06-05-2016

Nikon'un dijital SLR fotoğraf makineleri D5 ve D500, Red Dot Award: Product Design 2016 ödülünü kazandı.

Amsterdam, Hollanda, 6 Mayıs 2016: Nikon Corporation, Nikon dijital SLR fotoğraf makinelerinden ikisi olan D5 ve D500'ün, sponsorluğunu Almanya'daki Design Zentrum Nordrhein Westfalen'ın yaptığı Red Dot Award: Product Design 2016 ödülünü kazandığını duyurmaktan mutluluk duyar.

Red Dot Award: Product Design son iki yıl içinde piyasaya sürülen ve yenilik, işlevsellik, ergonomi, ekoloji ve dayanıklılık da dahil olmak üzere, dokuz alanda üstün özellikler sergileyen ürünlere verilen birinci sınıf bir ödüldür.

Red Dot Award: Product Design, 2016'da 61. kez verildi. 57 ülkeden yaklaşık 5200 ürün arasından seçilen kazananlar 5 Temmuz - 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında Almanya'nın Essen şehrindeki, Red Dot Design Museum'da açılacak özel bir sergide yer alacaktır.

Red Dot Design Awards ile ilgili daha fazla bilgi için Red Dot Online web sitesine bakın.

D5'e (Mart 2016'da piyasaya sürüldü) genel bakış

D5, Nikon'un en son amiral gemisi D-SLR ürünüdür. Çok geniş çeşitlilikte sahneye ve konuya yanıt verebilme özelliğinin yanı sıra önemli ölçüde gelişmiş hareketli özneleri izleme yeteneği ve yüksek duyarlılıkta belirgin biçimde daha iyi olan resim kalitesi ile başlayan üstün bir performans sunar. Yeni nesil 153 noktalı AF sistemine sahip olan ve yüksek hızlı, yaklaşık 12-fps¹ sürekli çekim performansı (AF ve AE izlemeyle) sunan fotoğraf makinesi, birçok farklı koşulda hedeflenen konunun daha büyük olasılıkla yakalanmasını sağlar. Ayrıca, yeni Nikon FX biçimli CMOS sensörü ve yeni EXPEED 5 görüntü işleme sistemi, Nikon'un tarihindeki en yüksek standart duyarlılık desteğini (ISO 102400) sunar; yalnızca durağan görüntülerin yakalanmasında değil, yeni desteklenmeye başlanan 4K UHD (3840 × 2160) filmlerin kaydında da üstün yüksek duyarlılık performansı sağlar.

¹ CH deklanşör modunda 1/250 saniye ve daha hızlı enstantane hızlarında.

D500'e (Nisan 2016 sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor) genel bakış

D500, Nikon'un yeni amiral gemisi DX biçimli D-SLR fotoğraf makinesidir. D5 ile aynı yeni nesil 153 noktalı AF sistemine sahiptir ve yaklaşık 10-fps¹ yüksek sürekli çekim hızıyla hedeflenen konunun kesinlikle yakalanmasını sağlar. Yeni EXPEED 5 görüntü işleme sisteminin ve yeni Nikon DX biçimli CMOS sensörünün kullanılması, çeşitli standart duyarlılıklardaki (ISO 100'den 51200'e kadar) hem durağan görüntü hem de film kaydında üstün resim kalitesini garantiler. Üstelik, fotoğraf makinesiyle akıllı cihaz² arasında sorunsuz bağlantı sağlayan SnapBridge uygulamasının yanı sıra 4K UHD (3840 × 2160) film kaydı desteğiyle de fotoğraf makinesi, profesyonellerin gereksinimlerini karşılar.

¹ Fotoğraf makinesi EN-EL15 ile güçlendirilmiş ve diğer tüm ayarlar varsayılan değerlerdeyken AF-C otomatik netleme modunda 1/250 saniye veya daha hızlı enstantane hızlarında.
² iOS veya Android™ işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tabletler.