30-06-2017

Nikon Temsilcisi Vincent Munier, nesli tükenmekte olan kar leoparını fotoğrafladı

5.000 metre yüksekliğe, -35 °C sıcaklığa ve jeopolitik istikrarsızlığa göğüs gererek Tibet'in doğal harikasını ortaya çıkardı

5.000 metre yüksekliğe, -35 °C sıcaklığa ve jeopolitik istikrarsızlığa göğüs gererek Tibet'in doğal harikasını ortaya çıkardı

Amsterdam, Hollanda, 30 Haziran 2017 – Nikon Avrupa Temsilcisi ve yaban hayatı fotoğrafçısı Vincent Munier, Tibet'in nesli tükenme riski en yüksek olan yaban hayatını belgelemeyi amaçlayan iddialı bir projeyi tamamladı. Bu görece az bilinen ve keşfedilmemiş bölgenin fotoğraflarını çekmek amacıyla Vincent, yüksek rakımlar, dondurucu sıcaklıklar ve zorlu arazilerde çadırı, kalın giysileri, Nikon D5 ve D500'ü ile NIKKOR objektifleriyle seyahat etti.

Vahşi yak, Tibet ceylanı ve antilobu, Tibet kum tilkisi ve Pallas kedisi de dahil olmak üzere çeşitli hayvanların fotoğraflarını yakalayan Vincent'ın temel amacı, utangaçlığı ve insanlardan uzak durmasıyla bilinen ve iklim değişikliğinin eşiğinde soyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya kalan kar leoparını belgelemekti.

İnsan ve doğa arasındaki uçurumu kapatmak

Tibet, hem jeopolitik açıdan, hem de yüksek rakımı nedeniyle ulaşılması zor bir yer. Yerel Tibetli bir kılavuzun yardımıyla, Vincent 5.000 metrenin üzerindeki rakımlara çıkarak bölgenin en uzak ve el değmemiş bölgelerine ulaştı.

Munier, "Merak ve macera arzusu beni harekete geçiriyor, bu yüzden Tibet'in hava şartları ve ender görülen yaban hayatı mükemmel bir meydan okumaydı," diyor. "Bu kadar zorlu şartlarda çalışırken, hiçbir anı kaçırmamak için en iyi fotoğraf makinesini ve objektifleri yanınızda bulundurmak istiyorsunuz. 12 yaşımdan beri Nikon ekipmanlarını kullanıyorum. Bu gezide, en sevdiğim fotoğraf makinesi olan Nikon D5'in güvenilirliğine ve Nikon D500'ün kolay taşınabilirliğine ihtiyacım vardı. AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR ve AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR objektifler de belirli bir mesafeden kaliteli fotoğraflar yakalamama yardımcı olmaları açısından çok önemliydi."

Doğanın en zor bulunan yırtıcısı hakkında farkındalık yaratmak

Yaban hayatındaki kar leoparlarının sayısının 20 yıldan¹ kısa bir sürede en az %20 azaldığı tahmin ediliyor. Çevreciler, halihazırda nesli tükenmekte olan kar leoparının geleceği konusuna, Tibet platosunda aynı doğal ortamı paylaşan yaygın leoparların² metrajı sonrasında giderek artan bir ilgi gösteriyorlar.

Kar leoparıyla karşılaşmak için Vincent'ın Tibet'i üç defa ziyaret etmesi gerekti. Kamuflajları ve temkinli yapıları, tespit edilmelerini ve yerlerinin belirlenmesini zorlaştırıyor. Üçüncü gezisinde, iki gün boyunca bir anne ve bebeğinin yakınlarında kalmayı başardı; seçtiği fotoğraf makinesi gövdesi ve objektif kombinasyonlarıyla, onları birlikte avlanırken görüntüledi.

Munier, "Doğayla ilişkimiz oldukça ilginç; aramızda bir uçurum var," diyor ve devam ediyor: "Projelerde çalışırken bu boşluğu kapatma çabası içinde en uç noktalara gitmeyi seviyorum. Bu kolay değil ve çoğunlukla araziden, iklimden, hatta hayvanlardan korkuyorum. Ancak, insanların dünyanın efendileri olmadıklarını anlamaları önemli. Düzenli olarak doğaya dönebilmeyi ve evimin rahatlığı olmadan yaşayabilmeyi, bu canlılarla aynı şartları deneyimleyebilmeyi değerli buluyorum."

Nikon Avrupa Marka Temsilcileri Programı

Nikon Avrupa Marka Temsilcileri Programı, sektörün en yeni teknolojilerini kullanan ve çağımızı yansıtan sosyal yönelimlere karşı farkındalıkları bulunan yetenekli ve etkileyici görsel sanatçılardan oluşuyor. Nikon, önde gelen bir yaban hayatı fotoğrafçısı olarak küresel tanınırlığı nedeniyle Vincent'ı hayallerindeki çekim projesini gerçekleştirmeye davet etti.

Vincent’in projesi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Özel Projeler sayfasını ziyaret edin.

Set

Projesi sırasında, Vincent aşağıdaki ekipmanları kullandı:

• AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR 
• AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR 
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR 
• D5 
• D500

Vincent Hakkında

Vincent Munier, yaban hayatı ve açık hava görselleri konusunda uzmanlaştı. Fransa'nın Vosges bölgesinde doğan ve gençliğinin büyük kısmını evinin etrafındaki ormanlarda yaban hayatı fotoğraflayarak geçiren Vincent'ın çekim aşkı, o henüz 12 yaşındayken başladı. Vincent, üç yıl arka arkaya BBC Yaban Hayat Alanında Yılın Fotoğrafçısı olarak "Erik Hosking Award" ile ödüllendirilen ilk fotoğrafçı olma unvanını taşıyor. Resimleri sanat galerilerinde sergileniyor ve tüm dünyada prestijli dergilerde yayınlanıyor.

Tüm görüntüler © Vincent Munier.


¹https://www.wwf.org.uk/wildlife/snow-leopards
²http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-38610862