Nikon Imaging | Türkiye | Europe

Deniz Manzarası Fotoğrafçılığına Başlarken

Deniz, fotoğrafçılar için ta en başından beri gözde bir konu olmuştur. İster dalgaların hareketini ister suyun ipeksi süzülüşünü fotoğraflıyor olun deniz, resminize belirli bir ruh hali ve canlılık katan harika bir konudur. Doğayı ve dış mekanları fotoğraflarken, unsurlar üzerinde çoğunlukla minimum kontrole sahip olursunuz. Buna rağmen, konu deniz manzarası fotoğrafçılığı olduğunda, dalgaların çekimlerinizdeki görünüşünü gerçek anlamda kontrol edebilirsiniz. En iyi sonuç için çoğunlukla doğru anı beklemek gerektiğinden, dikkatli ve sabırlı olmak da önemlidir.

Nikon D810, f/6,3, 6 sn, ISO 64, AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

ÖNLEMİNİZİ ALIN

Deniz manzaralarını fotoğraflarken, deniz kenarının kimi zaman çok dalgalı olabileceğini ve bu nedenle, çevrenizde olan bitenin daima farkında olmanız gerektiğini asla unutmayın. Ekipmanlarınızı; tuzlu su, kum ve hava koşullarına karşı iyice koruyun. Objektifinizi kapatacak bir filtre kullanın. Bu sayede kum tanelerinin objektifi çizmesi önlenir. Kıyı şeridinde keşfe çıkmadan önce, gelgitte oluşan değişiklikler suyun hareketini ve yükselmesini etkileyebileceğinden, gelgit hareketlerini veya denizin gelgit genliğini araştırın. Hava durumunu takip ettiğinizden emin olun ve fırtınalı veya rüzgarlı havaya yakalanmamaya dikkat edin. Hava karardıktan sonra çekim yapıyorsanız, dönüş yolunu bulmak için yanınızda bir kafa lambası veya el feneri taşıyın.

DENİZ MANZARALARI ÇEKMEYE İLİŞKİN İPUÇLARI

İyi bir kompozisyona sahip olmak bir fotoğrafı harika ya da berbat bir şeye çevirebilir. Doğa manzarası fotoğrafçılığına benzer şekilde kayalıklar, bir rıhtım ve hatta yansımalar gibi ilgi çekici ön plan unsurlarını çalışmanıza dahil etmek kontrast oluşturmaya yardımcı olabilir.

Ayaklarınız ıslanır veya kirlenir diye korkmayın. Bazen farklı bir bakış noktasından veya farklı bir açıdan fotoğraf çekmek daha güçlü bir hikaye anlatmaya yardımcı olabilir. Sahnenizin çoğunu yakalamak için AF-S NIKKOR 24mm f/1.8G ED veya AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED gibi geniş açılı bir objektif kullanmanız önerilir. Geniş odak uzaklığı, bir ihtişam ve azamet hissi vermeye yardımcı olabilir.

Denizi fotoğraflamak için birçok yol vardır. Farklı deklanşör hızları kullanarak çekimlerinizde suyun dokusunu değiştirebilirsiniz. Mesela, 1/500 sn gibi daha kısa bir deklanşör hızı kullanmak aksiyonu dondurur ve denizin gücünü yakalar. Bir hareket hissi vermek isterseniz suyun hareketini yakalamak için 1/2 sn gibi daha uzun bir deklanşör hızı kullanın. 1 saniyelik veya daha uzun deklanşör hızları kullanmak, daha ılıman veya buğulu bir efekt elde etmenize olanak tanır. Bu, resminizde bir dinginlik ve sükunet hissi yaratmanıza yardımcı olur.

Kıyı şeridini çekerken her şeyin netleme alanı içerisinde olmasını istersiniz. f/8'lik veya daha düşük diyafram açıklığı kullanmak, hem ön planınızın hem de arka planınızın netleme alanı içerisinde olmasına yardımcı olur.

Deniz manzarasını, ister düşük deklanşör hızları kullanarak ister günbatımında fotoğraflıyor olun, fotoğraf makinenizi her zaman bir tripoda takmanız önerilir. Burada, kilit unsur keskinliktir ve tripod kararlılığı artırmaya ve bulanık çekim olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Tripodunuzu kıyı çizgisine yerleştirecekseniz vuran dalgalar, hareket edip düşmesine sebep olabileceği için tripodun yere iyice sabitlendiğinden emin olun. İstediğiniz kareyi yakaladığınızda, görüntüde istem dışı bulanıklaşma olmadığını daima kontrol edin.

FİLTRE KULLANMA

Filtreler objektifinizin ön elemanını korumaya yardımcı olmakla birlikte, çekimlerinizin görüntü kalitesini de artırabilir.

Doğa manzarası ve deniz manzarası fotoğrafçılığı için kullanılan en yaygın filtre türlerinden ikisi; Derecelendirilmiş Nötr Yoğunluk (GND) ve Nötr Yoğunluk (ND) filtreleridir. GND filtreleri genellikle, gökyüzünün ön plandan çok daha parlak olduğu vb. yüksek kontrast şartlarında kullanılır. Bu filtre, dengeli bir pozlama için ışık farkını düzeltmeye yardımcı olur. ND filtreleri, fotoğraf makinesine giren ışık miktarını azaltarak daha uzun bir pozlama zamanı belirlemenize olanak tanır. Bu filtre ayrıca, daha sığ alan derinliği için daha geniş diyafram açıklıkları kullanmanıza imkan verir.

Deniz manzaralarını yakalamak için tek bir yol yoktur. Kompozisyonunuzla, ayarlarınızla şansınızı deneyin ve o anın gelmesini bekleyin.