27-07-2016

AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED ile portreler hakkında bildiğiniz her şeyi unutun

Amsterdam, Hollanda, 27 Temmuz 2016: Nikon, AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED'yi piyasaya sunarak hızlı FX biçimli f/1.4 prime objektifi serisine yeni bir mücevher ekliyor. Piyasadaki f/1.4 maksimum diyaframlı tek 105 mm otomatik netleme objektifi olan bu ürün, NIKKOR serisine heyecan verici bir yenilik katıyor. Portre çekimleri ve modada sanatın sınırlarını zorlamak isteyen profesyonel fotoğrafçılar, olağanüstü estetik denetimin keyfini çıkarabilecek.

AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, Nikon'un ünlü NIKKOR 105mm f/2.5 objektifinden devraldığı mirasın hakkını veriyor. Fotoğrafçılar ister ortamdaki ışığı kullanarak ister stüdyoda çalışıyor olsun, yepyeni optik yapı sayesinde rakipsiz bir uçtan uca keskinlik ve göz alıcı ışık noktaları elde edebilir. 105 mm odak uzaklığı ve 1 m en kısa netleme mesafesi sayesinde, çerçevenin tamamını doldurduğu için kesilmesine gerek kalmayan portre çekimleri yapılabilir. Tam açık diyaframla eşsiz bir çekim performansı sunan bu ürünle diyafram tam açıkken çekim yapılırken bile konular kusursuz bir netlikte resmedilir.

Portre modunda her zaman en iyi performans için Nikon mühendisleri çerçevenin dış bölgelerindeki çözünürlüğe çok önem verdi. Bunun sonucunda da Sagital saçılma parlaması etkin bir şekilde minimuma indirilerek, noktasal ışık kaynaklarının görüntünün kenarlarında bile minik yuvarlak noktalar olarak görünmesi sağlanmıştır. Kenarlardan düşen ışık kontrol edilerek netleme sonsuza ayarlanmışken maksimum diyaframda yapılan çekimlerde bile parlaklık çerçevenin tamamında korunur. Benzersiz optik tasarım sayesinde, pürüzlü kenarları olmayan ışık noktaları elde edilmesi için görüntü bulanıklaşmasının yoğunluğunda yumuşak bir geçiş sağlanır. Görüntüler, gerçekten hatırlanmaya değer bir derinlik ve boyutla resmedilir.

Nikon Avrupa'nın Ürün Pazarlama Müdürü Dirk Jasper şöyle diyor: "AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, Nikon'un ünlü NIKKOR f/1.4 serisine yapılan inanılmaz bir eklemedir. Nikon'un ilk F objektif yuvalı objektiflerine kadar uzanan kusursuz bir mirası devralan bu objektifin genel optik performansı ve çözünürlüğü olağanüstü: Nikon'un üst sınıf 85 mm portre objektiflerinden bile daha iyi. Fotoğrafçılar, ince dokumalı kumaşlardaki ayrıntılardan tutun bir konunun saç rengindeki geçişlere kadar her alanda bu özel objektifle kişisel imzasını atabilecek.”

Önemli ek özellikler

Yuvarlak 9 bıçaklı diyafram
Dokuz yuvarlak diyafram bıçağı kırınımı azaltırken, bir sahne elemanlarının aslına uygun reprodüksiyonunu sağlar.

Hızlı, sabit, akıcı
Elektromanyetik diyafram mekanizması, yüksek hızda arka arkaya çekim sırasında bile son derece sabit bir otomatik pozlama kontrolü sağlar. Nikon’un SWM (Sessiz Dalga Motoru) özelliği sayesinde otomatik netleme yumuşak, alçak sesli ve hızlıdır.

Efsanevi NIKKOR optikleri
Nano Kristal Kaplama, gölgelenmeyi ve parlamayı azaltır. Üç ekstra düşük dağılımlı (ED) cam elemanı, eksenel renk sapmasını en aza indirir. Nikon'un flor kaplama teknolojisi ön ve arka objektif elemanlarını korur ve bunların daha kolay temizlenmesini sağlar.