Yeni başlayanlar için bokeh

Bokeh, Japonca "bulanık" veya "puslu" anlamına gelen boke (ボケ) veya "bulanık mahiyetli" anlamına gelen boke-aji sözcüğünden gelir. Bokeh, BOH-Kə veya BOH-kay olarak telaffuz edilir.

Herhangi bir fotoğrafçılık web sitesini veya forumunu ziyaret edin ve kullanıcının favori hızlı objektifleriyle ortaya çıkan enfes bokeh efektine dair birçok görüşe ulaşın. Bokehi tarif etmek için yumuşak geçişli, inanılmaz, muhteşem, etkileyici, hoş, tatlı, ipeksi, mükemmel gibi birçok sıfat kullanılıyor. Peki ama bokeh tam olarak nedir?

Bokeh, "hızlı bir objektifi en geniş diyafram açıklığında kullanarak bir konuyu çekerken elde edebileceğiniz yumuşak geçişli odak dışı arka plan efekti" olarak tanımlanabilir. Bokehi bir fotoğrafta estetik niteliği olan veya enfes, odak dışı bulanıklık olarak bilseniz yeter.

Bokeh aslında bir fotoğrafın karakteristik özelliği olmasına rağmen, kullanılan objektif; görünür bokehin şeklini ve boyutunu belirler. Çoğunlukla parlak noktalarda daha fazla görünen bokeh, objektifin diyafram bıçaklarının (diyafram açıklığı) şeklinden etkilenir. Daha dairesel şekilli bir objektif; daha yuvarlak, daha yumuşak geçişli odak dışı parlak nokta küreciklerine sahip olacaktır. Diyafram açıklığı daha altıgen şekilli olan bir objektif, çekilen parlak noktalarda bu şekli yeniden oluşturacaktır.

Resimlerinizde bokeh elde etme

Bir resimde bokeh elde etmek için, hızlı bir objektif kullanmanız gerekir; objektif ne kadar hızlı olursa o kadar iyidir. f/2, f/1,8 veya f/1,4 gibi daha hızlı diyafram açıklıkları ideal olmakla birlikte, en az f/2.8 diyaframa sahip bir objektif kullanabilirsiniz. Pek çok fotoğrafçı, bokehin görünür olduğu fotoğraflar çekerken hızlı prime objektifler kullanmayı seviyor.

Bokeh elde etmek için objektif tamamen açıkken fotoğraf çekmek istersiniz. Bu yüzden, en iyisi Diyafram Öncelikli veya Manuel çekim modlarını kullanmaktır. Manuel mod, hem diyafram açıklığını hem de deklanşör hızını seçmenize imkan verir. Diyafram Öncelikli çekim, fotoğraf makinesi pozlama için uygun deklanşör hızını seçerken, f/duraklamasını (diyafram açıklığı) seçmenize imkan verir. Ayrıca, mümkün olan en geniş diyafram açıklığı/deklanşör hızı kombinasyonunu seçmenize olanak tanıyan Değişken Program modunu da kullanabilirsiniz.

Çok hızlı bir objektifiniz yoksa endişelenmeyin. Arka plan ile konunuz arasındaki mesafeyi artırarak daha düşük diyafram açıklıklarında çekilen resimlerde bokeh görebilirsiniz.

Fotoğraflarınızda bokehin görünme olasılığını artırmak için, konunuz ile arka plan arasındaki mesafeyi artırın. Bunun için, fotoğraf makinesi ile konu arasındaki mesafeyi azaltabilirsiniz. Alan derinliği azaldıkça veya arka plan uzaklaştıkça, görüntü daha odak dışı hale gelir. Arka plana vuran parlak noktalar da bokehi daha görünür hale getirir. Arka plan aydınlatması, yan lamba veya saç lambası kullanıyorsanız bokeh, göze daha hoş görünebilir.

Portreler bokeh için mükemmeldir. Özellikle yakın çekim portrelerde bokeh çok iyi görünür. Çiçek ve doğadaki diğer objelerin yakın çekim ve makro resimleri de bokehi göstermek için kullanılabilecek popüler konulardır. Kasıtlı olarak odak dışı fotoğraflanan bir aradaki kutlama ışıkları veya diğer çok yansıtıcı objeler; yayılmış, kor haline gelmiş ışık küreciklerine dönüşür.

Bokeh, aslında parlak aydınlatmalı bir fotoğrafa yumuşaklık katabilir. Konunuzu arka plandan ayırmak için bu tekniği kullanmak, pek fotojenik olmayan bir fonu kullanmanıza da imkan verebilir. Yayılmış bulanıklığı nedeniyle, konudan uzaklaştırmak yerine konuyu vurgulamaya yardımcı olur.

Makale ve resimler ile katkıda bulunan: Jody Dole, Kristina Kurtzke, Lindsay Silverman ve Paul Van Allen