23-08-2018

Nikon, Nikon FX biçimiyle uyumlu bir süper telefoto objektif olan AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR'ı piyasaya sürüyor

Üstün optik performans ve işlevselliğin yanı sıra, elde süper telefoto çekimleri eğlenceli kılan olağanüstü dinamiklik sunuyor

Amsterdam, Hollanda, 23 Ağustos 2018: Nikon, Nikon FX biçimli dijital SLR fotoğraf makineleriyle uyumlu bir süper telefoto objektif olan AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR'ın piyasaya sürüldüğünü duyurmaktan mutluluk duyar.

AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR, 500 mm odak uzaklığını destekleyen, yüksek performanslı, FX biçimli bir süper telefoto objektiftir. Faz Fresnel (PF) merceğin kullanılmaya başlanması, objektifin boyutunu ve ağırlığını hatırı sayılır ölçüde azaltarak elde süper telefoto fotoğraf çekmeyi kolay ve eğlenceli hale getirdi.

Maksimum 106 mm çap ve 237 mm uzunluk ile bu objektifin boyutu büyük ölçüde azaltıldı. Diğer 500 mm objektifler normalde 3000 gramdan fazla ağırlığa sahipken, bu objektifin ağırlığı yaklaşık 1460 gramdır (AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR ile hemen hemen aynı ağırlığa sahiptir). AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR toza ve suya karşı direnç sağlayan bir yapıyla üretilmiştir. Ayrıca, ön mercek yüzeyine uygulanan flor kaplama çekim yaparken muazzam dinamiklik sağlar.

Kullanılan PF mercek ve üç adet ED cam mercek, yüksek pikselli dijital fotoğraf makineleriyle uyumlu muazzam keskin ve ayrıntılı görüntü işleme yeteneği sağlar. Nikon'un geliştirmiş olduğu yeni PF mercekte kullanılan malzemeler de PF parlamasını (kırınım) etkili bir şekilde azaltmaktadır. Nikon'un gölgelenme ve parlamayı kontrol etme konusunda son derece etkili Nano Kristal Kaplama ile başlayan kaplama teknolojilerinin sinerjistik etkileriyle son derece net görüntülere ulaşılmaktadır.

Netleme grubundaki mercekler hafifletilerek AF hızı artırılmıştır. AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR ayrıca, deklanşör hızında 4,0'lık duraklama* artışına eşdeğer makine sarsıntısı telafisi sunan VR mekanizmasıyla donatılmıştır. Bununla birlikte, SPORT VR modu kullanılmaktadır. Vizördeki görüntünün sabitlenmesi dolayısıyla, SPORT modu özellikle, yabani kuşlar gibi hızlı hareket eden, kestirilemez konuları fotoğraflarken veya spor etkinlikleri gibi sahnelerde ve ayrıca, film kaydederken etkilidir.

FTZ objektif yuvası adaptörünün kullanılması bu objektifin, yine bugün duyurulan Z-objektif yuvasına sahip aynasız fotoğraf makinelerinde de kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Kullanıcılar, her zamankinden daha kompakt bir sistemle 500 mm odak uzaklığında süper telefoto çekim yapabilmenin keyfini çıkaracak.

Nikon ayrıca, süper telefoto çekimde son derece etkili bir aksesuar olan DF-M1 nokta görüşü (ayrı satılır) de piyasaya sürecek. Süper telefoto çekimde vizörde yalnızca çok dar bir görüş alanı görünür olduğundan dolayı, konunun izini kaybetmek kolaydır. Bu aksesuar, aniden hareket etse bile ilgili konunun takibinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Bir PF merceğin kullanılmaya başlanması, önceki süper telefoto objektiflerle gidilmesi zor olan yerlere götürülebilecek daha küçük ve daha hafif bir objektifin ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Boyut ve ağırlığın azalması tripod ihtiyacını da ortadan kaldırarak elde süper telefoto çekim yapmayı kolay hale getirmiştir. AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR üstün performansı kompakt boyut ve düşük ağırlıkla birleştirerek süper telefoto çekim olanaklarını muazzam ölçüde genişletmektedir.

Ana özellikler

- Faz Fresnel (PF) merceğin kullanılmaya başlanmasıyla hatırı sayılır ölçüde daha küçük ve daha hafif
- Toza ve suya karşı dirençli yapı ve beraberinde Nikon'un flor kaplamasının kullanılmaya başlanmasıyla; toz, su damlaları, yağ ve kir etkili bir şekilde uzaklaştırılır
- Yüksek pikselli dijital fotoğraf makineleriyle uyumlu muazzam keskin ve ayrıntılı görüntü işleme yetenekleri nedeniyle bir adet PF mercek ve üç adet ED cam merceğe sahip son teknoloji optikler kullanılmaya başlanmıştır
- TC-14E III AF-S Teleobjektif Dönüştürücü kullanıldığında optik performanstan kesinlikle taviz verilmez
- Yeni PF mercekte kullanılan malzemeler, PF parlamasını (kırınım) etkili bir şekilde kontrol etmektedir
- Nano Kristal Kaplamanın kullanılmasıyla elde edilen etkili gölgelenme ve parlama sönümlemesi net görüntüler sağlar
- Netleme grubundaki mercekler hafifletilerek AF hızı artırılmıştır
- Deklanşör hızında 4,0'lık duraklama* artışına eşdeğer makine sarsıntısı telafisi sunan VR mekanizmasıyla donatılmıştır
- VR mekanizması, iki modla donatılmıştır: NORMAL ve SPORT
- Son derece hassas diyafram açıklığı kontrolü için elektromanyetik diyafram mekanizması kullanılmaya başlanmıştır

* Tam çerçeve, 35 mm film eşdeğeri görüntü sensörüyle donatılmış bir dijital SLR fotoğraf makinesi kullanılarak NORMAL modda, CIPA standartlarına uygun olarak ölçülmüştür.