26-04-2016

Nikon, bu yılın Nikon Avrupa Film Festivali kazananlarını açıkladı!

Raindance ortaklığında ve Oskarlı yönetmen Asif Kapadia başkanlığındaki kısa film yarışmasında Büyük Ödülün sahibi "Not a Pizza Order" oldu

Amsterdam, Hollanda, 26 Nisan 2016 – Nikon, bugün bağımsız film organizasyonu Raindance ve Oskarlı yönetmen Asif Kapadia ile birlikte düzenlendiği Festivalin kazananlarını açıklıyor. ‘Not A Pizza Order’ (Pizza Siparişi Değil) Cécile Ragot, Fransa, Büyük Ödülü kazandı. Cécile, Nikon D810 film kitinin yanı sıra, tüm masrafları karşılanarak Mayıs 2016'da düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'ne katılacağı ve meslektaşları ile ilişki kurma fırsatını yakalayacağı bir haftalık seyahat kazanacak.

Avrupa'nın dört bir yanından 500'ün üzerinde umut vadeden kısa filmci, ikinci yılında olan Nikon Avrupa Film Festivali'ne başvurularını gönderdi. 'Günlük Anlar' temasını işlemek üzere kısa film tutkunlarından ve profesyonel film yapımcılarından olağan bir anı yaratıcı bir anlatıma çeviren 140 saniyeye kadar kısa birer film yaratmaları istendi.

Kazanlara, başkanlığını Oskarlı ‘Amy’ belgeselinin yönetmeni Asif Kapadia'nın yaptığı bir jüri tarafından karar verildi. Ona, Emmy adayı fotoğrafçı ve sinemacı Pieter ten Hoopen, bağımsız film festivali Raindance kurucusu Elliot Grove ve Nikon Avrupa'dan Dirk Jasper eşlik etti.

Londra'daki İngiliz Film Enstitüsü'nde gerçekleştirilen son jüri oturumunda Cécile Ragot'un ‘Not A Pizza Order’ adlı çalışması Büyük Ödülün sahibi seçildi. Tüm jüri üyeleri, ev içi şiddetin zorluklarını vurgulayan bu güçlü filmden etkilendi. Görünüşte rutin bir telefon görüşmesini ekranda oldukça sürükleyici bir hikayeye çeviren yönetmen, filminin olağanüstü teknik becerileriyle tamamladığı akılda kalıcı anlatımı için övgü topladı.

Jüri tarafından seçilen diğer kategori birincileri arasında yer alan filmler ve yapımcıları şunlardır:
  - En İyi Hikaye‘Bad Luck’ (Kötü Şans), Martin Taube, İsveç 
  - Teknik Mükemmeliyet‘Evasion’ (Kaçış), Pierre le Gall, Fransa 
  - En İyi Çalışması‘Diamondjaw’ (Elmas Pençe), Tormi Torop, Estonya 

Nikon Film Festivali web sitesindeki bireysel beğenilere ve paylaşımlara göre Halkın Seçimi ödülü, Hollanda'dan Ad van Brunschot'un çalışması ‘At Night They Work’ (Geceleri Çalışırlar) filmine gitti.

Nikon Avrupa Film Festivali Jürisi Başkanı Asif Kapadia: “Öne çıkan filmlerin gerçekten güçlü birer fikri ve hikayesi vardı, beni mini yolculuklara çıkardılar. Kişisel olarak ‘Not a Pizza Order’ filminin inanılmaz derece güçlü bir kısa film olduğunu hissettim. Komedi filmi olduğunu düşünebilirsiniz, ama aslında gerçekte çok önemli olan bir şey hakkında çok ciddi bir çalışma. Her zaman ister bir görüntü veya an ister uzaklaşıp gittiğimde filmi hatırlayacağım başka bir şey olsun benimle kalacak filmler ararım. Ödül kazananların hepsinin harika filmler olduğunu düşünüyorum.”

Raindance Kurucusu ve Nikon Avrupa Film Festivali Jürisi Üyesi Elliot Grove: “Gönderilen filmlerin yüksek standardından ve de özellikle 'Günlük Anlar' temasının ne kadar farklı şekillerde yorumlandığını görmekten çok etkilendik. Kendim de bir yönetmen ve bağımsız sinemanın savunucusu olarak Nikon'un Avrupa'daki ve tüm dünyadaki umut veren sinemacıları yeteneklerini geliştirmeye teşvik etmesinden ve onları becerilerini bilemek için ihtiyaç duydukları teknoloji ile ödüllendirmesinden memnuniyet duyuyorum.”

Bu Yılın Büyük Ödül Sahibi Cécile Ragot: “Bu ödül, denemeye ve film yapmaya devam etmek için mükemmel bir teşvik. Jüri üyelerine minnettarım. İnsanların hayatlarında veya insanların bakış açılarında bir etkisi olacağını umarak film yapıyorum ve bu ödül, belki de bu umudu gerçeğe dönüştürebileceğim anlamına geliyor.”

Kategoriler ve ödüller

Büyük Ödül'ün kazananı, bir Nikon D810 film kitinin yanı sıra, tüm masrafları karşılanarak Mayıs 2016'da düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'ne Raindance'in özel konuğu olarak katılacağı ve meslektaşları ile ilişki kurma fırsatını yakalayacağı bir haftalık seyahate hak kazanacak.

‘En İyi Hikaye’ ve ‘Teknik Mükemmeliyet’ alt kategorilerinin birincileri, birer Nikon D750'ye ve 3000 Euro para ödülüne sahip olacak. ‘En İyi Öğrenci Çalışması' birincisi ise bir Nikon D750'nin yanında 2000 Euro para ödülünü de kucaklayacak. 'Halkın Seçimi'nin arkasındaki sinemacı da, bir Nikon D750 film kiti alacak.