03-04-2017

YENİ NİKON WX SERİSİ - DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ DÜRBÜNLERİ YILDIZ GÖZLEMCİLİĞİNİN YENİ DÜNYASINA BİR KAPI AÇAR

Amsterdam, Hollanda, 3 Nisan 2017: Nikon, sıra dışı WX 7x50 IF ve WX 10x50 IF  astronomi dürbünlerini duyurmaktan gurur duyuyor – 100 yıllık optik mükemmeliğin en yüksek başarısı. Eşi benzeri görülmemiş süper geniş bir görüş alanı, WX serisinin olağanüstü performansı, yepyeni ayrıntıları ve renk farklarını ortaya çıkararak izleyiciyi yıldızlı gökyüzüne derinlemesine götürür.

Yetkin yıldız gözlemcileri için tasarlanan bu yüksek kaliteli dürbünler, alan eğriliğini telafi etmek için Alan Düzleyici Objektif Sistemi kullanır; böylece merkezden kenarlara kadar aynı kristal netliğinde görüntü sağlar. Abbe-Koenig prizmalarının toplam yansıma ve yüksek iletim hızı ultra geniş görüş alanının olağanüstü optik başarısını tamamlamak için gereken olağanüstü parlaklık seviyesini sağlar.

Her bir boru, renk sapmasını telafi eden zengin kontrastlı ve yüksek çözünürlüklü görüntü için üç adet ED (Ekstra Düşük Dağılım) cam eleman içerir; böylece yıldızların hassas renk farklılıkları, görüş alanının kenarına kadar görülebilir. Tüm objektiflere ve prizmalara yüksek kaliteli çok katmanlı kaplama uygulanmıştır; bu da daha doğal ve net bir görüntü için tüm görüş aralığı boyunca düzenli biçimde yüksek ışık iletimi sağlar.

İster gözlük takın ister takmayın, herkes için süper bir görüntüleme deneyimi sağlamak adına Nikon WX mühendisleri, büyük ölçüde genişletilmiş görüş alanı ile uzun göz-dürbün mesafesini birleştirmek gibi olağanüstü bir tasarım zorluğunun üstesinden geldi. WX 7x50 IF dürbünleri, 66,6° görünür görüş alanına ve 17,7 mm göz-dürbün mesafesine sahiptir. WX 10x50 IF dürbünleri, 76,4° görünür görüş alanına ve 15,3 mm göz-dürbün mesafesine sahiptir. Magnezyum alaşım, gövdenin dayanıklı ancak hafif olmasını sağlar; ayrıca yıldız gözlemciliği ne kadar uzun sürerse sürsün, çevir-kaydır vizör lastiği sayesinde dürbün kullanımınız keyifli olur.

Her iki model de, 100. Yıldönümü logosunun menteşenin tabanı üzerine basıldığı özel 100. Yıldönümü sürümleri, menteşenin üst kısmına işlenmiş seri numarası ve özel bir WX 100. Yıldönümü deri askısı olarak mevcuttur. Bu sürümler, her iki model için de birleştirilen sınırlı miktarda 100 birime kadar satılacak.

Önemli Özellikler

・Üstün optik performansa sahip göz mercekleri kullanımı ile süper geniş görüş alanı elde edilir. Astigmatizmi ve koma sapmasını en aza indirgeyerek keskin ve net bir görüntü elde edilirken, alanın merkezindeki görüntü keskinliği tüm çevrede sağlanır. Çerçeveyi algılamadan, yıldızlı bir gökyüzünde uzayda yürüyormuş gibi bir his deneyimleyebilirsiniz.
・Alan Düzleyici Objektif Sistemi, merkezin çevresinin en kenarına kadar alanın eğriliğini telafi eder. Ultra geniş görüş alanını gerçekleştirirken, tüm görüş alanı boyunca keskin ve berrak bir görüntü sağlar – bağımsız yıldızlar açıkça keskin noktalar olarak görülebilirken, yıldız kümeleri veya galaksileri size geniş kapsamlı bir görüntü sağlar.
・Her borudaki üç ED (Ekstra Düşük Dağılım) cam elemanlarını kullanarak, renk bozulmasına neden olan renk sapması, görüş alanının en kenarında telafi edilerek kontrast açısından zengin ve yüksek çözünürlüklü bir görüntü oluşturur.
・Daha doğal ve net görüntü vermek için, tüm objektiflere ve prizmalara görünür tüm alan boyunca eş dağılımlı yüksek ışık geçirgenliği sunan yüksek kaliteli çok katmanlı kaplama uygulanır. Yıldızlı bir gecede yıldızların en ince renklerini kalite ile üretir.
・Daha parlak bir görüş alanı için, tüm yüzeylerde toplam yansıma özelliğine sahip ve yüksek iletim hızına sahip Abbe-Koenig prizmalar kullanılır.
・Abbe-Koenig prizmalarının roof (Dach) yüzeylerine prizmalar içinde yansıyan ışığın faz kaydırmalarını telafi eden faz düzeltme kaplaması uygulanması yüksek çözünürlüklü ve yüksek kontrastlı görüntüler elde etmenizi sağlar.
・Süper geniş bir görüş alanı ve uzun göz-dürbün mesafesi sağlayan optik tasarım. Son derece geniş görüş alanı, gözlük takan kişiler tarafından bile bir kenardan diğerine rahat biçimde keyif alınabilir.
・Tüm objektifler ve prizmalar için kurşun ve arsenik içermeyen cam kullanılır.
・Altı kademeli sisteme sahip çevir-kaydır vizör lastiği gözlerin doğru bakış noktasına kolaylıkla konumlanmasını sağlar.
・Daha kolay ayarlama için işaretli dioptri ayar halkası.
・10 dakika boyunca maksimum 5 m derinlikli suya batırıldığında etkilenmeyecek suya dayanıklı yapı. (Nikon'un test koşulları altında. Sualtı kullanımı için tasarlanmamıştır.)
・Nitrojen doldurulmuş bir gövde ile hava geçirmez yapısı, optik sistemin iç kısmının buğulanmasını önler ve sıcaklıkta önemli değişiklikler olsa bile kalıplara karşı direnç gösterir.
・Magnezyum alaşımı, avuç içi görüntülemeyi kolaylaştıran dayanıklı, hafif bir gövde üretmek için kullanılır.
・55 mm filtre (P=0,75) objektiflere bağlanabilir.
・Bir tripoda bağlanabilen özel bir tripod adaptörü (TRA-4) bulunur.