Muammer Yanmaz

Muammer Yanmaz 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Mezun olduğu Saint Michel Lisesi'nin karanlık odasında başladığı fotoğrafçılığı bir yaşam biçimine dönüştürdü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki lisans eğitimi ve askerlik hizmeti dahil, yaşam döngüsünün her anında fotoğraf düşündü ve üretti.

Rengini bulma yolunda; Ara Güler, Richard Avedon, Duane Michals, Robert Doisneau, Elliott Erwitt, Werner Bischof’dan ilham aldı. 16 yaşındayken sınıf arkadaşlarını fotoğrafladığı ilk karelerden itibaren, yüzlere, bakışlara, duygulara odaklandı. Tarihi, her zaman “işveren”i olarak gördüğünden, kendisi için çektiği her kareyi sakladı ve onları değiştirmekten sakındı. Erken yaşlardaki spor fotoğrafçılığı deneyimi ona “ân”ı dondurmanın önemini, gazete ve dergilerdeki mesaisi ise, fotoğrafın insanlar üzerindeki etkisini gösterdi. 1992 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın arşiv fotoğrafçılığı görevini üstlenerek, Woody Allen, Joan Baez, Harvey Keitel, Kevin Spacey, Michelangelo Antonioni, Ian Holm, Sophia Loren gibi isimleri fotoğraflama şansına erişti.

İlk bireysel projesi “Türk Sineması’nın Yönetmenleri”nde, görüntülediği yönetmen sayısı 40’ta kalınca, obsesif kişiliği huzur buldu ve sonraki projelerini bu özel sayı üzerine odakladı. “40 İstasyon” projesinin yanı sıra; tiyatro oyuncularını kulislerde fotoğrafladığı ‘’40 Ayna’’, lise arkadaşlarını 25 yılara ile aynı ortamda fotoğrafladığı ‘’Yaşanmış Yüzler’’, doğumlarından başlayarak 40 çocuğu hayatlarının dönüm noktalarında görüntülediği “40 Hayat” ve “Kadın Sinema Oyuncuları” gibi pek çok proje gerçekleştirdi.

Reklam fotoğrafçılığına ve fotoğraf projeleri üretmeye devam eden Yanmaz, 2004’te kurduğu 40 Haramiler Platformu’nda da, fotoğraf eğitmeni olarak insanların hayatlarına dokunmaktadır.