Konunuzu her yönüyle bilin

Konunuzu titizlikle öğrenin. Spor fotoğrafçılığında en iyi sonuçları almak için fotoğrafladığınız spor dalının kurallarını ve teknik yönlerini anlamanız önemlidir. Bu, bir hareketin zirve noktasını bilmekten bir spor dalının önemli anlarına kadar olabilir. Aksiyon sporları fotoğrafçılığı çok hızlı tempolu olabilir ve tek bir anı bile kaçırmaya tahammülünüz olmayabilir. Bu yüzden, öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmek önemlidir. Spora bizzat katılmanın da yararı olabilir. Bu, özellikle tırmanışçıları fotoğraflarken benim sıkça yaptığım bir şey. Ayrıca, fotoğrafladığım sporcuları tanımaktan da hoşlanıyorum, onlarla yıllardır yakın arkadaşlıklarımız var. Güvenlerini kazanmak çok önemli. Bu sizin o sportif aktivitede "içeriden" biri olmanızı sağlıyor ve gerçekten yaratıcı fikirlere yönlendiriyor.

Yeni bakış açıları arayın

Yeni açılar arayın ve çevrenizde olup bitenlerden esinlenin. Yaratıcı olun ve farklı bir şey arayın. Fotoğraflarınızın diğerlerinden farklı olması gerekir. Öyleyse cesur olun ve risk alın; bundan pişmanlık duymayacaksınız. Yeni açılar yakalamak için yararlandığım yöntemlerden biri, özellikle uçurumdan atlama gibi sporları fotoğraflarken uzaktan kumandalı fotoğraf makineleri kullanmak. Uzaktan kumandalı kameralar, fiziksel olarak ulaşamayacağınız açılara ulaşmanıza ve aynı anda birden çok konumdan çekim yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak benim için iş burada bitmiyor. Örneğin, tırmanışçıları fotoğraflarken aşağıda olmanın bir yararı yok! En iyi fotoğrafı çekmek için fotoğrafladığım sporcuların becerilerini öğrenmek hoşuma gidiyor. Benim de bir tırmanışçı olmam tüm açılardan harika fotoğraflar çekmeme olanak tanıdı. Yosemite National Park'taki 910 metrelik kaya formasyonu El Capitan'a çıkmak favorilerimden biri oldu.

Ekipmanınızı iyi tanıyın

Genellikle tek bir fotoğrafı çekmek için sadece birkaç saniyeniz vardır ve dolayısıyla o anda tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Ekipmanınızla alıştırma yapın ve çekime başlamadan önce hangi fotoğraf makinesinin, objektifin ve ayarların en iyisi olacağını bildiğinizden emin olun. Nikon fotoğraf makinelerimin sevdiğim tarafı, gözümü vizörden ayırmadan ihtiyacım olan her şeyi yapabileceğimi bilmek. Bu, tek bir anı bile kaçırmamanız gereken sportif aktivitelerin fotoğrafını çekerken mükemmel bir özellik. İşlevleri ve farklı durumlarda neyin işe yarayacağını bilmeniz önemli. Fotoğraf makinesini kullanmak bir alışkanlık haline gelmeli.

Hazırlık çok önemli

Çekiminizi konum, zamanlama, konu ve tüm parçaların nasıl birleştirileceği gibi her açıdan planlamak çok önemli. Hazırlıklı olmak işinizi çok daha fazla kolaylaştıracak ve ihtiyacınız olan fotoğrafları çekmenize yardımcı olacaktır.  İyi hazırlanmak ve fotoğrafladığınız kişilere fikirlerinizi aktarmak onların konuya dahil olmasına gerçekten yardımcı olabilir ve kusursuz görüntüler elde etmenizi sağlar. Ne kadar hazırlıklı olursanız esnek olma ve değişen durumlara uyum sağlama konusunda o kadar çok zamanınız olur.

Ayak uydurmak için fazla yük almayın

Bir çekime giderken doğru ekipmanları seçmek, macera sporları fotoğrafçılığı için kritik öneme sahiptir. Ekipmanınızla ilgili olarak en son isteyeceğiniz şey sizi yavaşlatması, engellemesi veya bozulmasıdır! Dolayısıyla, bir dağa tırmanacağınızı veya uçurumdan atlayan sporcuları çekeceğinizi biliyorsanız minimum miktarda temel ekipman ve yalnızca hayatınızı kolaylaştıracak diğer gerekli eşyaları yanınıza aldığınızdan emin olun. İtiraf etmeliyim ki, ben zaman zaman yükümü azaltmakta zorlanabiliyorum! Her zaman iş için doğru olan araçlara sahip olmak isterim, ancak ekipmanınızın yapacağınız çekimle orantılı olması da önemli. Alplere ait şu eski söze bağlı kalmaya çalışıyorum: "Light is right" (Hafif olan doğru olandır).

Esnek olun

Yaratmak istediğiniz görüntü hakkında bir fikriniz olması önemlidir. Bir vizyona sahip olmak ve onu geliştirmek, neyi fotoğraflıyor olursanız olun yaratıcı ve başarılı bir fotoğrafçı olmanın anahtarıdır. Ancak, esnek ve çevrenizde olanlara açık olmak da önemlidir. Bazen kafamda belirli bir görüntü oluyor, ama sporcuyla konuştuğum anda tüm imgelem değişebiliyor. Sporcular genellikle size ihtiyacınız olan bilgiyi ve sezgiyi sağlayabilir.