Ne kadar zamandır fotoğraf çekiyorsunuz?

Fotoğraf çekmeye 12 yaşında başladım. Fransa'nın Vosges bölgesinde yetişmiş biri olarak etrafım yaban hayatıyla çevriliydi ve orman benim için bir oyun parkıydı. Babam o yıl, ilk fotoğraf makinem olan bir Nikon FE2 vermişti. Dönüp baktığımızda, fotoğrafçılık kariyerimi başlatan da o makine olmuş. Bu markaya her daim sadık kaldım ve 28 yıldan beri Nikon ürünlerini kullanıyorum. 

Çektiğim ilk resmi hiç unutmuyorum. O resim benim hayatımı değiştirdi. Evin yakınındaki ormanı keşfederken, küçük bir geyik karşıma çıktı. Böylesine güzel bir canlıyı doğal ortamında fotoğraflayabiliyor olmanın o muazzam hissini yaşadım ve bu, beni bugün bile heyecanlandırıyor.

Bu alanda pişmek için geçirdiğim yılların ardından, okulu bırakmaya ve fotoğrafçılık tutkumun peşinden gitmeye karar verdim. O yıllarda çok seyahat ettim, sahip olmanın hayalini kurduğum NIKKOR objektifler için para biriktirebilmek adına pek çok işte çalıştım. 1999 yılında 23 yaşındayken şansım, Japonya'nın Hokkaido Adası'nda üç ay seyahat etmek için burs alacak kadar yaver gitmişti. Bu, profesyonel bir fotoğrafçı olarak benim ilk çekimimdi. Ertesi yıl, foto muhabirlik işimi garantilemiştim ve bu noktadan itibaren fotoğrafçılık kariyerim ilerlemeye başlamıştı.

Sizi en çok gururlandıran başarınızı paylaşır mısınız?

En çok, 2013 yılında Kanada'nın uzak bölgelerinden Kuzey Nunavut'ta beyaz kurtları fotoğraflarken yaptığım işle gurur duyuyorum. Her daim, Kanada'nın Buzul Takım Adası'na özgü, rastlaşması böylesine zor kurtlara karşılaşmayı hayal etmiştim. Hayalim, daha önce insanla hiç etkileşime girmemiş bir kurdu fotoğraflamaktı. Ellesmere Adası'na kısa bir yolculuk yaptım ve kurtları kendi doğal yaşam alanlarında fotoğraflamayı başardım.

Kutupsal koşullar altında çalışmanın zorluklarını hesaba kattığımızda bu, her anlamda zor bir yolculuktu. Büyük bir ekiple çalışmak bu hayvanları rahatsız edeceği için yalnız çalışmak istedim. Bazı günler işler çok zordu ve taşımam gereken çok fazla ekipmanım oluyordu ama çektiğim binlerce resme değmişti. Kurtlara yakın olduğumda garip bir rahatlama hissettim. Sanki bir bakıma, aramızda bir bağ varmış gibi hissettirdi. Asıl amacım, insan ve doğa arasındaki açığı azaltmaya çalışmak. Kanada'ya yaptığım yolculukta, kendimi buna ulaşmış gibi hissettim.

Bir fotoğrafçı olarak sizi motive eden nedir?

Beni merakım, maceraya susamışlığım ve çocukluğumdan kalma, en sevdiğim yaban hayatı türüyle karşılaşma hayalimi gerçekleştirme fikri motive eder.

Yaban hayatı fotoğrafları çekmeyi sevmenize sebep olan nedir?

Yaban hayatına her daim ilgi duymuşumdur. Hayvanları doğal yaşam ortamlarında ve özellikle de orada olduğunuzu bilmediklerinde fotoğraflamanın büyülü bir tarafı var. Profesyonel bir yaban hayatı fotoğrafçısı olmam dünyayı dolaşmama, yeni insanlarla tanışmama ve böylesine inanılmaz hayvanlarla karşılaşmama olanak tanıdı.

Geçmişte hangi mesleki zorluklarla karşı karşıya kaldınız?

Genç yaştan itibaren, fotoğrafçılığın peşinden gitmek istediğim meslek olduğunu biliyordum. Ama bir gecede profesyonel fotoğrafçı olamazsınız. İlk olarak pek çok engeli aşmanız gerekir. Fotoğrafçılığa başlamak için, doğru ekipmana ihtiyaç duyarsınız ve bu epey külfetli olabilir. İlk profesyonel fotoğraf makinemi almak için çok çalışmam gerekti. Bunun için para biriktirmek umduğunuzdan daha uzun zaman alabilir. Bu, gelecek vaat eden tüm fotoğrafçılar açısından bir sorundur ve nihai amacınız bu denli uzak göründüğünde öfkenize yenik düşebilirsiniz. Benim tavsiyem, amacınıza sıkı sıkı yapışın. Bir şeye tutkunuz varsa, o şeyi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Hangi fotoğraf çekim projelerinde çalıştınız ve içlerinden en sevdiğiniz hangisiydi?

