Environmental Photographer of the Year Ödülü

Nikon, WaterBear ve CIWEM, Environmental Photographer of the Year 2021 adlı yarışmayı başlattı. Bu yıl 14.'sü düzenlenen yarışma, gezegenimizi riske atan çevre sorunları konusunda farkındalık yaratmak için uluslararası bir platform sağlıyor. Yarışma, insanlığın hayatta kalma ve yenilik yapma kabiliyetini överken insanın doğa üzerindeki dikkat çeken, düşündürücü görüntüleri öne çıkarıyor.

Yarışmaya her yaştan katılım ücretsizdir. Hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar; en etkileyici, duygusal ve büyüleyici çevre fotoğraflarını göndermeye davet ediliyor. Katılımcılar, en yüksek ödül Environmental Photographer of the Year 2021 olmak üzere 8 kategoride nakit ödülü ve diğer ödüller için yarışacaklar.

Karşınızda bu yılki ödüllü jüri heyeti üyeleri

İngiliz fotoğrafçı Ope Odueyungbo, Norveçli fotoğrafçı Lina Kayser, İngiliz fotoğrafçı Alfie Bowen, New York Times fotoğrafçısı/Feature Photography kategorisinde Pulitzer Ödülü Sahibi Josh Haner, tasarımcı Marquise Stillwell, iklim adaleti aktivisti Frances Fox, ICCCAD Direktörü Saleemul Huq, fotoğrafçı Ben Moore, inşaat mühendisi Diana Abrunhosa ve CIWEM CEO'su Terry Fuller, kazanan fotoğrafları inceleyip seçecek.

Alfie Bowen, Z Serisi İçerik Oluşturucusu

Alfie, otizmli ödüllü bir İngiliz fotoğrafçıdır. Alfie'nin sanatsal vizyonu, ayrıntılara gösterdiği titiz dikkat ve insanların yanıldığını kanıtlamaya yönelik sarsılmaz bir kararlılıkla şekillenmiş. Bir zamanlar akranları tarafından dışlanan Alfie, en umutsuz anlarında ona rehberlik eden hayvanlara karşı bir yakınlık hissetti. Çocukken teselliyi vahşi yaşam dergilerinde ve belgesellerde arayan ve şimdi bir yetişkin olan Alfie'nin çalışmaları, BBC Earth tarafından yayımlandı ve Sir David Attenborough da dâhil olmak üzere ünlülerden takdir topladı. Alfie'nin ilham verici hikâyesi, onu vahşi yaşam ve otizm için farkındalık yaratmak üzere hayır kuruluşlarıyla birlikte çalışmaya sevk etti. Alfie, 2021 itibariyle artık Nikon Z Serisi İçerik Oluşturucularından biri.

Lina Kayser, Z Serisi İçerik Oluşturucusu

Lina, Norveç'in Dovrefjell şehrinde yaşayan Norveçli bir fotoğrafçı. Kuzeydeki soğuk ve uzak yerlerin yanı sıra hassas kutup yaşamı manzaralarında uzmanlaşmıştır. Lina, kendi başına gerçekleştirdiği fotoğraf projelerine ek olarak Svalbard'a gemi turlarının yanı sıra Norveç'te ve yurt dışında fotoğraf atölyelerine ev sahipliği yapıyor. İskandinav ve kutup bölgelerindeki vahşi yaşama yönelik güçlü merakıyla Lina, kendi perspektiflerini ve tutkularını paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. 2017'den beri Nikon ile ortaklaşa çalışan Lina, aynı zamanda bir Nikon Z Serisi İçerik Oluşturucusu.

Ben Moore, Z Serisi İçerik Oluşturucusu

Hava olayları, mimari ve şehir fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşan Ben Moore, kendi kendini yetiştirmiş bir ticari fotoğrafçıdır. Ben Moore, biraz karamsar olsa da toprak tonlarını yansıtan temiz bir tarza sahip. Resimlerinde izleyicisini şoke eden ve heyecanlandıran keskin bir görselle birlikte çizgiler kullanmaya bayılıyor. Ben Moore, Ağustos 2020'den bu yana Nikon Z Serisi İçerik Oluşturucusu olarak Nikon ile çalışmaktadır.

Frances Fox, Genç İklim Adaleti Aktivisti

Frances, bir genç iklim adaleti aktivisti olmasının yanı sıra Climate Live'ın Kurucusu, Birleşik Krallık Direktörü ve Uluslararası Sanatçı/Konuşmacı Sosyal Yardım Koordinatörüdür. Climate Live, insanları iklim hareketine dâhil etmek ve bu konuda eğitip teşvik etmek için dünyanın dört bir yanında müziğin gücünden yararlanan konserler düzenliyor. Ayrıca UK Student Climate Network Festivalleri Koordinatörü olan Frances, Fridays For Future'ın uluslararası kampanyalarının düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Frances, Bristol'de Greta Thunberg ile aynı sahnede hükûmetten ve işletmelerden iklim değişikliği konusunda eylem talep eden 30.000 kişilik kalabalığın önünde konuşma yapmak için boy gösterdiğinde Birleşik Krallık'taki okul grevcilerini temsil etmişti.

