşturmaya kadar doğrusal bir yolculuk izleyebilirsiniz. Bu, planladığınız ideal anı yakalayıp yakalayamadığınız konusunda bir fotoğrafçı olarak kabiliyetinizin gerçek bir sınaması. Burayı evi olarak gören insanları ve vahşi hayvanları bağlayan, Kenya'nın bu iki çok farklı bölgesinin profilini çıkardığımdan her iki tarz da benim için çok önemli.

Bu yolculuk boyunca, David Nikon D850'yi AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4GAF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II ve AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR ile birlikte kullandı.

Tüm hikayeyi buradan okuyabilirsiniz

Nikon Avrupa Marka Elçileri Programı

Nikon Avrupa Marka Elçileri Programı, sektörün en yeni teknolojilerini kullanan ve çağımızı yansıtan sosyal yönelimlere karşı farkındalıkları bulunan yetenekli ve etkileyici görsel sanatçılardan oluşuyor. Nikon, bir güzel sanat fotoğrafçısı olarak global tanınırlığı temelinde, David'i hayalindeki fotoğraf projesini gerçekleştirmeye teşvik etti.

David’in projesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen Özel Proje sayfasını ziyaret edin.

Set

Projesi sırasında David aşağıdaki ekipmanları kullandı:

• Nikon D850
• AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED
• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G    
• AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II    
• AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR

David hakkında

David Yarrow 1966'da Glasgow, İskoçya'da doğdu. Erken yaşta fotoğrafçılığa başladı, 20 yaşındayken ise kendini Mexico City'deki Dünya Kupası Finalinde The Times için bir fotoğrafçı olarak çalışırken buldu. David o gün Diego Maradona'nın Dünya Kupasını kaldırdığı meşhur resmi çekti ve bunun sonucunda Olimpiyatlar ve diğer spor etkinliklerinde de fotoğrafçılık yapması istendi. Yıllar sonra kendisi için en doğru şeyin doğal dünyayı belgeleme olduğunu keşfetti, çağrışımcı ve sürükleyici doğa fotoğrafları ona giderek büyüyen bir sanat koleksiyoncusu hayran kitlesi kazandırdı. 2018'de, David dünyanın en çok satan güzel sanat fotoğrafçılarından biri olarak tanınıyor.

Tüm görüntüler David Yarrow'ın telif haklarına tabidir.