05-01-2016

Nikon D500: FX Biçimli bir Dijital SLR'nin Gücünü, Sürekli Bağlantıya Sahip DX Biçimli Dijital SLR'nin Çevik Gövdesine Sığdırdık

D500, diğer iletişim cihazlarıyla sürekli ve sorunsuz bir bağlantı sağlayan özel Nikon teknolojisine sahiptir.

Amsterdam, Hollanda, 5 Ocak 2016: Nikon Corporation, FX biçimli dijital SLR'nin üstün performansını çevik bir gövde ve geliştirilmiş kullanılabilirlikle birleştiren, sınıfının önde gelen DX biçimli dijital SLR fotoğraf makinelerinden biri olan D500'ü piyasaya sunduğunu duyurmaktan mutluluk duyar.

Nikon D500, tüketicilerin değişen görsel iştahına ve fotoğraf tutkunlarının daha karmaşık görsel gereksinimlerine yanıt verecek biçimde tasarlandı. Ayrıca, fotoğraf makineleriyle diğer kişisel cihazlar arasında sürekli bağlantıya yönelik artan ihtiyacı da karşılıyor.

Bunu mümkün kılan Nikon D500'ün fotoğraf tutkunlarına yönelik fotoğraf makineleri arasında en gelişmiş AF sistemlerinden birine sahip olması: Nikon D500, Nikon DX serisine 4K UHD video kayıt olanağını getiriyor. Üstelik bu cihaz, SnapBridge ile her zaman açık, anında paylaşım olanağı sağlayan bağlantı özelliğine sahip ilk Nikon fotoğraf makinesidir.

Nikon'un Görüntüleme Departmanında Pazarlama Sektörü Sektör Yöneticisi olan Kurumsal Başkan Yardımcısı Tadashi Nakayama şöyle diyor: “Bugün, birbirimize görüntüler aracılığıyla bağlandığımız yeni bir görsel ekonomi dünyasında yaşıyoruz. Fotoğraf tutkunlarımızın beğenileri de gittikçe keskinleşiyor ve fotoğraf makinelerinden beklentileri artıyor. Bu nedenle, tüketicilerimizin ve profesyonel fotoğrafçıların üstün görüntüleme teknolojisi konusundaki isteklerini karşılamak için FX biçimli fotoğraf makinesinin gücünü D500'e sığdırarak geleceğe dönük bir yeniliğe imza attık.”

Yoğunlaştırılmış Güç

D5 ile aynı yeni nesil 153 noktalı AF sistemine sahip D500, hareket izlemede üstün bir performans sergiliyor. Yaklaşık 10 fps'de yüksek hızlı sürekli çekim sırasında bile hassas konu çekimi yapmak mümkün olduğundan motor sporları ve seyahat maceraları kusursuz bir biçimde yakalanıyor. Aksiyon dolu veya dokunaklı sahneleri kaydetmek isteyen fotoğraf tutkunları, D500'ün yüksek görüntüleme kalitesi sunmasını sağlayan yeni EXPEED 5 görüntü işleme motoru desteği sayesinde artık anı 4K UHD filmlerde yakalayabilir. D500, ISO 100'den 51.200'e kadar geniş bir duyarlılık aralığını (ISO 1.640.000 eşdeğeri Hi 5'e genişletilebilir) destekleyerek birçok farklı aydınlatma koşulunda en etkileyici sonuçları verir. Yüksek performans ve çok yönlülüğü rahat bir manevra yeteneğiyle birleştiren D500, yaratıcı vizyon ve tutkuyu zengin görsellere dönüştüren ve fotoğrafçıların potansiyelini tümüyle gerçekleştirmesine imkan sağlayan bir araç.

SnapBride ile Sorunsuz ve Her Zaman Açık Bağlantı

D500, Bluetooth Low-Energy aracılığıyla akıllı cihazlara sürekli açık kablosuz bağlantıya sahip ilk Nikon fotoğraf makinesi serisidir. BBu Nikon yeniliği, çekilen görüntülerin gerçek zamanlı olarak fotoğraf makinesinden akıllı cihazlara sürekli ve anında aktarılmasına imkan tanıdığından çekim yapmayı sosyal, bağlantılı bir deneyime dönüştürür. Bu özellik, fotoğraf makinesinden resim aktarımının etkinleştirilmesine gerek kalmadan ve hareket halindeki kullanıcılar için her iki cihazdaki güç tüketimi düşük kalacak biçimde, otomatik olarak gerçekleşir.

