27-07-2016

Değiştirilebilir Objektifli Fotoğraf Makineleri için üretilen NIKKOR objektiflerin sayısı 100 milyona ulaştı!

Amsterdam, Hollanda, 27 Temmuz 2016: Nikon Corporation, Nikon değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri için üretilen NIKKOR objektiflerinin¹ sayısının Haziran 2016'da yüz milyona ulaştığını duyurmaktan memnuniyet duyar.

Nikon'un fotoğraf objektifi markası NIKKOR'un tarihi, 1932 yılında Nikon'un (o zamanki adıyla Nippon Kogaku K.K.'in) NIKKOR ticari markasının tescilini yaptırması ile başladı ve bunu, hemen ardından 1933 yılında Aero-Nikkor hava fotoğrafçılığı objektiflerinin piyasaya sürülmesi izledi. Nikon, 1959’da Nikon F SLR fotoğraf makinesinin yanı sıra aralarında Nikon SLR fotoğraf makineleri için Nikkor-S Auto 5 cm f/2’nin de bulunduğu ilk NIKKOR objektiflerini piyasaya sürdü.

NIKKOR adı, şirketin kuruluş tarihindeki adı olan Nippon Kogaku K.K.’in Latince kısaltması “Nikko” ifadesine, o tarihlerde fotoğraf objektifleri adlandırılırken yaygın bir uygulama olarak sona getirilen “r” harfinin eklenmesiyle oluştu.

Nikon’un NIKKOR objektif ailesi şu anda, ultra geniş açıdan süper telefotoğrafik görüş açılarına kadar uzanan sabit odak uzunluğuna sahip objektifleri, balıkgözü objektifleri, zoom özelliğine sahip objektifleri, mikro objektifleri ve birçok uygulamayı destekleyen PC-E objektifleri ile birlikte Değiştirilebilir Objektifli Gelişmiş Fotoğraf Makinelerine yönelik 1 NIKKOR objektifleri de kapsayan 90 türden fazla objektifi içermektedir.

Nikon F mount, Nikon F’in 1959’da piyasaya sürülmesinden bu yana Nikon tarafından SLR fotoğraf makineleri ve değiştirilebilir objektifler için kullanıldı. Tarihi boyunca F mount, diyafram kontrolü ve otofokus gibi zamanın en son teknolojilerini kullanmış ve en yeni dijital fotoğraf makineleri ile objektifler için kullanmaya da devam etmektedir.

Nikon, aynı zamanda optik performansı değerlendirmek üzere araştırma ve geliştirme çalışmalarını da sürdürmektedir. 2013 yılında Nikon, OPTIA² adlı, fotoğraf objektiflerinde meydana gelen her türlü görüntü bozulmasını ölçen cihazın³ yanı sıra, OPTIA ile kullanılmak için geliştirilmiş bir görüntü simülatörünün geliştirilmesine ve dağıtımına başladı. Görüntü simülatörü (yazılımı) tasarım aşamasında, objektif prototiplerini kullanan gerçek fotoğrafçılığa denk bir simülasyon sağlar. Sonuç olarak, objektifler, çözünürlük üzerinde daha fazla kontrol sahibi olunmasının yanı sıra bulanıklık (ışık noktacıkları olarak da bilinir) , dokuların yeniden üretimi ve derinlik hissi gibi çok çeşitli objektif özellikleriyle geliştirilebilir.

OPTIA kullanılarak tasarlanan objektiflerden biri de yeni AF-S NIKKOR 105MM f/1.4E ED'dir. Bu objektif, iki boyutlu bir fotoğrafta üç boyutlu nesnelerin daha doğal şekilde yeniden üretimi ile "üç boyutlu yüksek sadakatli (üstün yeniden üretme özellikleri)" tasarım konseptini barındırır. Bir yandan, odak konumundan uzaklaşıldıkça adım adım değişen güzel ışık noktacıkları özelliklerini yansıtırken diğer yandan, doğal bir derinlik hissi veren ve birincil nesneyi de etkileyici bir şekilde gösteren fotoğraflar elde edilmesini sağlar.

Nikon, NIKKOR objektifleri ile çekilmiş çalışmaların fotoğraf ve video galerilerini, objektif tasarımcıları ile röportajları ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli ilgi çekici NIKKOR içeriğini paylaşmak üzere www.nikkor.com küresel sitesini yayına almıştır.


¹ Nikon SLR fotoğraf makineleri için değiştirilebilir objektifler ve Nikon 1 Değiştirilebilir Objektifli Gelişmiş Fotoğraf Makinesi
² Optik Performans ve Toplam Görüntü Çözümleyici
³ Görüntü bozulması, objenin bir noktasından gelen ışık, optik bir sistem üzerinden iletildikten sonra tek bir nokta olarak birleşmediğinde meydana gelir; "taşmaya" veya "bulunaklığa" neden olur. Görüntü bozulması aynı zamanda, bir nesnenin görüntüsünün nesnenin şeklinden farklı bir şekilde çıkmasına da neden olabilir.