Environmental Photographer of the Year Ödülü

Nikon, WaterBear ve CIWEM, Environmental Photographer of the Year 2021 adlı yarışmayı başlattı. Bu yıl 14.'sü düzenlenen yarışma, gezegenimizi riske atan çevre sorunları konusunda farkındalık yaratmak için uluslararası bir platform sağlıyor. Yarışma, insanlığın hayatta kalma ve yenilik yapma kabiliyetini överken insanın doğa üzerindeki dikkat çeken, düşündürücü görüntüleri öne çıkarıyor.

Yarışmaya her yaştan katılım ücretsizdir. Hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar; en etkileyici, duygusal ve büyüleyici çevre fotoğraflarını göndermeye davet ediliyor. Katılımcılar, en yüksek ödül Environmental Photographer of the Year 2021 olmak üzere 8 kategoride nakit ödülü ve diğer ödüller için yarışacaklar.

Yarışma kategorileri

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin acil eylem çağrılarını destekleyen Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) ödülü; kalkınma, yoksulluğun azaltılması, eşitlik, güvenlik ve iklim eyleminin karmaşık iç içe geçmiş doğasının yanı sıra günümüze özgü sorunları ele almak için gerekli olan ve toplumun tüm kesimleri tarafından sarf edilen eşi görülmemiş çabayı da takdir ediyor.

Environmental Photographer of the Year

İnsanların çevresel değişimin ve sosyal eşitsizliğin neden ve sonuçlarına ilişkin anlayışını geliştiren, iklim ve ekolojik ile ilgili acil durum çözümlerine ışık tutan ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamamız için bize ilham veren tek bir görüntüye en yüksek ödül verilecek.

Kazanan fotoğrafçı şunları alacak:

  • 10.000 İngiliz sterlini nakit para ödülü ve ödül sertifikası
  • CIWEM'in The Environment dergisinde bir yayın ve röportaj
  • WaterBear platformunda bir profil
  • Nikon Europe'un web sitesinde tanıtım
  • ve daha fazlası

Young Environmental Photographer of the Year

Nikon ile ortaklaşa yürütülen bu ödül, 21 yaş ve altı genç fotoğrafçıların objektifinden çevre fotoğrafçılığı alanında en iyileri öne çıkarıyor.

Kazanan fotoğrafçı şunları alacak:

  • Nikon Z Fotoğraf Makinesi + 3 adet Nikon objektif
  • WaterBear platformunda bir profil
  • Nikon Europe'un web sitesinde tanıtım
  • CIWEM'in The Environment dergisinde bir röportaj
  • ve daha fazlası
Aşağıdaki kategorilerde de ek ödüller ve web sitesinde tanıtım fırsatları veriliyor:

Dayanıklılık Vakfı Ödülü (Resilient Award)

Dayanıklılık Vakfı (Resilient Foundation) ile birlikte yürütülen bu kategori, hikâye anlatımının fotoğrafçılık yoluyla etkisini gözler önüne seriyor. Bu ödül; eğiten, umut yayan ve eyleme ilham veren ilgi çekici bir anlatım içeren tek bir görüntüye verilecek.

Dayanıklılık Vakfı (Resilient Foundation), hızla değişen iklim konusundaki eylem eksikliğine yanıt olarak doğdu. Bu vakıf, ilham verici hikâye anlatımının gücünü çağımızın en kritik konularına taşıyor.

Geleceğin Çevreleri (Environments of the Future)

İnsanlığın etkisinden kaynaklanan çevresel değişimi kronolojik olarak anlatan bu ödül, aynı zamanda geleceğimize de bir bakış sunuyor. Fotoğraflarda, olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan ve çevresel yıkım, enerji güvenliği ve doğal kaynaklarımızın korunması gibi zorluklarla başa çıkan insanların ve çevrelerin dayanıklılığı sergilenecek.

Sürdürülebilir Şehirler (Sustainable Cities)

Kurulu çevrelerimize ve burada yaşayan topluluk ve hayvanlara dikkat çeken bu kategori; doğa, toplum ve altyapı arasındaki bağlantılar, akıllı ve dayanıklı şehirler, ulaşım ve atık gibi konuları öne çıkarıyor. Fotoğraflara mühendislik, tasarım, malzeme ve yapılar ile ilgili çevresel çözümler dâhil edilecek.

İklim Eylemi (Climate Action)

Sürdürülebilir çevresel ve ekonomik kalkınmayı keşfe çıkan bu ödül, insanın doğal dünya ile olan bağlantısını ve onu korumak için gerçekleştirdiğimiz eylemleri sergiliyor. Fotoğraflarda çevrenin doğal ve sosyal değeri, ekonomik temiz enerji, çevresel değişime yenilikçi uyum ve çevresel değişimi azaltma yaklaşımları vurgulanacak.

Su ve Güvenlik (Water and Security)

Temiz suya erişim ve sanitasyon, cinsiyet eşitliği ve güvenlik arasındaki karmaşık ilişkileri inceleyen bu kategori, su kıtlığından sele kadar sürekli artan su talebimizi ve su yönetiminin her alanında eşitliğin rolünü araştırıyor.

Halkın Seçimi (People's Choice)

Bu kategoride halk, 2021'in en iyi çevre fotoğrafına oy verme şansı bulacak. Oylama İnternet üzerinden yapılacak ve çoğunluğun en çok beğendiği tek bir görüntüye Halkın Seçimi (People’s Choice) ödülü verilecek. Kazanan görüntü, 2021 jüri kazananlarına katılacak ve Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) sergisinde yer alacak.

Kazanma şansını yakalamak için en iyi çalışmanızı gönderin! Yarışmaya katılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen buradan Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year) resmi sayfasını ziyaret edin.