D500 Birincil Özellikler

1. Güçlü 153 noktalı AF, birçok farklı koşulda üstün konu çekimi performansı sunar
D500’ün Multi-CAM 20K otomatik netleme sensör modülü, görüntü alanının çok geniş bir bölümünü kapsayan 153 netleme noktalı (99 çapraz tip sensör) yoğun bir yapılandırma sunar; bu da hızlı hareket eden konuların bile hassas bir biçimde yakalanabileceği anlamına gelir. AF özelliği, merkez noktasındayken -4 EV¹, diğer tüm noktalarda -3 EV¹ kadar düşük bir değere çekilebildiğinden son derece az ışıkta veya düşük kontrastlı konular çekilirken bile AF kullanmak mümkündür. Yeni kullanılan bir AF motoru ve 180K pikselli RGB sensörü de çeşitli sahnelerde olağanüstü AF performansı elde edilmesine katkıda bulunuyor.
¹ ISO 100, 20°C/68°F.

2. Yaklaşık 10 fps'de 200 kareye kadar yüksek hızlı sürekli çekim (14 bit sıkıştırılmamış RAW)
D500, yaklaşık 10 fps'de¹ yüksek hızlı sürekli çekimde, çekim hızında hiçbir düşüş olmadan JPEG biçiminde 200 kareye, 14 bit sıkıştırılmamış RAW biçiminde 200 kareye kadar çekim yapmanıza imkan sağlıyor. Fotoğraf makinesinin titreşimsiz vizör görüntüsü ve yaklaşık 30,8°'lik şimdiye kadarki en geniş diyagonal resim açısı² sayesinde, hareketli konular bile geniş bir görüş alanı boyunca bu hızda hassas bir biçimde izlenebilir.
¹ Tam olarak şarj edilmiş bir EN-EL15 Şarj Edilebilir Li-ion Pil ile sürekli-servo AF, 1/250 veya daha hızlı bir deklanşör hızı kullanıldığında ve diğer ayarlar varsayılan değerdeyken yaklaşık kare hızları.
² 6 Ocak 2016 itibariyle APS-C boyutlu görüntü sensörü kullanan D-SLR fotoğraf makineleri arasında. Nikon tarafından yapılan araştırmaya dayanmaktadır.

3. Kompakt DX sisteminin benzersiz avantajları: Telefoto çekimlerinde ek çeviklik
Nikon’un DX biçimli D500 fotoğraf makinesi, yaklaşık 1,5 kat daha fazla odak uzaklığına¹ sahip bir objektifinkine eşdeğer görüş açısı sağlar. Bu, daha kısa odak uzaklığına sahip, daha küçük ve daha hafif objektiflerle telefoto çekim yapma imkanı tanırken FX biçimli amiral gemisi modelimiz D5'le yarışacak bir performanstan yararlanmanıza olanak tanır. Fotoğraf makinesinin çevikliği, D500'e takıldığında yalnızca 1340 g (2 lb 15,3 ons)³ ağırlığa sahip olan, dünyanın en hafif² 5× normal zoom objektifi AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR kit objektifle daha da artar.
¹ 35 mm biçimi eşdeğeri.
² APS-C biçimli görüntü sensörleri kullanan değiştirilebilir objektifli dijital SLR fotoğraf makineleriyle uyumlu, 2 Temmuz 2015 itibariyle piyasaya sunulan, geniş açı ucunda f/2,8'lik bir maksimum diyaframa sahip 5× normal zoom objektifler arasında. Nikon tarafından yapılan araştırmaya dayanmaktadır.
³ Pil, XQD/SD hafıza kartı ve objektif dahil.

4. Profesyonel prodüksiyonlar için uygun 4K UHD video
D500, 29 dakika 59 saniyeye¹ kadar 4K UHD (3840 × 2160)/30p/25p/24p'nin yanı sıra 1080/60p video çekebilir ve HDMI üzerinden eş zamanlı çıktı almayı da mümkün kılar. Fotoğraf makinesiyle 4K UHD zaman aralıklı filmler oluşturmak da mümkündür. Full HD veya HD modunda, D500’ün elektronik Titreşim Azaltma işlevi² elde film çekimi sırasında makine sarsıntısının yatay, dikey ve dairesel yönlerdeki etkisini azaltırken Etkin D-Lighting, parlak noktalardaki ve gölgelerdeki ayrıntıları koruyarak doğal bir parlaklığa sahip metrajlar elde etmenizi sağlar.
¹ Ayrı dosyalarda kaydedilir.
² Görüntü alanı, DX tabanlı film biçiminde biraz daha küçüktür.