Ope Odueyungbo, Fotoğrafçı

16 yaşında fotoğrafçılığa başlayan Ope'nin tarzı ve çalışmaları, fotoğrafçılığın her türünü denedikten sonra yıllar içinde değişti ancak o, her zaman sokak, portre ve mimaride uzmanlaşmayı sevdi. Ope'nin çalışmaları, ilk solo kitabı lansmanı Parallel Lines 2019'da ve dünyanın dört bir yanından genç ve gelişmekte olan fotoğrafçıların çalışmalarına yer veren yeni bir koleksiyon olan Trope'un Emerging Photographers Serisinin 2. cildinde Trope tarafından yayımlandı. Ancak Ope'nin resimleri, profesyonel ve kişisel çalışmalarında belirgin olan dışa dönük ve içe dönük, kentsel/mimari ve kişisel/ailesel gibi ikili perspektifler sunuyor. Ope, sıradan olanı olağanüstü hâle getirerek, yönlendirici çizgiler, ızgaralar ve geometrik desenler kullanarak ve mesafeler ve bakış açılarıyla ilgili deneyleriyle izleyicilerinin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Diana Abrunhosa, İnşaat Mühendisi

Diana, ARUP'ta Su ekibinde çalışan bir İnşaat Mühendisi ve CIWEM'in de yetkili üyesidir. Diana, her zaman su mukavemeti ve sürdürülebilirliğin yanı sıra şehirlerin, kendi çevrelerini benimseyerek iklim değişikliğiyle mücadeleye nasıl uyum sağlayabilecekleri gibi konulardan ilham almıştır. Sürdürülebilirlik ilkeleri konusunda farkındalığı artırmak için çeşitli okul programlarına katılan Diana, STEM elçisi olarak da aktif bir role sahiptir.

Terry Fuller, CIWEM CEO'su

Terry, dünyanın en güzel ve zorlu yerlerinden bazılarında gerçekleştirilen büyük ölçekli projelerde teknik liderlik yapan bir su ve çevre yöneticisi olarak 30 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Sıfır karbonlu bir dünyaya ulaşma tutkusunu taşıyan Terry, 2050 yılına kadar yurt içinde net sıfıra ulaşmanın mevcut trendler altında yıkıcı etkilere yol açacağı öngörülen küresel ısınmayı önleyemeyeceğini biliyor. Terry, tüm zamanını CIWEM'e adamadan önce de aktif bir üyeydi ve öyle kalmaya devam ediyor.

Marquise Stillwell, Tasarımcı

Marquise Stillwell'in yirmi yıla yayılan bir uygulamayı içeren yolculuğu, insanlara ve mekânlara olan merakıyla başladı ve daha sonra tüm ortamları herkes için daha iyi bir hâle getiren sistemler tasarlama tutkusuna dönüştü. Marquise, 2009 yılında insanların ve sistemlerin kesiştiği bir noktada çalışan, New York City merkezli bir tasarım ve araştırma stüdyosu olan Openbox'ı kurdu. Marquise Stillwell; tasarım, sanat ve kültür genelinde topluluklar oluşturmak için çalışan bir tasarımcı ve değişim mimarıdır. Marquise, aynı zamanda High Line Advisory Committee ve Urban Design Forum üyesidir.

Josh Haner, Fotoğrafçı

Josh, New York Times'ta personel fotoğrafçısı ve fotoğraf teknolojisi kıdemli editörüdür. 2014 yılında Feature Photography kategorisinde Pulitzer ödülüne layık görülen Josh, son yedi yılını dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğinin acil ve geniş kapsamlı gerçeklerini belgelemek için çalışarak geçirdi. Drone çekimlerinde ve durağan görüntülerde, giderek ısınan bir dünyanın karşılaştığı sonuçları araştırıyor. Fotoğrafçılığı ve video gazeteciliği; World Press Photo, Pictures of the Year International ve National Press Photographers Association ödülleriyle onurlandırıldı.

Saleemul Huq, ICCCAD Direktörü

International Centre for Climate Change and Development (ICCCAD) Bangladeş Direktörü olan Saleemul Huq, özellikle gelişmekte olan ülkelerin perspektifinden iklim değişikliği ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki bağlantılar konusunda uzmandır. Hükûmetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin üçüncü değerlendirme raporunda Uyum ve Sürdürülebilir Kalkınma bölümünün baş yazarı olan Saleemul Huq, IPCC'nin dördüncü değerlendirme raporunda da Uyum ve Risk Azaltma bölümünün baş yazarıydı.

