NIKON-NOOR İŞ ORTAKLIĞI

NOOR, profesyonel foto muhabirleri ve belgesel hikaye anlatıcılarından oluşan, günümüzün küresel meseleleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaç edinmiş bir kolektiftir. Dünyanın dört bir yanından gelen fotoğrafçılar hem bireysel hem de kolektif projeler üzerinde çalışıyor.

NIKON VE NOOR, PROJE VE EĞİTİM İŞ ORTAĞIDIR

Nikon, dünyamızın karşı karşıya olduğu karmaşık sorunları belgeleyen son derece başarılı foto muhabirlerinden oluşan NOOR kolektifi ile sürdürdüğü uzun süreli iş ortaklığından gurur duymaktadır. NOOR'un, gıda tedarik zinciri ile ilgili bir araştırma olan Food For Thought (Düşündüren Gıda) gibi kapsamlı fotoğraf projelerini desteklemenin yanı sıra Nikon, geleceğin belgesel fotoğrafçılarına ilham vermek üzere NOOR ile eğitim konusunda da iş birliği yapmaktadır.

Gelecek vadeden foto muhabirlerine becerilerini geliştirmeleri için profesyonellerle yakın şekilde çalışma fırsatı sunmayı amaçlayan Nikon-NOOR Akademisi ustalık dersleri tüm Avrupa'da düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Katılımcılar bu derslerde bire bir portfolyo incelemesi yapar, hem fotoğraf çekme hem de post prodüksiyonla ilgili teknik beceriler edinir ve hikayelerine nasıl pazar bulabilecekleri konusunda profesyonel tavsiyeler alırlar.

NIKON-NOOR AKADEMİSİ

Yeni nesil görsel hikaye anlatıcılarının bir şeyler yapmasını beklemiyoruz. Yaşadıkları ülkelerde aktif olarak eğitim olanağı sunuyoruz. 2009’dan beri, NOOR’un öncü belgesel fotoğrafçılarının çoğu, bilgilerini gelecek vadeden foto muhabirleriyle paylaşmak için Avrupa’daki bölgelerimize seyahat ederek Nikon-NOOR Akademimizin eğitmenleri oldular. Kazakistan’dan İstanbul, İsveç ve Polonya’ya kadar 70’ten fazla ülkede 1.000’i aşkın katılımcıya atölyelerde eğitim verdik.

NOOR eğitmenleri, Akademiye fotoğrafçılık becerilerinden fazlasını sunarlar. Katılımcıların görüntülerini sıralamalarını, hikâyelerinin taslağını oluşturmalarını ve fotoğrafçılıkta kendilerine ait benzersiz bir ses oluşturmalarını öğrenmelerine yardımcı olurlar. Ustalık sınıfı katılımcılarının çoğu çatışma bölgelerinde çalışmaya gideceği için sabitleyicilerle çalışma kılavuzu veya güvenli ipuçları vererek sahada çalışmaya dair önemli bilgiler de paylaşırlar.

Desteğimiz elbette bunlarla kalmadı. Nikon-NOOR Akademisi sayesinde katılımcılar artık kariyerleri geliştikçe onlara yardımcı olmaya devam edecek diğer genç fotoğrafçılardan ve fotoğrafçılık profesyonellerinden oluşan ve her geçen gün büyüyen bir ağa sahip.