Nikon Imaging | Türkiye | Europe

Güzel Günbatımı Fotoğrafları Çekmek için En İyi İpuçları

Günbatımları en popüler fotoğraf konularından biridir ve onları harika kılan, size daima güzellikler sunmalarıdır. Güneş ufkun altına battıktan sonra bile, gökyüzünü 20 dakika civarı aydınlatan tan aydınlığı daha sonra, gerçekten güzel sonuçlar verebilir. Bu sihirli anlardan en iyi şekilde faydalanmaya yönelik ipuçlarımıza başvurun.

©Neil Freeman | Nikon School

• Umut vaat eden bir günbatımı beklemenin kolay yolu bulutlara bakmaktır: Her bir bulut birazcık ışık ile renk tutacağı ve görsel açıdan memnuniyet verici bir sahne oluşturacağı için, aralarında bolca boşluk bulunan yüksek, gözenekli bulutlar idealdir. Bulut katmanları iyiye işaret değildir! Çoğu zaman, yağmurlu bir gün de iyi bir günbatımına işaret eder. Yağmur bulutları günbatımına doğru açmaya başlarsa muhteşem bir fotoğraf elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

• Her günbatımı çekiminde hızlı hareket etmeniz gerekir. İşinizi halletmek için belki 20 dakika kadar vaktiniz olacaktır ve ışığın farklı şeylerden yansıma biçimi ile ışık yoğunluğunun değişmesine bağlı olarak bir sonraki kareniz öncekinden dramatik şekilde farklı olabilir. Kilit nokta, kurulumunuzu önceden tamamlamaktır. Çünkü tripodunuzun ayaklarıyla oyalanırken en iyi kareyi kaçırmanız muhtemeldir.

• Gerçekten etkili ve çarpıcı günbatımı resimleri ortaya çıkarmak için sadece günbatımından fazlasına ihtiyacınız vardır. Gerek biçimler, gölgeler, detaylar gerek dokular olsun, kadrajınızda ön plan konuları olması gerekir. Aynı şekilde, gökyüzündeki bulutlar ve kuşlar da derinlik ve ilginçlik katıp sahneyi canlandırmaya yardımcı olabilir.

• Alışılageldiği üzere (güneş çoktan ufkun altına batmışsa) bir saniyenin üstünde bir pozlama kullanacağınız için, makine sarsıntısını mümkün olabildiğince fazla önlemek isteyeceksiniz. Bunun için de bir tripod ve kablolu deklanşör veya fotoğraf makinesinin otomatik zamanlamasını kullanmaya ihtiyaç duyarsınız. Fotoğrafları ekranınızda ve histogram yardımıyla gözden geçirmeye devam edin (aşağıya bakın) ve gerekirse, bir sonraki çekim için pozlama süresini artırın. Siluetli ön plan detayları ile ilgili olarak, deklanşör hızını artırın ama çok fazla siluetli detay, karanlığıyla resmi boğabilir. Bu nedenle, resminize dahil edeceğiniz siluetli detay miktarını abartmayın.

• Güneş gökyüzünde hala görünürken, diyafram önceliğini (fotoğraf makinesinde A modu), elde çekim yapıyorsanız otomatik ISO'yu ayarladığınızda, ışık gökyüzünde kaybolurken dengeli bir pozlama ortaya çıkarabilirsiniz. Işığın çok hızlı değiştiği günbatımında, manuel mod (M modu) kullanırsanız, iyi bir pozlamayı sürdürebilmek için fotoğraf makinenizin ayarlarını devamlı olarak düzeltmeniz gerekir ve bu, ışığı ve resminizin kompozisyonunu değerlendirmeye ayıracağınız zamanı azaltır. Daha düşük bir deklanşör hızına ihtiyaç duyarsanız, bir Nötr Yoğunluklu filtre kullanabilir veya f/11 ya da f/16 gibi daha uzun bir diyafram aralığı tercih edin. 64 veya 100 gibi düşük ISO değerleri ayrıca, daha yüksek resim kalitesi ve daha düşük deklanşör hızlarına da olanak tanır.

Alacakaranlık veya mavi saat için ve güneş gözden kaybolduğunda hala Diyafram öncelikli modda çekim yapıyorsanız, pozlamanızın doğru olmasını sağlamak amacıyla hassas ayar yapmak için fotoğraf makinenizin pozlama telafisi özelliğini kullanmak isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, pozlamanızda size tam kontrol sağlaması için manuel moda (M modu) geçmek size, deklanşör hızı ve diyafram ayarları üzerinde daha da fazla kontrol sağlar.

