12-01-2018

Nikon Marka Elçisi Joel Marklund İsveç Laponlarının yaşamlarını belgeliyor.

İsveç'in yerli ve tanınmayan toplumu güçlü bir portre serisi aracılığıyla mercek altına alınıyor

İsveç'in yerli ve tanınmayan toplumu güçlü bir portre serisi aracılığıyla mercek altına alınıyor

Amsterdam, Hollanda, 12 Ocak 2018 – Nikon Avrupa Marka Elçisi Joel Marklund, çok sevdiği bir konu olan İsveç'in lapon toplumunun profilini çıkardığı eşsiz bir projeyi tamamladı. Joel'in D5 ve NIKKOR objektiflerini kullanırken amacı, Lapon toplumunun günlük yaşamlarını bir dizi samimi portre görüntüsü aracılığıyla sergileyerek onlarla birlikte anılan klişelerin dışına çıkmaktı.

Lapon halkı geleneksel olarak Norveç, İsveç ve Finlandiya'nın kuzey kısımlarından ve Rusya'nın Kola yarımadasından geçen Laponya olarak bilinen bölgede yaşar. Dört devletin resmi sınırlarıyla bölünmüş olmalarına karşın Laponlar kültür ve dil bağlarıyla ve ortak bir kimlikle birbirine bağlı tek bir grup olarak varlıklarını sürdürürler. Joel, bu kimliğin gerçek özünü insanlara aktarmak ve ‘dağlarda yaşayan ren geyiği çobanları’ şeklindeki yüzeysel algıların ötesine geçmek istedi.

Marklund, “En iyi hikayeler her zaman en egzotik veya en ücra yerlerdeki hikayeler değiller,” diyor.İnandığım, benim için gerçekten önemli olan bir şeyi ele almaya kararlıydım. Laponların öyküsü çok fazla kişi tarafından anlatılmadığından toplumlarının bulunduğu yerlerden birine yakın bir bölge olan Boden'da büyümüş birisi olarak bu hikayeyi anlatırken kendimi hem buna mecbur hissettim hem de bundan gurur duydum.

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Joel, günümüzde İsveç'te bir Lapon olarak yaşamanın neye benzediğini belgelemek amacıyla altı hafta boyunca bu topluma konuk oldu, bireysel öykülerini anlatmak için şarkıcıdan dansçıya, davul yapımcısından öğrenciye bu halkın içinden on iki kişinin yaşamına kendisini dahil etti. Proje sırasında D5 makineyi AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G ve AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II objektifleriyle birlikte kullandı.

Joel’in resimleri Laponları hem ‘gákti’ denilen geleneksel giysilerini giymiş olarak geleneksel ortamlarında hem de toplumun geri kalanıyla daha iç içe geçmiş olarak gündelik iş yaşamlarında gösteriyor. Bu kültürel karşıtlık seri boyunca sürüyor.

Örneğin, Joel, Marika Renhuvud'u ren geyiği kesimi için ailesine yardım ederken keşfetmiş ama birkaç gün boyunca Marika'nın fotoğraflarını çektikten sonra, onun Stockholm'deki Bale Akademisi'nde bir öğrenci olduğunu öğrenmiş.

Bu sırada, Stockholm'de büyümüş olan Maxida Marak geleneksel Lapon toplumu içinde yaşamaya başladıktan sonra başarılı bir şarkıcı olmak üzere şehre tekrar geri dönmüş; bir başkasında ise Laponya'daki LGBT haklarını savunan bir öğrenci olan Merethe Kuhmunen'in öyküsü anlatılıyor.

Bu öykülerin her birini buradaki web sitesinden okuyabilirsiniz.

Marklund şöyle bitiriyor, “Bu insanların hakkını vermek zorundaydım, bu yüzden doğru ekipmana sahip olmak çok önemliydi. AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G ve AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II objektifler röportaj fotoğrafları için mükemmel, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G ise zayıf ışık koşullarında çekim için olağanüstüydü.”

“Bu proje benim için sadece foto muhabiri olarak değil, bir İsveçli olarak da gerçek bir öğrenme deneyimi oldu. Kendi ülkemde fotoğraf çekebilmek ve Lapon toplumu ile buluşmak yaşam değiştirici oldu, bana bunları yapma fırsatı verdiği için Nikon'a gerçekten çok minnettarım.”

Nikon Avrupa Marka Elçileri Programı

Nikon Avrupa Marka Temsilcileri Programı, sektörün en yeni teknolojilerini kullanan ve çağımızı yansıtan sosyal yönelimlere karşı farkındalıkları bulunan yetenekli ve etkileyici görsel sanatçılardan oluşuyor. Nikon, bir spor fotoğrafçısı ve foto muhabiri olarak küresel çaptaki ünü nedeniyle Joel'i hayalindeki fotoğraf projesini gerçekleştirmeye davet etti.

Joel’in projesi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Özel Projeler sayfasını ziyaret edin.

Set

Projesi sırasında, Joel aşağıdaki ekipmanları kullandı:

• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II    
• D5 

Joel Hakkında

Joel Marklund, spor fotoğrafçılığında uzmanlaşmış ünlü bir fotoğrafçıdır. Stockholm'de yaşayan Joel, halen İsveç'in bir numaralı spor fotoğrafçılığı ajansı olan Bildbyrån'ın Baş Fotoğrafçısıdır. Joel 45'ten fazla ülkede çalıştı ve beş Olimpiyat Oyunu dahil olmak üzere sayısız küresel organizasyonda çekimler yaptı. Çalışmaları tüm dünyada yayımlandı ve çektiği resimler çok sayıda ödüle layık görüldü. Bunlar arasında Uluslararası Yılın Fotoğrafı Ödülü, NPPA Best of Photojournalism ve İsveç Yılın Fotoğrafı Ödülü yer almaktadır.

Tüm resimler © Joel Marklund

Nikon'un Avrupa Marka Elçileri Programı hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.europe-nikon.com sayfasını ziyaret edin