30-04-2018

Ünlü Birleşik Krallık Sanat Fotoğrafçısı David Yarrow, Yeni Nikon Avrupa Temsilcisi Olarak Duyuruldu

Hollanda, Amsterdam, 30 Nisan 2018 – Nikon Europe B.V., dünyaca ünlü fotoğrafçı David Yarrow'un saygın Nikon fotoğrafçıları grubuna Avrupa Temsilcisi olarak katılacağını gururla duyurur.

Yarrow’un çağrışım dolu ve insanı içine çeken dünyadaki yaşam fotoğrafları, ona hem fotoğrafçılar, hem sanat koleksiyoncuları, hem de alıcılar arasında gitgide büyüyen bir hayran kitlesi kazandırdı. Büyük boyutlu ve ikonik tek renkli resimleri, dünya genelinde birçok önde gelen galeri ve müzede sergilenirken, dünyanın en iyi doğal yaşam fotoğrafçılarından biri olarak kendi alanının en üstüne çıkaran benzersiz tarza da katkıda bulunuyor.

Yarrow, The Times'da çalışırken Diego Maradona'nın 1986 Dünya Kupası Finali'ndeki ikonik resmini çektiği kariyerinin ilk dönemlerinden dünyanın en çok satan sanat fotoğrafçılarından birine dönüştüğü son yıllara, 33 senedir Nikon ürünlerini kullanıyor. Son olarak David, D850'nin lansmanında temel bir rol aldı.

Daha da önemlisi, Yarrow’un çalışmaları, şu an çekimlerini Kenya'daki Amboseli'de yaptığı Nikon Avrupa Temsilcisi Özel Projesi aracılığıyla da, sergilemeyi çok istediği bir konu olan insan sevgisini ve doğaya sahip çıkma tutkusunu temsil ediyor.

David Yarrow şöyle diyor: “Fotoğrafçılık kariyerim pek alışılagelmiş değildi ve genelgeçer bir “tema” veya “uzmanlık alanı” ile yaftalanmayı reddettiğimi söylemek yalan olmaz. Yine de tüm bunları yaparken fotoğrafçılık benim için hep bir arınma ve kaçış yöntemi olarak kaldı; dünyanın ücra köşelerini keşfedip alışılmışın dışındaki yerleri ve bu yerleri ev olarak benimsemiş nadir bulunan yabani yaşamı yakalama fırsatı.

Nikon’un fotoğraf makineleri ve NIKKOR objektifleri, seçtiğim her yolda büyük rol oynadı. Estetiği ve ergonomisi her geçen gün daha da iyileşti. Hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçıların gereksinimlerinin farkına varmış başka bir marka olduğunu düşünmüyorum. Fotoğrafçılık bizim neslimize ait bir sanat ve umuyorum ki Nikon Avrupa Temsilcisi olarak çalışmalarım, insanları cep telefonlarını daha az, gözlerini de daha çok kullanmaya teşvik eder. Bu işte yapmanız gereken de bu.”

Nikon Avrupa Temsilcisi Programı

Nikon Avrupa Temsilcisi Programı, sektörün en yeni teknolojilerini kullanan ve çağımızı yansıtan sosyal eğilimlerin farkında olan yetenekli ve etki gücü olan görsel sanatçılardan oluşuyor. Nikon, Temsilci görevinin bir parçası olarak David'e bir fotoğrafçı olarak dünyaca tanınmasından yola çıkarak düşlerindeki fotoğraf projesini gerçekleştirme görevini verdi.

David ve önceki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen Nikon web sitesini ziyaret edin.  

David Hakkında

David Yarrow İskoçya'nın Glasgow şehrinde, 1966'da doğdu. Küçük yaşta fotoğrafçılığa başladı ve 20 yaşına geldiğinde kendisini Mexico City'deki Dünya Kupası Finali'nde, saha kenarında The Times için fotoğrafçı olarak çalışırken buldu. O gün David, Diego Maradona'nın Dünya Kupasını kaldırırkenki o ünlü resmini çekti ve bunun sonucunda ondan Olimpiyatlarda ve başka birçok spor etkinliğinde çalışması istendi. Yıllar geçtikten sonra, ona sanat koleksiyoncuları arasında gitgide büyüyen bir hayran kitlesi kazandıran, çağrışım dolu ve insanı içine çeken dünyadaki yaşam fotoğrafları ile kendini asıl iyi ifade ettiği alan olan doğal yaşamı belgeleme alanına geçti. 2018 yılında David, dünyanın en çok satan sanat fotoğrafçılarından biri olarak yerini sağlamlaştırdı.

Tüm resimler © David Yarrow