Nikon Imaging | Türkiye | Europe

Nikon Fotoğraf Makinenizin Dahili Wi-Fi Özelliğini Kullanma

Adım adım kurulum kılavuzu

Üstün Nikon D-SLR'lar ve COOLPIX fotoğraf makineleri; resimleri, Wi-Fi özellikli fotoğraf makinenizden uyumlu akıllı telefonunuza veya tablet cihazınıza akıcı bir şekilde aktararak kolayca paylaşabilmenizi sağlayan dahili Wi-Fi® özelliğine sahiptir. Nikon fotoğraf makinelerinin harika Wi-Fi bağlantı olanağı sayesinde, bir Wi-Fi erişim alanında olmanız gerekmez. Bağlantıyı, fotoğraf makinesi ve akıllı cihaz kurar.

Akıllı telefonunuz muhtemelen fotoğraf çekme özelliğine sahiptir ama Nikon dijital fotoğraf makineniz büyük olasılıkla daha iyi fotoğraflar çekecektir. Bunun nedeni, dijital fotoğraf makinelerinin daha büyük görüntü sensörleri ve güçlü resim işleme sistemlerinden yararlanmasıdır. Fotoğraf makinesinin sensörü size, daha yüksek çözünürlük, daha geniş dinamik aralık ve düşük ışıkta çekim yapma ve yüksek ISO değerleri kullanma imkanı sunmak için tasarlanır. Tüm bunlar, yüksek kaliteli resimlerin ortaya çıkmasına olanak tanır. Nikon dijital fotoğraf makineleri ayrıca, olağanüstü NIKKOR objektiflerin yanı sıra, çekimlerinizde yaratıcılığınızı ortaya koymanıza imkan veren birçok özellikten ve aksesuardan yararlanır.

Resimler, Nikon Wireless Mobile Utility (WMU) uygulamasının yüklü olduğu uyumlu bir akıllı cihaza yüklenebilir. Ücretsiz uygulamayı, iTunes Online Store®'da ve Android™ cihazları için Google Play™ Store'da bulabilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf makineniz büyük dosyalar oluşturur ve resimleri bir akıllı cihaza Wi-Fi kullanarak göndermeyi planlıyorsanız fotoğraf makinesinin maksimum çözünürlüğünü kullanarak fotoğraf çekmek istemeyebilirsiniz. Çünkü, dosya boyutu büyüdükçe dosyanın fotoğraf makinesinden cihaza aktarımı için geçen süre uzayacaktır. Bu nedenle, NEF yerine JPG dosya biçimi kullanmanız önerilir. JPG iyi/büyük dosya biçimleri de yine, JPG temel/orta veya küçük dosya biçimlerini seçtiğinizde alacağınızdan daha büyük boyutlu dosyalar oluşturur. Sadece dijital olarak görüntülenecek resimler çekiyorsanız hiç tereddüt etmeden, fotoğraf makinenizi daha küçük boyutlu dosyalar kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraf makinelerinde kullanılan daha yüksek çözünürlüklerde çekim yapmak isteyenler, yüksek çözünürlüklü resimleri hafıza kartına kaydederken uygulamayı, sadece önerilen boyuttaki resimleri ve hatta daha küçük boyutlu VGA resimleri indirecek şekilde ayarlamalıdır. Bu seçeneklere, uygulamanın ayarlar menüsünden erişebilirsiniz.

Uzaktan Kumanda

Akıllı cihazınızı fotoğraf çekmek için uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede, diğer konularınızla birlikte, doğru fotoğrafı çekebilir ve dahası fotoğraf makinesini, vahşi hayvandan uzak bir noktadan deklanşöre basarak yaban hayatı fotoğrafı çekebileceğiniz bir yere yerleştirebilirsiniz. Asıl eğlenceli olan, fotoğraf makineniz ne çekiyorsa birebir aynısını akıllı cihazınızda görerek, tam olarak istediğiniz bir anda fotoğraf çekebiliyor olmanızdır. (Fotoğraf makinenizde bu özelliğin olup olmadığını öğrenmek için fotoğraf makinenizin kullanıcı kılavuzunu inceleyin.)

