04-10-2017

Objektiften Görülen Sokaklar

Nikon, amatör sokak fotoğrafçılarına ilham vermek için Barselona fotoğraflarından oluşan yeni bir dizi yayınladı

Amsterdam, Hollanda, 4 Ekim 2017 – Nikon, İspanyol fotoğrafçı Ibai Acevedo'yu yaşadığı yer olan Barselona'da, bir günde beş NIKKOR prime objektif kullanarak beş farklı yerde fotoğraf çekmek üzere görevlendirdikten sonra şimdi de özel bir fotoğraf dizisi yayınlıyor.

Barselona'nın şehir manzarası harika sahillerin, modern mimarinin ve kentin gotik tarihinin benzersiz bir şekilde bir araya gelmesinden oluşur. Fotoğraf dizisinde Barceloneta sahili, Sagrada Familia, Las Ramblas, Gotik Mahalle ve Tibidabo'dan çarpıcı manzaralar yer alır. Bu konumlardan her biri, sokak fotoğrafçılığının sıradan olmak yerine olağanüstü bir iş hale gelebileceğini göstermek amacıyla belirli prime objektiflerle eşleştirildi.

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Ibai, bu görüntü serisini Nikon D750 ve aşağıdaki NIKKOR prime objektifleri kullanarak çekti:
- AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED: Sahip olduğu geniş açı ve sığ alan derinliği, bu objektifin, Barselona'nın ünlü sahilini fotoğraflamak için mükemmel bir seçim olmasını sağlar. Objektif, Ibai'nin Barcelonetas'ın ortamını ve atmosferini dağılma olmadan yakalamasına olanak tanır ve parlak ışıkta bile keskinlik sunar.
- AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G: Objektif, sığ alan derinliğini ve geniş açıları aynı anda yakalamasının yanı sıra düşük ışıkta da etkileyici sonuçlar sunmasıyla öne çıkıyor. Bu özellik, Ibai'nin ünlü yapı Sagrada Familia'nın yanı başındaki göldeki bir yağlı boya resme benzeyen yansımasını görüntülediği fotoğrafta gösterilmiştir.
- AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G: Bu, Las Ramblas'taki kalabalığın arasında muhteşem bir kare yakalamak için kullanılabilecek en uygun objektiftir. Objektifin diyaframı, görüntünün arka planını bulanıklaştırarak eşsiz bir doku katan mükemmel bir alan derinliği sağladı.
- AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G: Bu, en küçük ayrıntıları bile yakalayan ideal portre objektifidir. Fotoğrafa bakan kişinin gözünün odaklandığı yumuşak bir ışık noktası efekti sağlar. Bu özellikler Gotik Mahallede sınandı.
- AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G: Bu objektif, değişen ışık koşullarına kolaylıkla uyum sağlayan düşük ışık özellikleri sayesinde, hem kiliseyi hem de Tibidabo'daki gün batımını yakalamak için kullanılabilecek en iyi seçenektir.

Ibai Acevedo, deneyimiyle ilgili olarak şunları söylüyor; “Bana göre, sokak fotoğrafçılığı risk almak ve sıra dışı veya her zaman rastlanmayan şeyleri yakalamak ile ilgilidir. Gözlerimi her zaman açık tutarım ve ortaya çıkabilecek hiçbir fırsatı kaçırmamaya çalışırım. Doğaçlama yapma yeteneği gerçekten önemlidir, çünkü fotoğrafın güzelliği o anda yakaladığınız benzersiz karededir. Değişen ışık ve hava koşulları, fotoğrafçılara sınırsız sayıda güçlük ve fırsat yaratır, ancak uygun objektif olmadan doğru yerde yaratıcı bir kompozisyonla bile yapabilecekleriniz sınırlıdır.”

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Ibai Acevedo: Nikon D750, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Video

Ibai'yi yaşadığı yer olan Barselona'da izleyin ve NIKKOR prime objektiflerinin pratik bir şekilde nasıl kullanıldığını öğrenin:http://bit.ly/nikon_ltal