Nikon Imaging | Türkiye | Europe

Nina Berman

Nina Berman, Amerikalı bir belgesel fotoğrafçısı ve öncelikli ilgi alanı, Amerika'nın politik ve toplumsal durumu. Berman, geniş kitleler tarafından beğenilen şu iki monografın yazarı: Savaş gazilerinin portrelerini ve onlarla yapılan röportajları içeren "Mor Kalpler - Irak'tan Dönüş" (Purple Hearts - Back From Iraq) ve 11 Eylül'den sonra Amerika'daki yaşamın askerileştirilmesini inceleyen "Anavatan" (Homeland).

Pep Bonet

İspanya'da yaşayan ve ödüllü bir film yapımcısı ve fotoğrafçı olan Pep Bonet, yaşadığımız dünyanın dengesizliğini temsil eden önemli anları yakalıyor. Uzun vadeli projeleri Afrika'nın sorunlarına odaklanıyor ve HIV/AIDS hakkındaki devam eden çalışması tüm dünyada birkaç kitap ve birçok sergiyle sonuçlandı. Pep, rock 'n' roll grubu Motörhead ile yaptığı uzun süreli röportaj dizisiyle de tanınıyor.

Andrea Bruce

ABD'li belgesel fotoğrafçısı Andrea Bruce, savaşın sonuçlarını yaşayan kişilerin sorunlarına dikkat çekiyor. 10 yıldan fazla bir süre, öncelikle Irak ve Afganistan olmak üzere dünyanın en sorunlu bölgelerinde yaşanan olayları fotoğraflarla belgeledi. Washington Post'ta kadrolu fotoğrafçı olarak çalıştı ve aldığı ödüller arasında, Beyaz Saray Haber Fotoğrafçıları Derneği'nin verdiği onur nişanları bulunuyor.

Alixandra Fazzina

İngiltereli fotoğrafçı Alixandra Fazzina, fotoğraflarında savaşın medyada fazla yer verilmeyen çatışmalarına ve insani sonuçlarına odaklanıyor. Batı Afrika, Orta Doğu ve Asya'da bağımsız foto muhabiri olarak çalıştı. "Bir Milyon Şilin" (A Million Shillings) adlı kitabında göçmenlerin ve mültecilerin Somali'den toplu göçünü belgeliyor.

Stanley Greene

ABD'de doğan Stanley Greene, San Francisco'nun 70'ler ve 80'lerdeki punk sahnesinden Berlin Duvarı'nın yıkılışına, Sudan'daki açlığa, Bhopal felaketinin sonuçlarına ve Çeçenistan'daki ayaklanmaya kadar her şeyi belgeledi. "Black Passport" (Siyah Pasaport) adlı kitabı 2010 yılında yayımlandı ve tüm dünyada yaptığı çalışmalar için 5 World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafı) ödülü kazandı.
NOOR'un kurucu üyesi olan Stanley Greene, 19 Mayıs 2017 yılında, Fransa Paris'te hayata gözlerini yumdu.

Tanya Habjouqa

Doğu Kudüs'te yaşayan Tanya Habjouqa, ödüllü bir fotoğrafçı, gazeteci ve eğitimci. Başlıca ilgi alanları arasında cinsiyet, ötekilik temsilleri, mülksüzleştirme ve insan hakları olan fotoğrafçı, Orta Doğu'nun sürekli değişen sosyopolitik dinamikleriyle özel olarak ilgileniyor. "İşgal Edilen Zevkler" (Occupied Pleasures) adlı projesi bir World Press Fotoğraf ödülü kazandı ve bir kitapta yer aldı.

Yuri Kozyrev

Rusya'dan Yuri Kozyrev, TIME Magazine'de sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalıştığı 25 yıldan uzun bir süre boyunca Sovyetler Birliği'nin çöküşünden Irak savaşına kadar dünyayı değiştiren olayları ele aldı. En son olarak, Arap devrimlerini ve Bahreyn, Yemen, Tunus, Mısır ve Libya'daki sonuçlarını belgeledi. Çalışması birçok yerde sergilendi ve birçok uluslararası ödül kazandı.

Bénédicte Kurzen

Fransız belgesel fotoğrafçısı Bénédicte Kurzen, kariyerine Gazze Şeridi, Irak ve Lübnan'daki çatışmaları işleyerek başladı. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca Afrika'ya odaklanarak Güney Afrika'da aparthayd sonrası toplumu inceledi ve son olarak Nijerya'ya odaklandı. Pulitzer Centre'ın verdiği bir hibe sayesinde, Nijerya'yla ilgili çalışmalarının tümünü içeren "Tanrılara Kaybedilen Ulus" (A Nation Lost To Gods) başlıklı çalışmasını hazırladı.

Sebastián Liste

İspanyol fotoğrafçı Sebastián Liste, Latin Amerika'nın ve Akdeniz'in büyük kültürel değişimlerini ve günümüzdeki sorunlarını belgeliyor. Toplumları politikalarının sosyal sonuçları üzerinde düşünmeye teşvik etmek amacıyla uzun vadeli, geniş kapsamlı projelerde uzmanlaştı. Venezuela'daki cezaevi yaşamını konu alan "İçerde" (On The Inside) adlı çalışması çok sayıda ödül aldı.

Kadir van Lohuizen

Hollandalı Kadir van Lohuizen, çalışmalarında savaştan zarar gölmüş bölgeleri işledi, ancak büyük olasılıkla en çok dünyanın yedi nehri, yükselen deniz seviyeleri ve Amerika Kıtası'nda göç hakkındaki uzun vadeli projeleriyle tanınıyor. Elmas konusundaki projesi "Diamond Matters" (Elmas Meselesi) adlı fotoğraf kitabıyla sonuçlandı ve bir World Press Fotoğraf ödülü kazandı. "PanAm ile" (Via PanAm) projesi ile bir gezici sergi haline getirildi ve kitap olarak yayımlandı.

Jon Lowenstein

ABD'li foto muhabiri Jon Lowenstein, güç, yoksulluk, ırk ayrımcılığı ve şiddetle yüzleşen uzun vadeli, geniş kapsamlı belgesel araştırmalarda uzmanlaştı. "ABD'deki Gölge Hayatlar" (Shadow Lives USA) adlı projesinde Orta Amerika'dan başlayan göç yolunun izini sürüyor ve yaptığı işler arasında Haiti'de deprem sonrası hayat ve Guatemala'daki toplumsal şiddet bulunuyor. Şimdiye kadar çeşitli ödüller kazandı ve aynı zamanda TED Global Konuşmacısı.

Francesco Zizola

İtalyan belgesel fotoğrafçısı Francesco Zizola, şimdiye kadar dünyadaki büyük çatışmaları ele alarak toplumsal ve insani meselelere odaklandı ve genellikle ana akım medya tarafından umursanmayan unutulmuş buhranları betimledi. 10 adet World Press Fotoğraf ödülü kazandı ve 27 ülkedeki çocukların yaşam koşulları hakkındaki "Bir Yerlerde Doğdu" (Born Somewhere) adlı çalışmasının da içlerinde olduğu 7 kitap yayımladı.