06-07-2017

Nikon Photo Contest 2016-2017 Yarışmasını Kazananlar Belli Oldu

Amsterdam, Hollanda, 6 Temmuz 2017: Nikon, Nikon Photo Contest 2016-2017'yi kazananları açıklamaktan mutluluk duyar. Nikon Photo Contest, 1969'dan beri düzenlenen, dünyanın en önemli uluslararası fotoğraf yarışmalarından biridir. Bu yıl, ödüller arasında, Nikon'un 100. doğum gününü kutlamak üzere “Celebration” (Kutlama) temasıyla özel bir 100. Yıl Dönümü Ödülü de yer aldı.

Yarışmaya 170 ülke ve bölgeden toplam 21.511 fotoğrafçı 76.356 adet çalışma gönderdi, böylece fotoğraf gönderilen ülke ve bölge sayısı açısından Yarışma için yeni bir rekor kırılmış oldu.

Nikon Photo Contest 2016-2017 kazananları

Nikon 100. Yıl Dönümü Ödülü: Greeting to the Sun (Güneşi Karşılama)

Annamaria Bruni (İtalya)

Grand Prize (Büyük Ödül): 休 (Mola)

Yuanyuan Tian (Çin)

Award for the Most Popular Entry (En Popüler Fotoğraf Ödülü): Disappearing fishing method by Moken (Moken halkının yok olan balık tutma yöntemi)

Dorte Verner (ABD)

Yarışma sonuçları için değerlendirmeyi, çeşitli alanlarda görev yapmakta olan profesyonellerden oluşan uluslararası bir jüri gerçekleştirdi. Jüri başkanlığında ise dünyaca ünlü grafik tasarımcısı ve sanat direktörü Neville Brody vardı. Brody bu yılki işleri şöyle özetledi: "Yarışmaya gönderilen fotoğraflar konu ve ilgi alanı açısından çok çeşitliydi; bazıları neşeli ve gözlemseldi, ancak büyük çoğunluğu ya politikti ya da dünyayla ilgili felsefi bir yorum ortaya koyuyordu. Kazananlar, sanatsal bakış ve hikaye anlatma yeteneği arasındaki dengeyi yansıtabilenler oldu. Küresel endişeler ve sorunlar basit gerçeklikle fotoğraflanıp ifade edilmiş. Görüntüler, kim olduğumuzu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve bizi yaşadığımız dünyanın daha büyük gerçekleriyle karşı karşıya bırakıyor."

Jüri üyeleri, Nikon 100. Yıl Dönümü Ödülü ve Büyük Ödül kategorileri için birer kazanan seçmenin yanı sıra her kategori ve biçim (tek fotoğraf/fotoğraflı hikaye/video) için 1., 2. ve 3.'lük ödüllerini verdi. Yarışmanın katılımcıları tarafından oylanan En Popüler Fotoğraf Ödülü'nün kazananı da belli oldu.

Tüm kazanan fotoğraflar ve ayrıntılar Nikon Photo Contest 2016-2017 web sitesinde bulunabilir.