Hokkaido Adası'ndaki ilk projemde, Japonya'nın kış manzarasında kuğuları ve turnaları fotoğrafladım. Çok güzeldi. Çok küçük bir bütçem ama çok büyük fikirlerim vardı ve olabilecek en iyi fotoğrafları çekmekte kararlıydım. Japonya ve onun yaban hayatı beni tam anlamıyla büyülemişti; orada daha çok zaman geçirmeyi isterdim. Bu proje, bir yaban hayatı fotoğrafçısı olarak profesyonel kariyerimin ilk adımıydı. Bu yüzden, gerçekten aklıma kazındı.

Size kim veya ne ilham verir?

Kendisi de bir fotoğrafçı olan babam, benim ilham kaynağımdır. Kendisi, benim kariyerimi geliştirdi ve şekillendirdi. Genç bir çocukken, babam ve ben ormanda çok uzun zaman geçirirdik. O bana, oradaki yaban hayatının farklı türleri hakkında her şeyi öğretti ve doğaya karşı derin bir saygı duyma bilincini aşıladı. Ben büyüdükçe bu saygı daha da büyüdü. Babam bana fotoğrafını çektiğim hayvanları, onların huylarını ve kişiliklerini tanımayı öğretti. İşte bu sayede, onların yaşamına müdahale etmeden olabilecek en iyi fotoğrafı çekmek mümkün oluyor. 

En sevdiğiniz Nikon cihazı hangisidir ve niçin bu cihaz?

Nikon D5, yaban hayatı fotoğrafları çekmek için harika. Önceki modellerden daha yüksek bir kare hızına, şahane bir ISO aralığına ve sessiz deklanşör moduna sahip. Vahşi hayvanların doğal yaşam ortamlarında yaban hayatı fotoğrafları çekmek söz konusu olduğunda, bunlar olmazsa olmazınızdır. Ayrıca, büyük objektifler kullanmayı da seviyorum. NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR ve NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR objektifler, konularınızı rahatsız etmeden onların ayrıntılı fotoğraflarını çekmenize imkân veren olağanüstü menzile sahip.

Gelecek aylarda en çok kullanacağınız set hangisi?

Ağırlıklı olarak, Nikon D5 ve Nikon D500 kullanıyor olacağım. Hafif gövdesi, sessiz deklanşörü ve 4K video özellikleri dolayısıyla, Nikon D500 ile çalışmaktan muazzam keyif alıyorum.

Bununla birlikte, akıl almaz derecede çekingen ve izole bir biçimde yaşayan kar leoparlarını fotoğraflamayı arzu ettiğim, yaklaşmakta olan Tibet yolculuğum süresince NIKKOR 800 mm objektifimi de kullanmayı umuyorum.

Nikon Avrupa Elçisi olarak yeni göreviniz hakkında ne hissediyorsunuz?

Nikon'un Avrupa Elçilerinden biri olmaktan ötürü heyecanlı ve gururluyum. Umarım resimlerimde, doğanın ve yaban hayatının güzelliğini, belki de ona hak ettiği kıymeti gösteremeyenlerle paylaşabilirim. İlk fotoğraf makinemden itibaren, Nikon ile aramda hep güçlü bir bağ oldu. Bu, aramızdaki bağı güçlendirmek ve dünya çapındaki Nikon ekipleriyle olan ilişkilerimi daha da geliştirmek için harika bir fırsat.

Gelecek vaat eden yaban hayatı fotoğrafçılarına ne tavsiye edersiniz?

Profesyonel bir fotoğrafçı olmak, şüphesiz, hiç de kolay değil. Bir sonraki aşamaya geçmek istiyorsanız, vazgeçmemek çok önemli. Eğer gerçekten isterseniz ona ulaşırsınız. Yaban hayatı fotoğrafı çekmek söz konusu olduğunda, hevesli ve sabırlı olmak önemlidir. Doğanın seyrini kestirme şansınız yoktur ve işlerin yolunda gitmemesine hazırlıklı olmalısınız. Ama en önemlisi, saygılı olmanız, hayvanları, onların davranışlarını ve huylarını tanımanız ve onlara hiç ama hiç müdahale etmemeniz gerekir.