Joel Marklund, spor alanında uzmanlaşmış ünlü bir fotoğrafçıdır. Stockholm'de yaşayan Joel, İsveç'in bir numaralı spor fotoğrafçılığı ajansı olan Bildbyran'ın Baş Fotoğrafçısıdır.

Spor tutkusuyla dolu olan Joel, 45'ten fazla ülkede çalıştı ve dört Olimpiyat Oyunu da dahil olmak sayısız küresel organizasyonun çekimlerini yaptı. Bütün çalışmalarını tüm dünyada yayınladı ve çektiği görüntüler için çok sayıda ödüle layık görüldü. Bu ödüllerin arasında Uluslararası Yılın Fotoğrafı, NPPA Best of Photojournalism ve İsveç Yılın Fotoğrafı Ödülleri yer almaktadır.

Adidas, Nike ve İsveç Futbol Federasyonu'nun da aralarında bulunduğu çok çeşitli bir müşteri portföyü olan Joel, birinci sınıf çalışmalarıyla pek çok insana ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.

Nikon Avrupa Temsilcisi olarak Joel, diğer insanların fotoğrafçılıkla ilgili sınırlarını zorlamaya teşvik etmek için kendi tarzını, teknik yaklaşımını ve meslek etiğini sergileyecek. Joel ayrıca Nikon'un DSLR fotoğraf makinelerinin amiral gemisi olan Nikon D5'in de temsilcisidir.