Konunuzu tanıyın

Fotoğrafını çektiğiniz hayvanları, onların huylarını ve kişiliklerini tanıyın. Bir kuşu, avını yakalarken fotoğraflamak ile onun yanınızdan uçup giderken fotoğrafını çekmek arasında çok fark vardır. Sahada zaman geçirin, araştırma yapın ve sabırlı olun. Fotoğrafını çekeceğiniz yaban hayatını ne kadar derinlemesine tanırsanız, o mükemmel anları o kadar iyi yakalarsınız.

Saygılı olun

Yaban hayatı fotoğrafçılığının yazılı olmayan belirli kuralları olmakla birlikte, aslolan saygıdır. Mesafenizi koruyun, emniyette olun ve hesaplanmış riskler alın. Hayvanların çiftleşme döneminde onlardan kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca, sakın ola bir anne ile yavrusu arasına girmeyin.

Yaban hayatıyla kaynaşın

Yaban hayatına müdahale etmemek gerekir. Bu nedenle, fotoğraf makinesini sessiz deklanşör modunda kullanmak çok önemlidir. Bu, yaban hayatıyla kaynaşmanıza ve hayvanların kendi doğal ortamlarında daha organik fotoğraflarını çekmenize imkân verir.

Doğal ortamı kendi lehinize kullanın

Güneş, elinizdeki en faydalı araçlardan biridir. Öyleyse, ondan en iyi şekilde istifade edin. En sevdiğim çekim zamanı, günün başı ve sonudur. Yaban hayatı fotoğrafçıları, gün doğumundan az bir süre sonra veya gün batımından hemen önce olan bu zamana, "altın saat" derler. Bu anlarda hayvanlar daha aktif olur ve harika bir çekim için elinize paha biçilmez bir fırsat geçer.

Acele etmeyin

Doğanın ne getireceğini kestiremezsiniz ve koşullar çoğu zaman sizden yana değildir. Yaban hayatını fotoğraflıyorsanız, işiniz muazzam oranda şansa kalmış demektir. Araştırma yapmış olsanız bile, hayvan olmasını umduğunuz yerde değilse, onu fotoğraflayamazsınız. Bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Duraksayın ve açınızı gözden geçirin; umduklarınızla değil, o gün elinizde olanlarla çalışın ya da ertesi gün yeniden gelin ve tekrar deneyin.

Setinizi doğru seçin

Objektiflerinizi doğru seçin. Konunuza ne kadar yaklaşmanız gerektiğini düşünün. Odak uzaklığı ne kadar artarsa, o kadar yakına girebilirsiniz. Beklenmedik bir anda hangi objektifin en iyi işi çıkaracağını asla bilemeyeceğiniz için, yanınıza birkaç tane objektif alın.