5. Yeni EXPEED 5 görüntü işleme motoru, ISO 51.200'e kadar duyarlılık (ISO 1.640.000 eşdeğeri Hi 5'e genişletilebilir) sağlar
D500’ün sahip olduğu ve D5'te de kullanılan yeni EXPEED 5 görüntü işleme motoru, 100 ile 51.200 aralığını kapsayan standart ISO duyarlılığı sağlar ve bu aralık Lo 1 (ISO 50 eşdeğeri) ile Hi 5 (ISO 1.640.000 eşdeğeri) aralığını kapsayacak biçimde genişletilebilir. Son derece yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalarken yüksek ISO ayarlarında bile kumlanmayı etkin biçimde azaltır. Yeni 180K pikselli RGB sensörü (yaklaşık 180.000 piksel), fotoğraf makinesinin Gelişmiş Sahne Tanıma Sistemi'nin performansını daha da geliştirir ve durağan görüntülere yönelik kırpışma azaltma özelliği, titreyen ışık kaynaklarıyla aydınlatılan koşullarda bile pozlama sapmalarını azaltır.

6. Dokunmatik ekranlı, 8 cm (3,2 inç) boyutlu, yüksek çözünürlüklü dik açılı ekran, hem profesyoneller hem de ileri düzey amatörler için daha konforlu bir çekim imkanı sunar
D500’ün dokunmatik panelli ekranı; kare ilerleme çubuğu kullanılarak görüntülerin anında değiştirilmesi, metin girişi (D5 ile ortak), dokunmatik AF ve dokunmatik deklanşör (durağan görüntü çekiminde) gibi çeşitli işlevlerin kullanılabilmesini sağlar. 3 eksenli menteşe yapısına sahip dik açılı ekran, kullanıcıya engel olmadan esnek açılarda canlı görüntüleri destekleyerek kullanıcının rahat bir pozisyonda çekim yapmasına imkan tanır. Son olarak D500'ün önemli ölçüde geliştirilmiş 2359 k-nokta çözünürlüğe sahip geniş 8 cm (3,2 inç) boyutlu ekranı, fotoğraf makinesinin netlemesini son derece hassas bir ayrıntı düzeyinde seçmenize ve onaylamanıza imkan tanır.

7. SnapBridge, D500'ü Bluetooth Low-Energy aracılığıyla akıllı cihazlara bağlar
D500, Bluetooth Low Energy ile kısa mesafeli iletişim kurulması sayesinde akıllı cihazlara sürekli bağlı kalma özelliğine sahip¹ ilk Nikon fotoğraf makinesidir. Çeşitli hizmetlerden yararlanabilen kullanıcı, D500 ile çekilen görüntüleri otomatik olarak akıllı telefonuna aktarabileceği gibi NIKON IMAGE SPACE'e de otomatik olarak yükleyebilir. Fotoğrafçılar, hareket halindeyken eserlerini hızlı şekilde incelemek için fotoğraf makinesinde depolanan görüntüleri akıllı cihazlarını kullanarak görüntüleyebilir. SnapBridge, kolay bulunmaları için görüntülere otomatik olarak konum ve tarih/saat bilgileri eklediğinden D500 ile çekilen fotoğrafların değerini ve kullanışlılığını önemli ölçüde artırır.
¹ iOS veya Android™ işletim sistemli akıllı telefonlar veya tablet bilgisayarlar.

8. WT-7/A/B/C Wireless Transmitter (isteğe bağlı), yüksek hızlı kablolu/kablosuz LAN iletişimi olanağı sağlar
Nikon’un WT-7/A/B/C Wireless Transmitter ürünü, görüntüleri yerleşik kablosuz LAN ile olduğundan daha hızlı aktarmak isteyen profesyonellere yöneliktir. Bu ürün D500'e takıldığında görüntülerin ve film dosyalarının hem kablolu hem de kablosuz LAN üzerinden bilgisayarlara¹ veya FTP sunucusuna aktarılmasına imkan tanır. WT-7/A/B/C'ye sahip D500, kablosuz LAN erişim noktası olarak kullanılabildiğinden bilgisayarlar ve akıllı cihazlarla kolayca bağlantı kurulmasına imkan sağlar.
¹ Kablosuz Verici Yardımcı Uygulaması (Nikon web sitesinden indirilebilir) gerekir.

Özellikler, tasarım, ürün adı ve sağlanan aksesuarlar ülkeye veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Özellikler ve cihazlar önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir ve üreticiye hiçbir yükümlülük arz etmez.