Nikon Imaging | Türkiye | Europe

Mavi Saat Kavramını Anlamak

MAVİ SAATTE FOTOĞRAF ÇEKME

İspanyolca "La hora azul" veya Fransızca "L'Heure Bleue" ifadelerinden türetilen mavi saat terimi, gün doğumunda güneşin görünmesinden hemen önce veya gün batımından hemen sonraki zaman dilimi anlamına gelir. Mavi saat en çok, filmlere ve fotoğrafçılığa aktardığı dramatik sahnelerdeki romantik çağrışımları ve çarpıcı görsel niteliği ile bilinir.

Nikon D7000, f/29, 30 sn, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II

MAVİ SAAT KAVRAMINI ANLAMAK

Gökyüzünün ağırlıkla derin mavi tonlara sahip olduğu ve ışığın, ilave hiçbir ışık kaynağı gerektirmeden sahnenin koyu alanlarının çoğunu vurgulayacak kadar yumuşak olduğu andır. Bunun nedeni, ışığın; görünür ışığın dalga boyundan daha küçük parçacıklar halinde saçılmasıdır. Buna Rayleigh saçılımı denir. Gökyüzünü mavi yapan da aynı süreçtir.

Güneş ufkun altı derece altına indiğinde, artık yeryüzünü doğrudan aydınlatmak yerine üst atmosferi aydınlatır. Bu, günlük tan olarak bilinir. Bu zaman diliminde, mavi ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip kırmızı ışık, atmosferden geçerek uzaya ulaşırken mavi ışık saçılır ve dağılır.

Sabahları, mavi saat; günlük tanın başlangıcında altın saatten hemen önce oluşur. Bu, güneş doğmadan yaklaşık 30 dakika öncesine denk gelir. Akşamları, mavi ışık; günlük tanın sonunda, altın saatin hemen ardından ve güneş battıktan yaklaşık 10 ila 15 dakika sonra oluşur.

ÇEKEBİLECEĞİNİZ POPÜLER KONULAR

Mavi saat fotoğrafçılığı, sizi çekimlerinizde sert aydınlatma veya gölgeleri her zaman dert etmek zorunda bırakmamasından dolayı, ustalaşılabilecek kolay bir fotoğrafçılık türüdür. Puslu ışık, sahnelerinizde uhrevi bir ruh hali ortaya çıkardığından dolayı, doğa manzaraları, şehir manzaraları ve portreler mavi saatte çok başarılı sonuçlar veren fotoğrafçılık türleridir.

MAVİ SAATTE FOTOĞRAF ÇEKME REHBERİ

Mavi saat fotoğrafçılığında yeniyseniz işte size, başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

• Mavi saat coğrafi konumunuza bağlı olarak değişiklik gösterdiği için, bulunduğunuz yerin gündoğumu ve günbatımı zamanlarını öğrenin.
• Gideceğiniz yeri önceden planlayın ve oraya erkenden gidin. Ekipmanlarınızı kurmak için yeterli zamana ihtiyacınız olacaktır.
• Fotoğraf makinenizi sabitlemek için bir tripoda takın ve resminizi çekerken ufuk hattını fon olarak kullanın.
• Resminizde grenleşme ve kumlanmayı azaltmak için ISO değerini olabildiğince düşük tutun.
• Mavi saatte, resimlerinizin doğru şekilde pozlanması için daha uzun bir deklanşör hızı kullanmanız gerekir. Deklanşör hızını manuel olarak seçmenize izin verecekleri için, diyafram öncelikli veya manuel modda çekim yapın.
• Keskin bir resim elde etmek için, uzaktan kumanda kullanın veya fotoğraf makinenizin zamanlayıcısını açın. Deklanşöre basmak, kimi zaman istemsiz makine sarsıntısına sebep olarak bulanık bir resim ortaya çıkarabilir.
• Birkaç deneme çekimi yapın ve patlayan parlak noktalar veya gereksiz gölgeler olmadığından emin olmak için her zaman histogramınızı kontrol edin.

Fotoğraf çekmek için bir D-SLR kullanıyorsanız, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ile çekim yapmayı deneyin. HDR resim, farklı pozlama seviyelerinde çekilen ve daha sonra, son işleme sırasında birleştirilen çok sayıda çekimden oluşur. Bazı Nikon D-SLR fotoğraf makineleri, dahili HDR modu özelliğine sahiptir. Bu fotoğraf makinelerinde bir sahnenin çok sayıda pozu çekilir ve bir HDR fotoğraf oluşturacak şekilde fotoğraf makinesinde birleştirilir.