Size ilham veren nedir?

Benim bakış açıma göre gerçekten daha iyi yapabileceğinizden ve benzersiz bir açı ya da yaklaşım bulabileceğinizden %100 emin olmadan daha önce sunulmuş bir fikri veya anlatılmış bir hikâyeyi asla tekrar etmemelisiniz. Ben ilgi çekici hikâyelerden ve bu hikâyelere uygun yerlerden ilham alıyorum.

Fotoğrafçı olarak size yön veren nedir?

Her hikâye anlatılmaya değerdir ve ben de bu hikâyeleri kendi fotoğraflarım üzerinden anlatmayı seviyorum. En iyi bilinen projelerimden biri olan Via PanAm Projesi, farklı platformlarda yayınlanan bir multimedya çalışmasıydı. Çok fazla çaba gerektirmişti ancak kendimi hikâyeyi anlatmaya adamıştım ve doğru şekilde anlatmak benim sorumluluğumdaydı.

En sevdiğiniz fotoğraflar hangileri?

En sevdiğim fotoğraflardan bazıları yükselen deniz seviyesi ile ilgili projemde çektiklerim. Çok fazla ilgi görmemişti çünkü geniş kitleleri içeren bir konu olarak düşünülmüyordu ama artık daha çok gündemde.

Kaç senedir Nikon ürünleri kullanıyorsunuz?

Profesyonel fotoğrafçılık kariyerime başlamadan önce bile Nikon kullanıyordum, 33 yıl oldu. O yüzden Nikon ile olan ortaklığım neredeyse diğer her şeyden daha uzun süredir hayatımda!

En sevdiğiniz Nikon ekipmanı hangisi ve neden?

Eskiden Nikon F2 makinemi çok severdim çünkü sağlam ve dayanıklıydı; kötü hava koşullarında çok iyi çalışırdı. Nikon D810'u kullanmayı da çok seviyorum, çözünürlüğü gerçekten çok iyi, harika video işlevleri var ve boyutları iyi.

Önümüzdeki aylarda en çok hangi ürünleri kullanacaksınız?

Önümüzdeki aylarda Nikon D5 ile çekim yapmayı planlıyorum - neredeyse gece görüşü seviyesinde inanılmaz yüksek bir ISO değeri olduğu için benim adıma ön plana çıkıyor bu model. Ayrıca 4K video özelliklerini de test etmek istiyorum.

Nikon Avrupa Temsilcisi göreviniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha geniş kitlelere ulaşmak gerçekten harika ve bilgilerimi paylaşma, çalışmalarımın arkasında fikirleri ve amacı açıklama fırsatını yakaladığım için çok heyecanlıyım. Bu görev için birkaç yıldır hazırlanıyorum ve profesyonellerle olduğu kadar fotoğraf meraklılarıyla da bilgilerimi paylaşmak ve onlara ilham vermek istiyorum.

İlk başta size bu görev sorulduğunda ne tepki verdiniz?

Küresel sorunlara odaklanan ve bir grup çok yetenekli foto muhabir ile belgesel anlatımcılarını bir araya getiren bir kuruluş olan NOOR'un ortak kurucularından olarak ilk tepkim bu önemli konuları çok daha geniş kitlelere ulaştırabileceğim için duyduğum heyecan olmuştu. Nikon bana Nijerya'daki çok önemli bir hikâye için Nikon D300 önerdiğinden beri, yaklaşık son on yıldır, NOOR'un Nikon ile çok yakın bir ilişkisi var; o yüzden bu ortaklığımızın doğal bir süreci gibi geliyor.

Görevinizin ilerleyişini nasıl görüyorsunuz?

Nikon kullanmaya ilk kez 1983'te başladım, dolayısıyla markayla olan ilişkim aslında profesyonel meslek hayatımdan daha uzun. Bu ilişkinin büyümeye devam edeceğini umuyorum ve Nikon ile harika ürünlerini temsil etmekten mutluluk duyuyorum.

Üzerinde çalışacağım proje için, bir şeyleri gerçekleştireceğimiz ve bir hikâye anlatacağımız için çok heyecanlıyım. Ayrıca Nikon adına yeni bir kitleye önerilerde bulunabileceğim fotoğrafçılık atölyelerini de dört gözle bekliyorum.