Düşük ışıklı ortamlarda muazzam keskin resimlere ulaşmanızı garantilemek için, Otomatik Netleme veya Manuel netleme kullanmayı seçebilirsiniz. Otomatik Netleme ile düşük ışıklı ortamlarda merkezi netleme noktasını kullanmanız çok daha hızlı netleme yapmanızı sağlayacaktır. Netleme size hala zor geliyorsa, objektif ve fotoğraf makinesi gövdesinde manuel netlemeye geçin, Canlı Görüntü modunu etkinleştirin ve ardından, resmi LCD ekranınızda büyütmek için dokunmatik ekranı ya da artı düğmesini kullanın ve objektifin üstündeki manuel netleme halkasını konu tamamen keskin hale gelinceye kadar döndürün. Üçüncü bir seçenek de hava hala aydınlıkken objektifi konunuza önceden netlemek ve netlemeyi kilitlemektir.

• Aydınlatılmış binalar veya sokak lambaları gibi ışık unsurlarını bir alacakaranlık sahnesine dahil etmek isterseniz, pozometreye dikkat edin. Düşük ışık, pozometreyi sahnedeki koyu alanların büyük bölümünü aydınlatmak için daha uzun bir pozlama süresi ayarlama yanılgısına düşürebilir ama bu, aydınlık kısımların fazla pozlanması ve bozulmasıyla sonuçlanır. Bunun üstesinden gelmek için pozlama telafisi kullanın. Sahnenin çoğu kısmı karanlıksa muhtemelen birkaç eksik pozlama duraklamasına ihtiyacınız olacaktır. Günbatımı sahnelerinde birazcık eksik pozlama yapmak renkleri de güçlendirecektir.

• Yalnızca LCD ekranın üstündeki görüntüyü değil ayrıca histogramı da kontrol ederek ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun. Histogram, bir fotoğraftaki ton aralıklarının grafiksel temsili ve az önce çekmiş olduğunuz resmin anlık analizidir. Histogram, bir günbatımı karesi çekerken size fazla pozlama yapıp yapmadığınızı ve bozulmuş parlak noktalar elde edip etmeyeceğinizi anında söyler. Histogramın sağ tarafında yoğun bir şekilde toplanmış yüksek sivriliklerle temsil edilen parlak nokta kırpılması olup olmadığına bakın. Resimde güneşe yer verdiyseniz, bazı parlak noktaların kırpılacak olması muhtemeldir ama histogram eğrisi ağırlıklı olarak grafiğin ortasına doğru yoğunlaşmış olduğu sürece, çoğu durumda güzel bir resim elde edersiniz.

• Yukarıdaki tavsiyelerin çoğu, günbatımında çekeceğiniz filmler için de geçerlidir. Batan güneşte hiçbir ek araç kullanmadan çekim yapıyorsanız, objektif parlamasının detayları temizlemesine karşı dikkatli olun. Bunun üstesinden gelmek için, daha kısa bir diyafram açıklığı seçerek içeriye daha az ışığın girmesine ve böylelikle, sahnenin karanlıklaşmasına imkan verebilir veya fazla ışığı engellemek için bir polarizasyon filtresi veya fazla ışığın saçılması için bir dağıtıcı filtre kullanabilirsiniz. İzlenebilecek farklı bir yaklaşım da güneşi kadrajdan çıkarmak ve bunun yerine, güneşin zayıflayan (ama hala iş gören) ışıklarıyla aydınlanan doğa manzarasına yoğunlaşmak olabilir. Düzenleme esnasında daha fazla seçeneğe sahip olmak için, hala ışık varken her iki sahne türünde de olabildiğince çok kare yakalamaya çalışın.

Altı pratik ipucu

1. Resim hakkında olabildiğince fazla bilgiye sahip olmak için her zaman RAW (NEF) dosyası biçiminde fotoğraf çekin. Böylece post prodüksiyon aşamasında resmin üzerinde daha iyi oynayabilirsiniz.

2. Alacakaranlık gökyüzünü derin bir mavilik halinde ve tüm tungsten lambaları sıcak sarımsı bir turuncu halinde yakalayabilmek için "günışığı" veya "gölge" beyaz dengesi ayarını seçin ama RAW olarak çekim yapıyor olmanız durumunda, tüm beyaz dengesi sorunlarını daha sonra bilgisayarınızda düzeltebilirsiniz.

3. Genel kural: Gökyüzü güneşli mi? Diyafram önceliği. Güneş çoktan battı mı? Manuel pozlama.

4. Günbatımında flaşlı çekilen fotoğraflar aşırı belirgin görünebilir ama bir tungsten lamba ekleyerek veya flaşınızın üstüne bir sıcaklık filtresi takarak daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

5. Daha parlak olan günbatımı gökyüzü ile daha karanlık olan ön plan arasındaki kontrastı dengelemek için ufukla aynı doğrultuda hizalanmış geçişli bir nötr yoğunluklu (ND) derecelendirilmiş filtre kullanın.

6. Bir gece kuşu değilseniz, günlerin kısalmasıyla birlikte günbatımı, Kuzey'e ne kadar uzaklıkta olduğunuza bağlı olarak (Kuzey'e doğru ilerledikçe, güneş kışın daha erken batar) Avrupa'da 15:30'a kadar gerileyebileceği için, günbatımı çekimlerinizi sonbahar ve kış mevsimlerinde yapın.

Özel makale ve resimleri sağlayan: Neil Freeman.