Nikon Imaging | Türkiye | Europe

DESTEKLENEN PROJELER

NOOR'un belgesel fotoğrafçıları, küresel öneme sahip meselelere dikkat çekmek için grup projelerinde iş birliği yapıyor. Bu araştırma odaklı projeler arasında, iklim değişikliği hakkındaki "Sonuçlar" (Consequences), gıda tedariği ve israfı hakkındaki "Düşündüren Gıda" (Food For Thought), ülkenin ekonomik yükselişi hakkındaki "Yeni Brezilya" (The New Brazil), "Modern Zaman Köleliği" (Modern Day Slavery) ve "Afrika'ya Tutulan Işık" (Light on Africa) bulunuyor.

Sonuçlar

"Sonuçlar", küresel sıcaklık artışının neden olduğu iklim değişikliği sorunlarına odaklanıyor. Bu birkaç yıllık grup projesi, 2009 yılında Kopenhag'da gerçekleştirilen BM İklim Zirvesi'nde sergilendi. Burada, NOOR fotoğrafçıları uluslararası düşünce liderleri ve siyasetçilerle birlikte bir açık oturuma katıldı.

Çözümler

"Sonuçlar" projesinin devamı niteliğindeki "Çözümler" (Solutions), iklim değişikliği ile nasıl mücadele edilebileceğine bakıyor ve daha sürdürülebilir bir yaşam biçimi arayışında olan kişilere odaklanıyor. 2010 yılında tamamlanan bu grup projesi, alternatif güç kaynakları hakkındaki insan hikayelerini, yenilenebilir enerji ve artan sıcaklıklarla başa çıkma yöntemlerini ele alıyor.

Yeni Brezilya

"Yeni Brezilya" (The New Brazil), hızlı bir şekilde dönüşüm geçiren bir ülke olarak ekonomik patlama yaşayan karmaşık bir modern toplumu belgeliyor. NOOR'un grup projesi, dünya sahnesindeki etkisi giderek artarken, muazzam doğal kaynaklara ve canlı bir çok kültürlülüğe sahip bu ulusun birçok yüzünün görgü tanıklığı kaydını oluşturuyor.

Düşündüren gıda

ABD'de yapılan ve katılımcıların ödül kazanmak için tıka basa yediği yemek yeme yarışmaları gibi anormallikleri de kapsayan "Düşündüren Gıda" projesi, dünya genelindeki tedarik zincirini ve gıda israfını irdeliyor. Yalnızca ekonomik bir sorun olarak değil, bir sürdürülebilirlik sorunu olarak da gıda israfını azaltmaya yönelik hareketler hakkında bilgi veriyor.

Modern Zaman Köleliği

NOOR fotoğrafçıları, "Modern Zaman Köleliği" projesiyle köle ticareti yapan insanın karanlık vicdanını derinlemesine irdeliyor. Bu grup projesi, dünyanın tüm ülkelerinde, %27'si çocuk olmak üzere tahmini 20,9 milyon kişiyi etkileyen bir sorun hakkında farkındalık oluşturuyor ve sorunun aciliyetine dikkat çekiyor.

Afrika'ya Tutulan Işık

"Afrika'da NOOR" demek, "Afrika'ya Tutulan Işık" demektir. Hikayelerin oluşturulma ve anlatılma biçimini sorgulayarak kıtada görsel bir diyalog olanağı sunar. Afrika'nın Portreleri (Portraits of Africa), Tunus, Güney Sudan, Gana, Mozambik, Burkina Faso ve Bostvana'dan politik ve toplumsal ifade hikayeleri aracılığıyla oluşturuldu.