İster dünyayı geziyor olun ister yakın çevrenizi keşfedin, her yerde en iyi kareleri yakalayabilmek için, fotoğraf makinenizin hem diğerlerinden çok daha kaliteli çekimler yapabilen hem de esnek, inanılmaz bir objektife ihtiyacı vardır.
Değişen ışık ve hava koşulları gibi unsurlar, fotoğrafçılar için sayısız zorluklar ve fırsatlar oluşturur. Ancak, doğru yerde yaratıcı bir kompozisyon yakalasanız bile doğru objektif olmadan yapabilecekleriniz sınırlıdır.
Bir fotoğrafçı. Bir gün. Beş objektif. Nikon, İspanyol fotoğrafçı Ibai Acevedo'dan yaşadığı yer olan Barselona'da, bir günde beş NIKKOR prime objektif kullanarak beş farklı yerde fotoğraf çekmesini istedi. Nikon, fotoğrafçılara mükemmel çekim sonuçları elde etmek için prime objektiflerin nasıl mekanın derinliklerine dalarak onları çevreleyen manzarayla etkileşime girmelerini sağladığını göstermek istiyordu.

Güneşin altında sararan sahiller | AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED

Sahiller, dikkatinizi dağıtabilecek şeylerle doludur ancak AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED, bu ortam için mükemmel bir objektiftir. Geniş açısı sayesinde ortamı ve atmosferi dağılma olmadan yakalar ve parlak ışıkta bile keskinlik sunar. Sığ alan derinliği, Ibai'nin cankurtaranı keskin netleme ile fotoğraflamasını ve çerçevenin önündeki şemsiye selini hafifçe bulanıklaştırmasını sağladı.

Sokak yaşantısı | AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G

Kalabalıklar arasında güzel bir kare yakalamakta zorlanabilirsiniz, fakat görüntüye dahil edeceğiniz diğer konuları göz önünde bulundurarak kalabalıkları aşmanın yolları vardır. Ibai, hareketli sahil şeridini yukarıdaki sakin tabloyla karşılaştırmak için kalabalığı yukarıdan gören bir konum buldu. Mükemmel kompozisyonu bulduktan sonra, AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G ile nihai fotoğrafın ifadesini güçlendirdi. Objektif diyaframı, görüntünün arka planını bulanıklaştırarak ağaçların oluşturduğu tünele eşsiz bir doku katan mükemmel bir alan derinliği sağladı.

Soyut mimari | AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Mimari unsurları fotoğraflamak, kompozisyon ve alan derinliği konusunda farklı tecrübeler edinmenizi sağlar. AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, derin ve geniş açıları aynı anda yakalamasının yanı sıra, iç mekanlarda çekim yaparken düşük ışıkta da etkileyici sonuçlar sağlamasıyla dikkat çekiyor. Ibai, Sagrada Familia'nın tipik binlerce görüntüsüne benzer bir fotoğraf çekmek yerine, ünlü yapının; yanı başındaki göle yansımasını fotoğraflamayı tercih etti. Bu objektif sayesinde fotoğraf, kareyi çevreleyen dalgalar ve çalılar ile bir tablodan farksız.

Mükemmel portre | AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G

Seyahat çekimlerinin en keyifli yönlerinden biri, insanların yüz ifadeleri aracılığıyla hikayeler anlatmaktır. Birçok şehirde yakın plan portre çekimleri için ilginç fonlar sunan tarihi yerler vardır. Barselona'daki Gothic Quarter, AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G'nin yeteneklerini sergilemesi için biçilmiş kaftandı.
Bu, inanılmaz detaylar yakalayan ideal portre objektifidir. Fotoğrafa bakan kişinin gözünün odaklandığı yumuşak bir "bokeh" efekti sağlar.

İdeal gün batımı | AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Gün batımı harika bir manzaradır, ancak çekimlerde çok sık kullanıldığından milyonlarca fotoğrafın arasından sıyrılacak bir görüntü yakalamak zor olabilir. Ibai, Temple Expiatori del Sagrat Cor kilisesinin göz kamaştıran manzarasına sahip bir lunaparkta çekim yaptı. Lunaparktaki ünitelerden birine binerek en yüksek görüş noktasından hem kiliseyi hem de gün batımının solan ışığını yakalamayı başardı. Düşük ışık özelliği sayesinde akşam üzeri değişen ışığa kolayca adapte olan AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G, bu çekimin mükemmel tamamlayıcısıydı.

Set çantanızda neler var?

AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED

AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G

AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G

AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G