Yarışma kategorileri

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin acil eylem çağrılarını destekleyen Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) ödülü; kalkınma, yoksulluğun azaltılması, eşitlik, güvenlik ve iklim eyleminin karmaşık iç içe geçmiş doğasının yanı sıra günümüze özgü sorunları ele almak için gerekli olan ve toplumun tüm kesimleri tarafından sarf edilen eşi görülmemiş çabayı da takdir ediyor.

Environmental Photographer of the Year

İnsanların çevresel değişimin ve sosyal eşitsizliğin neden ve sonuçlarına ilişkin anlayışını geliştiren, iklim ve ekolojik ile ilgili acil durum çözümlerine ışık tutan ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamamız için bize ilham veren tek bir görüntüye en yüksek ödül verilecek.

Kazanan fotoğrafçı şunları alacak:

  • 10.000 İngiliz sterlini nakit para ödülü ve ödül sertifikası
  • CIWEM'in The Environment dergisinde bir yayın ve röportaj
  • WaterBear platformunda bir profil
  • Nikon Europe'un web sitesinde tanıtım
  • ve daha fazlası

Young Environmental Photographer of the Year

Nikon ile ortaklaşa yürütülen bu ödül, 21 yaş ve altı genç fotoğrafçıların objektifinden çevre fotoğrafçılığı alanında en iyileri öne çıkarıyor.

Kazanan fotoğrafçı şunları alacak:

  • Nikon Z Fotoğraf Makinesi + 3 adet Nikon objektif
  • WaterBear platformunda bir profil
  • Nikon Europe'un web sitesinde tanıtım
  • CIWEM'in The Environment dergisinde bir röportaj
  • ve daha fazlası
Aşağıdaki kategorilerde de ek ödüller ve web sitesinde tanıtım fırsatları veriliyor:

Dayanıklılık Vakfı Ödülü (Resilient Award)

Dayanıklılık Vakfı (Resilient Foundation) ile birlikte yürütülen bu kategori, hikâye anlatımının fotoğrafçılık yoluyla etkisini gözler önüne seriyor. Bu ödül; eğiten, umut yayan ve eyleme ilham veren ilgi çekici bir anlatım içeren tek bir görüntüye verilecek.

Dayanıklılık Vakfı (Resilient Foundation), hızla değişen iklim konusundaki eylem eksikliğine yanıt olarak doğdu. Bu vakıf, ilham verici hikâye anlatımının gücünü çağımızın en kritik konularına taşıyor.

Geleceğin Çevreleri (Environments of the Future)

İnsanlığın etkisinden kaynaklanan çevresel değişimi kronolojik olarak anlatan bu ödül, aynı zamanda geleceğimize de bir bakış sunuyor. Fotoğraflarda, olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan ve çevresel yıkım, enerji güvenliği ve doğal kaynaklarımızın korunması gibi zorluklarla başa çıkan insanların ve çevrelerin dayanıklılığı sergilenecek.

Sürdürülebilir Şehirler (Sustainable Cities)

Kurulu çevrelerimize ve burada yaşayan topluluk ve hayvanlara dikkat çeken bu kategori; doğa, toplum ve altyapı arasındaki bağlantılar, akıllı ve dayanıklı şehirler, ulaşım ve atık gibi konuları öne çıkarıyor. Fotoğraflara mühendislik, tasarım, malzeme ve yapılar ile ilgili çevresel çözümler dâhil edilecek.

İklim Eylemi (Climate Action)

Sürdürülebilir çevresel ve ekonomik kalkınmayı keşfe çıkan bu ödül, insanın doğal dünya ile olan bağlantısını ve onu korumak için gerçekleştirdiğimiz eylemleri sergiliyor. Fotoğraflarda çevrenin doğal ve sosyal değeri, ekonomik temiz enerji, çevresel değişime yenilikçi uyum ve çevresel değişimi azaltma yaklaşımları vurgulanacak.

Su ve Güvenlik (Water and Security)

Temiz suya erişim ve sanitasyon, cinsiyet eşitliği ve güvenlik arasındaki karmaşık ilişkileri inceleyen bu kategori, su kıtlığından sele kadar sürekli artan su talebimizi ve su yönetiminin her alanında eşitliğin rolünü araştırıyor.

Halkın Seçimi (People's Choice)

Bu kategoride halk, 2021'in en iyi çevre fotoğrafına oy verme şansı bulacak. Oylama İnternet üzerinden yapılacak ve çoğunluğun en çok beğendiği tek bir görüntüye Halkın Seçimi (People’s Choice) ödülü verilecek. Kazanan görüntü, 2021 jüri kazananlarına katılacak ve Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) sergisinde yer alacak.

Kazanma şansını yakalamak için en iyi çalışmanızı gönderin! Yarışmaya katılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen buradan Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) resmi sayfasını ziyaret edin.