Amsterdam'da yaşayan Kadir van Lohuizen, fotoğraf eğitmeni ve NOOR fotoğraf ajansının kurucularındadır. 1988 yılından beri profesyonel bir fotoğrafçı olan Kadir, çalışmalarıyla pek çok insana ilham kaynağı olmuştur. Kadir okul yıllarında fotoğraf çekmeye karşı olan tutkusunu keşfettikten sonra fotoğrafçı olmaya karar verdi; ancak kariyerini asıl şekillendiren dünyaya karşı duyduğu merak oldu.

Tüm kariyeri boyunca serbest çalışan bir fotoğrafçı olan Kadir, Afrika ve diğer yerlerdeki çatışmaları fotoğrafladı ancak en çok dünyanın yedi nehri, elmas sektörü, Amerika kıtasındaki çağdaş göç üzerine çalıştığı Via PanAm ve yükselen deniz seviyesinin insan üzerine etkilerini anlatan 'Where will we go' projeleriyle tanınmaktadır. Kadir hala daha çatışmaların olduğu bölgelerde NOOR ile birlikte çalışarak çektiği fotoğraflar üzerinden küresel sorunları belgelemektedir.

İki Dünya Basın Fotoğrafları Ödülü, Çad'daki çalışması için verilen Visa d’Or ödülü ve gelişmekte olan ülkeler üzerine en iyi habercilik alanında 2004 yılında kazandığı prestijli Dutch Dick Scherpenzeel Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödüle layık görüldü.

İki kez Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması jüri üyeliği yaptı, Dünya Basın Fotoğrafları Danışma Kurulu'nun bir üyesi ve fotoğrafçılık alanında dört kitap yayınladı.

Nikon Avrupa Temsilcisi olarak Kadir, diğer insanların fotoğrafçılıkla ilgili sınırlarını zorlamaya teşvik etmek için kendi tarzını, teknik yaklaşımını ve meslek etiğini sergileyecek.