Dahili Wi-Fi özelliğine sahip Nikon dijital fotoğraf makinenizi kullanarak durağan görüntüleri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak çok kolaydır. Ayrıca, Nikon D-SLR'larınızla video da paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesinin Dahili Wi-Fi Özelliğini Kullanma

Dahili Wi-Fi özelliğine sahip Nikon fotoğraf makinelerinin Wi-Fi özelliğini kullanmak için, ücretsiz "Wireless Mobile Utility" uygulamasını indirmeniz gerekir.

Wi-Fi menülerinin tam erişilebilir olması için, fotoğraf makinesine bir hafıza kartı takmış olmanız gerekir.

Android™ cihazı kullananlar

Android™ destekli cihazlar kullananlar, uygulamayı Google Play™ Store'dan indirerek Android™ cihazlarına yüklemelidir.

Apple™ cihazı kullananlar

iOS cihazı kullananlar, uygulamayı iTunes Online Store®'dan indirmelidir.

Android kullanıcıları, uyumlu fotoğraf makinelerine üç farklı yolla bağlanabilir. iOS kullanıcıları, fotoğraf makinelerini akıllı cihazlarına tek bir yolla bağlayabilir.  Aşağıdaki talimatlar, hem Android™ hem de iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Akıllı cihazda, fotoğraf makinesinin WI-FI AĞI veya SSID'sini seçerek bağlanın. Bağlantı şifrelenmemiş olduğu için, en hızlı ve en kolay olanı bu yolla bağlanmaktır.

Android™ kullanıcıları ayrıca, akıllı cihazları düğme ile WPS yöntemini destekliyorsa Düğme ile WPS (Wi-Fi Korumalı Kurulum) veya PIN girerek WPS (Wi-Fi Korumalı Kurulum) kullanarak bağlanma seçeneğine sahiptir. Bu tür bağlantıların kurulmasına ilişkin adım adım talimatlar için, lütfen fotoğraf makinenizin Kullanıcı Kılavuzuna başvurun.

Artık, fotoğraf makinenize uygulamadan erişebilirsiniz. Uygulamada "Uzaktan Resim Çek" öğesini seçtiğinizde, Live View otomatik olarak başlatılarak fotoğraf makinenizin çektiğini akıllı cihazınızda görmenize olanak tanır.

Uyumlu fotoğraf makinesini akıllı cihaza bağlama

1. Fotoğraf makinesinin dahili Wi-Fi özelliğini etkinleştirin. Daha yeni modellerde harici Wi-Fi düğmesi bulunur (bazı daha eski modellerde, ayarlar menüsünde Wi-Fi öğesini seçin).

2. Akıllı cihazın Wi-Fi ayarlarına gidin ve akıllı cihazda görüntülenen ağlar listesinden fotoğraf makinesini seçin. Fotoğraf makinesi, Nikon ile başlayan, harf ve rakamları içeren bir ada sahiptir. Android için, bu ağ bağlantısını bir kez oluşturduğunuzda cihazınız, fotoğraf makinesinin Wi-Fi özelliğini etkinleştirdiğinizde otomatik olarak bağlanır. iOS kullanıcılarının, Nikon fotoğraf makinelerini akıllı telefonlarıyla her kullanmak istediklerinde bu adımı tekrarlamaları gerekir.

3. Akıllı cihazda Wireless Mobile Utility uygulamasını başlatın.

Uyumlu bir Android™ cihaz ile NFC uyumlu bir Nikon fotoğraf makinesini bağlama

Sürüm 4.0 veya üzeri Android akıllı telefon ve NFC uyumluluğuna sahip Nikon fotoğraf makinesi kullananlar, Nikon fotoğraf makinelerini akıllı telefonlarına bağlamak ve uygulamayı açmak için NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğinden de yararlanabilir.

NFC özelliğini kullanmak için, fotoğraf makinenizin N işaretini Android akıllı telefonunuza yaklaştırın; iki cihaz birbirine bağlanır ve Wireless Mobile Utility uygulaması başlatılır. Artık, fotoğraf çekip görüntüleyebilirsiniz.